Kırık ve fizik tedavisi

Kırık, kemiğin anatomik ve fizyolojik bütünlüğünün bozulması olarak tanımlanabilir. Tıbbi olarak çatlak diye bir şey yoktur. Halk arasında çatlak olarak bilinen durum, incomplate nondeprese, yani yerinden oynamamış kırıklardır.
Kırıklar, bir kırığı mümkün olabildiğince özelleşmiş olarak ele alabilmek için çok çeşitli sınıflamalara ayrılmıştır. Bunlardan en önemlileri, patalojik kırıklar, fatique(yorgunluk) kırıkları, travmatik kırıklardır.
Çocuklarda kemiklerin elastisite katsayısı yetişkinlere oranla daha yüksek olduğu için çocukların dahil olduğu kırıkların bir kısmında kemik bütünlüğü tam olarak bozulmaz, eğilerek deforme olur, buna yaş ağaç tipi kırık denir.
Şok, ağrı, deformite, ödem, belirgin lokal hassasiyet, kas spazmı, anormal hareketlilik, fonksiyon kaybı kırığın ilk belirtilerindendir.
Kırık iyileşmesi 5 fazda ele alınır;
-Hematom fazı: Vücutta bir kemik kırıldığı zaman o bölgede kemik dokunun ve damarların bütünlüğü bozulur. Çatlayan kapillerden gelen kan kemik hattını doldurur. Kan ve ölü kemik parçalarından oluşan bir yumak kırığın çevresini sarar. Bu yumak ilk 24-48 saatte kırığın röntgende görülmesini engeller.
-İnflamasyon fazı: Bölgede bir inflamasyon gelişmeye başlar. Kemiğin kırılmasıyla oluşan kemik uçlarında ki ölü osteositler, inflamasyonla bölgeye gelen lökositler tarafından absorbe edilir. Böylece kırık röntgende görülebilir.  Hematom fazı ile birlikte 2 gün sürer.
-Kallus formasyonu fazı: Hem internal hemde eksternal oluşum görülür. Subperiostal ve endostal poliferasyon ile kırık bölgesinde yeni osteoblastlar ve osteositler oluşmaya başlar.
-Konsolidasyon fazı: oluşan yapılar sertleşmeye başlar
-Remodeling fazı: Yeniden şekillenme fazıdır. 1.5 yıla kadar uzayabilir.
Kırık aslında son derece basit bir olaydır, doğru ve zamanında müdahale edilirse hiçbir sorun oluşmadan birkaç yıl içinde tamamen eski haline dönebilir. Hastalar için esas tehlikeli olan oluşabilecek komplikasyonlardır. Ekfeksiyon, avasküler nekroz, malunion(kötü kaynama), delayed union(gecikmiş kaynama), nonunion(kaynamama), eklem ayrılması, adezyon, damar yaralanmaları en önemli komplikasyonlardır. Bu komplikasyonlardan damar yaralanmaları ciddi sorunlar oluşturabilir hatta bazen hayati boyutlara ulaşabilir. Klavicula kırıklarında a.subclavia, humerus başı çıkığında a.axillaris, tibia üst uç kırığında a.poplitea, humerus kırığında a.brachialis zedelenmeleri sık görülür.
Kırık kaynamasını kırık fragmalarının birbirine uzak olmas, kırığın çok parçalı oluşu, kırığın eklemi ilgilendirmesi, kırık bölgesinde immobilizasyon eksikliği, kırık bölgesinde yetersiz kanlanma, kırık bölgesinde enfeksiyon, hastanın yaşı, kemik yapısının zayıflığı, beslenme yetersizliği gibi nedenler geciktirebilir.
Kırık Sonrası Tedavi Hakkında Daha Detaylı Bilgilerin Yer Aldığı Yazımız İçin Tıklayın
Kırıklarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Kırık tedavisinde kırık fragmanları birbiri ucuna getirilerek redüksiyon yapıldıktan sonra kırığın durumuna göre eksternal yada internal fiksasyon materyalleri kullanılarak kırık bölgesi immobil hale getirilir. Hatta bazı durumlarda internal fiksasyon materyalleri dahi işe yaramaz, bu durumlarda kemik greftlerine başvurularak kemik kaynaması sağlanır.
Kırık sonrası minimum kaynama süresi 6 haftadır Bu süre içerisinde kırığın yeniden oluşmasına yol açacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Kırıklarda fizik tedavi programını immobilizasyon ve sonrası olarak iki dönemde ele alabiliriz.
İmmobilizasyon sırasında uygulanacak rehabilitasyon programında; ödem ve ağrıyı azaltmak için masaj TENS gibi fizik tedavi teknikleri, bölgeye kan akımını artırmak için aktif pasif kontraksiyonlar, izometrik kontraksiyonlarla kas fonksiyonlarını artırmak, koltuk değneği ve baston gibi yardımcı araçların kullanımını öğretmek yer alır.
Fiksasyon materyalinin çıkarılmasının ardından uygulanacak fizik tedavide amaç ödemin azaltılması, tam eklem hareketini kazanmak, tam kas gücünü sağlamak ve tam kas fonksiyonunu sağlamaktır. Masaj, mobilizasyon gibi yöntemler adezyonları çözer  ve tendon kılıflarının uyarılmasını sağlar. Elektroterapi ajanlarından TENS, ağrıyı azaltmak için ; faradik akım kas eğitimi ve dolanımı artırmak içi kullanılır. İmmobilizasyon nedeni ile kaybolan eklem hareket açıklığını artırmaya yönelik fizik tedavi tekniklerinden yararlanılır ve sonrasında etkilenen kasların güçlendirmesine yönelik egzersizlere geçilir. Hastalara geç dönem egzersizleri olarak aktif, aktif asistif, pasif egzersizler verilebilir ve bu hastalarda PRE, PNF gibi tekniklerde kullanılabilir.

