Kübital Tünel Sendromu Nedir?

Kübital tünel sendromu; ulnar sinirin dirsek seviyesinde ilerlerken kübital tünel içerisinde sıkışması nedeniyle özellikle elin ulnar tarafında, 4.parmak ulnar yarısında ve 5. parmakta uyuşma, karıncalanma gibi parestezilerden kas gücü kaybına kadar ilerleyebilen tuzak nöropatisidir. Ulnar sinirin sıkışması seyri boyunca birçok noktada meydana gelebilir. Ulnar nöropati semptomları, servikal omurgada sinir köklerinin tutulması, brakiyal pleksus seviyesinde tuzaklanma, torasik çıkış sendromu veya dirsek, önkol veya el bileğinde tutulma nedeniyle ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, ulnar sinirin, kübital tünel sendromu olarak bilinen dirsekte tutulumu en sık görülen tutulum şeklidir. Ayrıca Kübital tünel sendromu karpal tünel sendromundan sonra en sık görülen 2. tuzak nöropatidir. Kübital tünel sendromu erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülür.

Ulnar sinir nöropatisi olan hastalar tipik olarak elin ulnar tarafında 4. parmak ulnar yarısında ve 5. parmağında uyuşma,  karıncalanma gibi parestetik semptomları tanımlar. Genel popülasyon arasında semptomlar genellikle aralıklı olarak başlar ve özellikle uyurken dirsek fleksiyona giderse geceleri daha da kötüleşir. Hastalık ilerledikçe parestezi daha sık ve gündüz oluşabilir.

İleri tutulumlarda hastaların parmak kavrama kuvveti özellikle 4. ve 5. parmakta azalır. Hastadan parmaklarını hareket ettirmesi istendiğinde 4. ve 5. parmakta zayıflık nedeniyle elde pençeleşme görülebilir.

Travma, sinire uzun süreli bası, anatomik bozukluklar ve en önemlisi mesleki çalışma şartları kübital tünel sendromunun başlıca nedenleridir. Genellikle hasta öyküsü ve fiziki muayene tanı koymak için yeterlidir.  Kesin tanı için MR, USG ve EMG istenebilir.

Kübital tünel sendromu tedavisi iki grup altında incelenebilir; cerrahi ve konservatif tedavi yöntemleri. Şikayeti yeni başlamış hafif vakalar ilk önce konservatif olarak tedavi edilebilir. Konservatif tedavide her hasta için ilgili fiziksel ve çevresel faktörlerin öyküsünü almayı, kapsamlı bir fizik muayene yapmayı ve bireysel olarak uyarlanmış bir tedavi planını uygulamayı gerektirir. Dinlenme ve aktivite modifikasyonu ile sinir üzerindeki baskıdan kaçınmak yeterli olabilir.  Gece uyurken dirseğin splintlenmesi semptomları belirgin şekilde iyileştirebilir.

Kaynak: Campbell, W., et al., The electrodiagnostic evaluation of patients with ulnar neuropathy at the elbow: Literature review of the usefulness of nerve conduction studies and electromyography. 1999.

1 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kinezyotape Bantlama Nedir?

Spor yaralanmalarını önlemek, kasların çalışmasını uyarmak, bölgesel ağrıyı azaltmak gibi amaçlarla uygulanan kinezyotape bantları uzun …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super