Torasik Outlet Sendromu (TOS) nedir?

Toraksın üst çıkışında subclavien arter, ven ve brachial pleksusun sıkışması sonucu açığa çıkan semptomlar topluluğuna Torasik Outlet Sendromu ismi verilir. Omuzda veya kolda ağrı, elde hissedilen uyuşma veya morarma, bir elin diğerine göre soğuk olması gibi belirtilerle seyreder.  TOS’ta en önemli belirti ağrıdır ve ağrının şiddeti basının şiddeti ile orantılıdır. Parestezi ve motor bozukluklar basıya uğrayan sinir kökünün innerve ettiği kısımlarda kendini gösterir. Bası scalen üçgenin apeksine yakın ise sırtta para scapular bölgede, önde ise jugeler bölgede oluşan üst brachial pleksus tipi ağrı gelişir. Alt brachial pleksus basılarında ise tam olarak scapula üzerinde ağrı hissedilir. Üst ekstremitede ulnar sinirin alanında da semptomlar kendini gösterir.
Thoracic_Outlet_Syndrome-3Eğer subclavien arterde sıkışma varsa vasküler belirtilerden üst ekstremitede soğukluk, solukluk, trofik bozukluklar, kıllarda dökülme, tırnak uzamasında gecikme ve yaraların geç iyileşmesi gibi belirtiler gözlenir. Venöz yetmezlik durumlarında üst ekstremitede ödem ve morarma gelişir. Semptomlar elin baş üzerine kaldırılması, omuz hiperabdüksiyonu ve internal rotasyonu ile daha da şiddetlenir.
Etiyolojisinde konjenital nedenler yada travmalar sık karşılaşılan durumlardır. Servikal kosta, fibromuskuler bantlar, scalen kaslarda hipertrofi, yassı clavicula anomalisi sık karşılaşılan konjenital nedenlerdir. Clavicula kırıkları, humerus çıkığı, toraks girişi yaralanmaları, servical travma ve yaralanmaları ise travmatik sebeplerdir.
TOS teşhisi için fizik muayenenin yanı sıra MR, tomografi ve EMG gibi tekniklerde kullanılır. Fizik muayenesi sırasında horizontal clavicula, çökük omuz ve uzun bir boyun gözlenir. Palpasyonla bazı kişilerde servical costa teşhis edilebilir. Parmaklarla basınç uygulaması ağrı oluşturur.  TOS müzisyenlerde, özellikle de telli müzik aleti çalanlarda sık görülür. TOS için uygulanabilecek bazı klinik testler vardır;
-Adson Testi (Skalen Test)
Hastanın arkasında durulur. Bir el hastanın omuzunda diğer el hastanın bileğindedir. Önce elbileğindeki el ile radial nabız hissedilir. Sonra hastanın kolu abduksyon, ekstansiyon ve external rotasyona getirlir. Hastaya başını muayne edilen tarafa döndürmesi ve derin bir nefes alarak nefesini tutması söylenir. Eğer A.Subclavia’da bası varsa radial nabız alınamaz veya çok zayıflar ve bu durumda test (+) denir.
-Kostaklavikular Test (Askeri Duruş Testi)
Göğüs şişirilir, omuzlar geriye doğru atılır. Bu pozisyon claviculaları 1.costaya yaklaştırır. 1.costanın yukarı doğru yönelmesi sonucu kolda ağrı gelişmesi, radial nabızda azalma veya kaybolma testin pozitif olduğunu gösterir.
-Hiperabduksyon Testi
Kol 180 derece abd.a getirilir. Bu pozisyon claviculanın 1.costaya yaklaşmasını sağlar ve Mpectoralisin tendonu gerilerek skalen bölgeyi daraltır. Radial nabız azalır yada kaybolursa test (+) denir.
 

23.782 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Gonartroz Nedir?

Gonartroz, diz ekleminde çıkan osteartittir. Halk arasında kireçlenme olarak bilinir ve 40 yaş üzeri sık …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super