137.139 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kinezyotape Bantlama Nedir?

Spor yaralanmalarını önlemek, kasların çalışmasını uyarmak, bölgesel ağrıyı azaltmak gibi amaçlarla uygulanan kinezyotape bantları uzun …

248 yorum

 1. Mehmet Ali Bey merhaba
  Benim 5 yaşındaki kızım düşme sonucu sol kolunu dirsek üstünden 2 yerden kırmış.Doktor ameliyat edip iki adet tel takıp 1 ay alçıda bıraktı.bir ay sonunda telleri çıkardı.Çok güzel kaynamış dedi.artık kolunu açma hareketlerine başlamamızı söyledi ılık suyla egzersizler yapmamızı denizde hareketler yapmasını gibi tavsiyelerde bulunarak 1 ay daha geçince kolunu tamamen açıp kapayabileceğini söyledi.Kızım kolunu yukarıya kaldırabiliyor ama aşağıya açma hareketlerini yeni deniyeceğiz.Sizin fikrinizi almak istiyorum kızımın kolunda hareket kısıtlılığı kalırmı gerçekten tamamen düzelirmi çok endişeleniyorum.Bir tane evladım var ve bir anne olarak içim rahat etmiyor.Bana tavsiyeniz varmı koluna nasıl egzersiz yaptırmalıyım ve her gün ne kadar süre yaptırmalıyım.Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ediyorum.

  • Lutfiye hn ameliyati nerde yaptirdiniz benim kizda4 yasinda ayni durumda yardimci olursaniz sevinirim istanbulda oturuyorum

   • Hasan bey merhaba ameliyatı Gebze Medikal Park hastanesinde yaptırdık doktorlarımız çok iyiydi şuanda kızım çok iyi durumda kolunuda rahatlıkla kullanıyor hiç bir sıkıntı olmadı kızınıza geçmiş olsun diliyorum çok zorlu süreçten geçtik ama atlattık sağolsun burafaki mehmet ali beyin tavsiyelerine de uyarak kızımın kolu açıldı

 2. Merhaba. Ben su anda 25 yasındayım. 10 yıl once sol kolum bileğimin ustunden, Kalem kemiklerin ikiside kırıldı ve iki tane platin taktılar. Platinler hala kolumda. Aradan bu kadar zaman gectı ben spor yapmak vücut geliştirmek istiyorum ancak kolumu gucsuz hıssediyorum. Spor yapmamın sizce bi sakıncası olur mu? Fizik tedavi ile eski haline döner mi? Ne yapmam gerekir? Cevabınız için simdiden teşekkür ederim

 3. merhaba savaş bey. ben ftr öğrencisiyim öncelikle bunu belirteyim. mehmet ali hocam daha iyi bilir o sizi daha iyi aydınlatacaktır.
  bana kalırsa sol kolunuzu zorlayacak hareketlerden ağırlıklardan sakının sonuça platin takılı diyosunuz. platin kemiğin yerini o kadar tutamaz… sakınmanızı öneririm. teşekkür ederim

 4. Peki çok tesekkür ederim kolay gelsin 🙂

 5. Bu arada doktor platini alalım dedi bana. Bunun olumlu etkisi olur mu? Aldırmayı düsünüyorum platini

 6. Mehmet Ali Bey merhaba
  ben 31 yaşında bir bayanım 11 aylı bir bebeğim var. 11 temmuzda düşme sonucu bileğimi 2 yerinden kırıldı. 15 ağustosta alçım çıktı 15 gün el bilekliği kullanmamı ve masaj yapmamı istedi doktor. 2 eylülde elim deki eğrilik ve ağrıdan dolayı tekrar başka doktora gitmek zorunda kaldım. bileği yerine oturtma işlemi yaptılar ve tekrar alçıladılar. bebeğim küçük olduğundan dolayı alçılı elimi azda olsa kullanıyorum bazen az bir sancı oluyor, yanma ve sızlama oluyor ve geçiyor. bugün yine doktora gittim bileğimde şekil bozukluğu olabileceğini ve fizik tedaviye göndereceğini söyledi 10 gün sonra alçıyı çıkaralım dedi artık çok yoruldum nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum.

 7. Gülzade Hanım öncelikle geçmiş olsun. uzun süreli alçıda kaldığı için kaslar atrofiye uğramış yani güçsüzleşmişlerdir. buna ek olarakta hareket kısıtlılığı olması kuvvetle muhtemeldir. alçı çıktıktan sonra fizik tedaviye hemen başlayın. fizyoterapist size gerekli germe hareketlerini kuvvetlendirme egzersizlerini yaptıracaktır. ayrıca kaslarınızın gelişmeşi eski gücünü yeniden alması ve hareket açıklığını yeniden kazanması için evde kendiniz yapabileceğiniz egzersizler önerebilirim. Mesela boş zamanlarınızda koltuğa oturun elinize su dolu bi pet şişe alıp onu kaldırıp indirin. fakat hareketi bilekten yapmaya özen gösterin. pet şişe çok hafif gelirse ondan daha ağır bi nesne bulup onu kullanın. bunu bi oturmada 10-15 kez tekrar edip bırakın. bir kaç saatlik aralıklarla tekrar edin. daha sonra ön kol yani kol saati takılan bölüm sabit kalmak şartıyla musluk açma kapama hareketi yapabilirsiniz. makas alıp sanki birşey kesiyormuşcasına açıp kapatın. baş parmağınızı sırayla serçe yüzük orta ve işaret parmaklarınızla birleştirmeye çalışın. küçük bi top yada oyun hamuru tarzından yumuşak nesneleri avuç içinizde sıkmaya çalışın. yine ön kol sabit kalmak şartı ile elinizi ‘ yolcu ettiğiniz birisine bay bay ‘ yaparmışcasına sarkaçlı bi saat gibi yavaş hareketlerle ve son noktasına kadar sallayın. bunlar el bileklerinizin tekrar eski formuna kavuşmasında önemli rol oynayacaktır. hareketleri 10-15 tekrarlı yapın. bu 10-15 tekrarı bir set olarak kabul edersek bunu günde 4-5 set yapmaya çalışın. fizik tedavinizi de aksatmayacağınızı göz önünde bulundurursak kısa sürede eski formunuza eski yaşam kalitenize ulaşacğınızı düşünüyorum. şuanlık önerebileceklerim bunlar. mehmet hocam sizi daha iyi aydınlatacaktır elbette. tekrar geçmiş olsun…
  sağlıcakla kalın.

  • Merhaba burak bey benim sol dirsegim cikti. 10 gun alcida kaldi kirik yok. Alci cikti fakat parmaklarim dahil dirsekden asasini hareket ettiremiyrm. Bi yakinim sicak su ardindan soguk suyla sok etkisi iyi gelir dedi hakli cikti ama bunun bir zarari olur mu endiseleniyrm. Sok yonyemine debam etmeli miyim

 8. teşekkürler Burak bey öncelikle. ben bu hareketleri yaparken tekrar kırılmasından çok korkuyorum diğer seferde sadece bilek güçlendirmek için işlem yaptım 1-2 defada kırık kolumla bebeği kaldırdım. doktora gittiğimde kırılmış dediler.korkum tekrar kırılması.

 9. Bu hareketleri özenle yaparsanız kırılma ihtimali yok denecek kadar azdır.Kırık kolumla bebeği kaldırdım diyorsunuz bu son derece yanlış bir hareket. sağlam kollar dahi ağır yükleri kaldırırken kırılabiliyor. yukarda belirttiğim gibi su dolu küçük bi pet şişe sizin kolunuzu kırma derecesine getirmez. zaman geçtikçe kas gücünüz yerine geldikçe daha ağır yükleri kaldırmaya başlarsınız. söylediğim gibi bu hareketler sizin kolunuzun tekrar kırılmasına sebep olmaz çünkü bunlar küçük hareketler. ama kas gücü yerine gelmeden yapılar eski fonksiyonunu yeniden kazanmadan ağır yükler kaldırmaya çalışırsanız başladığınız noktaya geri dönebilirsiniz ve yapılan tedavilerin hiç bir anlamı kalmaz.

 10. teşekkürler Burak bey bilgilerinizi paylaştığınız için

 11. Mehmet ali bey tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum kızım eski sağlığına kavuştu çok mıtluyum Allah birdaha göstermesin kimseye diye dıa ediyorum

  • İyi günler 3 yaşında oğlum femur kemik kirigindan alçıda 3 haftadır yatıyor.sormak istediğim akşam 7 gibi ağlama krizleri tutuyor 3 gündür saçlarını çekiyor bu kemigin kaynamaya esnasında oğlums verdiği acidan mıdır? ve kaynama süreci 6 hafta busurec 3. Haftadamı başliyor…şimdiden cevaplarını için çok teşekkürederim…

 12. Merhaba sayın Mehmet Ali Özdemir, 48 yaşındayım, 1.5 ay önce düşme ve çarpma sonucu sol humerus kemiğimde oluşan kırık , plak ve vida ile ameliiyat esnasında sabitlendi. Kolumda açma problemi var, şişlik tam geçmedi , yakında fizik tedavi olacağım, ancak tekrar eski hareket kabiliyetini kazanıp kazanmayacağını çok merak ediyorum, teşekkürler.

  • Deniz bey geçmiş olsun. Düzenli fizyoterapi ile beraber tekrar eski kabiliyetinizi kazanabilirsiniz.Tabii fizyoterapinizi aksatmamak koşuluyla ! Eğer fizik tedavinizi önemsemeyip yarım bırakırsanız eski kabiliyetinize kavuşmanız uzun zaman alacaktır. Mehmet Hocamın dediği gibi 15-20 seansta eski kabiliyetinize kavuşursunuz.. Kuşkunuz olmasın.. Sağlıcakla..

 13. mrb benim kayınvalidemin bilegi 2 buçuk ay önce çatlamiştı alçıya aldılar 2 hafta sonra çıkardılar ama alçıyı çok sıkmışlar morarmış bilegi şimdi 2 buçuk aydır eli şiş inmiyor ve çok agrıyor hapı var ama geçmedi ne yapmalıyız

 14. merhaba doktor bey 1 kasımda sandalyeden düşme sonucu sol kolum dirsekten terse döndü ilk acil yardımında yerine getirmeye calıştılar olmadı anestezi verip kolumu alçıya aldılar kol bağlarının koptuğunu söylediler yaklaşık 35 gün kadar alçıda kaldı. fizik tedaviye gerek duyulmadı fakat sıkıntım kolum dönmüyor 3 hafta oldu alçı çıkalı kendimde egzersz yapıyorum neden bir gelişme olmuyor anlamıyorum yardımlarınız için tesekkür ederim allahım kimseye bu kol acısını vermesin çok kötüymüşş……..

 15. Mehmet bey merhaba benim sol ayak bileğim de 2 kırık var 35 gün alçıda kaldı 15 gün oldu alçı çıkalı yavaş yavaş basmaya başladım ama topallıyarak evde sıcak soğuk su yaptım fizik tedaviye gitmem şartmı ve ne kadar sürede geçer teşekkürler şimdiden

  • Sennur Hanım geçmiş olsun…Öncelikle fizik tedavi orada bozulan yapıyı en hızlı ve en iyi şekilde iyileştirmeye çalışır.. Kırık bölgesinde oluşan kas zayıflıklarını, eklem hareket açıklığını en kısa sürede ve en doğru şekilde normal değerlere ulaştırmayı hedefler..Oluşan ağrıları en aza indirir.. Sonrasında yürüme eğitimi ile eski haline getirmeyi amaçlar.. fizik tedavisi böyledir.. gitmenizi tavsiye ederim mutlaka gidin.. Ama sosyo-ekonomik durumunuz buna el vermiyorsa bunun için sizi zorlamak doğru olmaz.. Ama fizik tedavi aldığınız zaman ayağınızın ( başka bi patolojik bozukluk yoksa ) daha kısa sürede eski fonksiyonel durumuna geleceğinin garantisini verebilrim normal koşullar altında..

 16. 4 hafta önce sol tıbia kemiğim 2 yerden kırıldı.13 yaşındayım.tam alçıya aldılar.hala kaynamadı.doktor koltuk değneğiyle yürümemi söyledi.ama yürüyemiyorum denge kuramıyorum.

  • Elif kardeşim geçmiş olsun… Koltuk değneği ile denge kurmak ilk başlarda çok zor gelebilir hak veriyorum.. ama biraz kullandıktan sonra dengeni kurmaya başlarsın.. değnek kullanmak biraz da kol kasları için güç gerektirir… biraz kullanımdan sonra denge konusunda problem kalacağını sanmıyorum geçmiş olsun.. En kısa sürede değnekleri kenara bırakman dileklerimle…

 17. merhaba doktor bey benim kırığım sağ bileğimden kırıldı alçım 45 gün sonra alındı bileğim aşağı doğru bükemiyorum elim şiş evde kendim masaj yapıyorum ama şişlik bazen çok oluyor gündüzleri bileklik takıyorum sıcak suyla masaj uyguluyorum elimi açıp kapatmamda bir sorun yok ama şişlik benim hareketlerimi kısıtlıyor nasıl bir öneride bulunursunuz cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim

 18. Ramazan Bey geçmiş olsun… Uzun süre alçıda kalan yapılarda bu tip durumlar normaldir. Zamanla bileğinizi normal seyrini alır dert etmenize gerek yok. Kırıktan başka bir problem olmadığına eminseniz sıkıntı yok. fizik tedaviye gidiyorsunuz bu iyileşme süreci daha hızlı olur.. Özellikle sabah kalktığınızda daha şişlik oluyordur sebebi gece uyurken hareketsiz kalan bilekte kan akımı yavaşladığı içindir.. evde el bileğinize germe egzersizleri yapabilirsiniz.. iyileşme sürecini hızlandıracaktır. germe ve kuvvetlendirme egzersizlerini sitemizde bulabilirsiniz.

 19. 2.5 yaşındaki oğlum düşüp fibula kemiğini kırdı ,3 hafta sonra alçıyı çıkardık.doktor 20 güne kadar iyileşeceğini,topallamasının normal olduğunu söyledi.Ancak çocuğum 1 hafta geçmesine ragmen üzerine hiç basmıyor,diğer ayağının üstüne dinelmeyi bile bıraktı.Hiç çalıştırmadığı için gelişme olmuyor diye düşünüyorum.Çalıştırması için ne yapmalıyım zira konuştuklarımı anlamıyor,derdini anlatamıyor.

 20. Atıl Oturgan öncelikle geçmiş olsun… Bir ebeveyn olarak içinizdeki endişeyi anlıyorum… Öncelikle şunu belirteyim alçılama işleminden sonra hareket kaybı mutlaka olacaktır… Oğlunuzun daha küçük olması sebebiyle evde yapılacak tedavi yaklaşımlarının doğru olmayacağını düşünüyorum. Lütfen en kısa sürede bi fizik tedavi merkezine gidiniz. Fizik tedavi iyileşme sürecini hızlandıracaktır.. oğlunuz biraz daha büyük olsaydı burdan ev egzersizleri verebilirdik ama bence götürün bir fizyoterapist kontrolunde çalışsın..

 21. merhaba doktor bey 25 yaşındayım sol kol humerus şaftı kırığı sonrası ameliyat oldum ve koluma havalı dedikleri yani yandan ekstra bir çivi ile değilde omzumdan sadece 3 cm kesik açarak intremedüller çivi yerleştirdiler.suan 1 ay oldu kaynama nekadar sürede olur böyle kırıklarda fizik tedavi nezaman başlar ve bu çivinin vücutta ortalama kalma süresi nedir doktor bey yardım ederseniz çok sevinirim şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  • Merhaba benim sağ tibia kemigim 45 gün önce kırıldı ve platin takıldı su anda koltuk deynekleriyle biraz yük vererek yürüyorum acaba ne zaman deyneksiz tam yük vererek yuruyebilirim tesekkurler

   • Hamit Bey geçmiş olsun..
    Kırıklarda fizik tedaviye başlangıç süreleri kırığın şiddeti gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir… Bu bilgiyi operasyonu yapan doktordan alabilirsiniz..

  • Ali bey geçmiş olsun..
   Kırıklarda fizik tedaviye başlangıç süreleri kırığın şiddeti gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir… Bu bilgiyi operasyonu yapan doktordan alabilirsiniz..

 22. S.a insanlari aydinlattiginiz icin cok tedekkur ederim degerli hocam benim 16 aylik kizim kanepeden dustu ve dirsegin 2 cm ust tarafindan sag kolu kirildi kirigi disaridan mudaheleyle yerine getirip alciya aldilar yaklasik 23 gun boyunca alcida kaldi ve cok dikkat ettik 23 gun sonunda alciyi aldilar kirik olan dirsek kemigi diger kolunun dirsek kemigine nazaran biraz buyuk bunu doktora sordugumda bunun normal oldugunu ve zamanla diger kolu gibi olacagini soyledi alci alinali iki gun oldu doktorun dedigi hareketleri yaptiriyoruz cocuguma kolu yeni acildigi icin eskisi gibi kullanamiyor ama bir sikinti gorunmuyor az da olsa kullaniyor sizin goruslerinizi duymak isterim bundan sonra ne yapmaliyiz…

  • Sayın Selçuk Bey geçmiş olsun… Alçılama işleminden sonra kolda hareket kaybı gayet normal bir durum. zamanla kol eski işlevlerini rahatlıkla yapabilir vaziyete gelecektir… Zamanla hareket açıklığı ve kas gücü yerini bulacaktır endişeniz olmasın… Hareketlere devam aksatmayın lütfen..
   Sağlıcakla

 23. Doktor bey merhaba ben 34 yaşındayım.11 ocakta düşme sonucu nda ayak bilegim ve bir az ustundeki kemik 3yerden kirildi acil ameliyat la 2adet platin takıldı. pansumanlari duzenli bir sekilde yapiyoruz.bacak altinda yarim atel var.sorum su lavabo ihtiyaç i icin ayaga kalktigimda uzerine basmamama ragmen dondugumde çok büyük agrilar cekiyorum bu normalmi ve atel ciktginda benimde fizik tedavi almam gereklimi sizin böyle hastalariniz mutlaka olmuştur tedavi ve iylesme suresi uzunmu çok zor durumda yim cevabiniz için simdiden teşekkür ederim

 24. iyi günler mehmet bey benim kızım 3 ay önce merdivenden düşme sonucu kol dirsegi humerus uç kırıgından amaliyat oludu ikitane tel taktılar alçıya alındı 5 şinci hafdada alçıyı çıkardılar 10 gün sorada telleri çıkardılar bizi fizige yönlendirdiler 30 gün fizik gördük ama tam açılma olmadı tekrar dodora gittigimizde 5 derecelik kayma var dedi zamanla açılma ola biliyor olmazsa amaliyatla açılacagını söledı buda beni tedirgin ediyortıp dilinde birşeyler oluşmuş dedi ama ben anlamadıgım için size yazamıyorum amaliyat olursa bir sorun olurmu beni aydınlatırsanız sevinirim

 25. Iyi günler mehmet bey bir tanıdığım kaleci idi ve 25 gün önce bir maç sırasında humerus kemiginde 5 parçalı kırık oluştu, kemik içerisine platin takıldı ve kemik çivilendi. Ayrıca doktoru kemigi yapıştırma tekniği ile yapıştırdı. Yeni röntgenlerde kırık belli dahi olmuyor. Kendisi çok genç bir insan. Doktoru onun tekrar sahalara dönecek miyim sorularına cevap vermiyor ve bütün telkinlere rağmen bunalımdan çıkamıyor. Doktoru fizik tedavi yerine küçük dambıllarla çalışmasını söylemiş. Dirseğin de hareket zorluğu yaşıyor. Sizin bu konudaki fikrinizi öğrenebilir miyim. Ben internette çok araştırma yaptım herkes normale döndüğünü söylüyor. Ama profosyonel spor yapan kişilerin yorumlarına rastlayamadim. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkürler iyi çalışmalar

 26. Mehmet bey şunu yazmayı unutmuşum 3 hafta sonunda alçı çıkarıldı yerine kola ortez takıldı.

 27. Muhammet Nihat ÇAY

  Merhabalar ismim Nihat ve yılbaşı günü trafik kazası yaptım kask ve eldivenimi çıkardığımda sağ elimin kopmak üzere olduğunu gördüm bi açık kırık durumu yani yaklaşık oniki saat sonra ameliyata girdim işaret orta ve yüzük metacarpal lar dibinden parçalı olarak kırılmış ve lunatum hala daha kırık olmak kaydıyla bilek kemiklerin ve iç kol kemiğinin uç kısmında bir iki santimlik bi ayrılma olmuş. Bu pazartesi elimdeki yedi tane kalın tel ve bileğimi koluma sabitledikleri stabilizatör parça çıkacak ve lunatum Civatalanacak. Doktor ameliyattan sonra hep diğer eline parmaklarını aç kapat demişti ve iki günde bir pansuman yap demişti. Ben hem çok açıp kapatamadim hem de bi kaç kere pansumanı geç yaptım şimdi de ağrılarım her gün değişerek bi artıyor bi normal ağrı durumuna dönüyor olması beni endişelendiriyor acaba elimi eskisi gibi kullanabilir miyim ve bu ne kadar zaman alır sizce? Elimin üzerinde de belirgin ödemler oluşur mu? Teşekkürler şimdiden.

 28. Merhaba ben 16 Kasım 2014 de düşme sonucu bimoller kırık teşhisiyle ayak bileğimin den çift taraflı ameliyat oldum ayagimda bileğimin dışabakan kısmında pilatin+çivi ve diğer tarafın da da çivi var doktorum bana softcase diye bir sentetik alçı yaptı dikişler alındıktan sonra bu alçıyla rahatça ayağımın üstüne basıp gezebildim .Şu an da alçısız evin içinde basıyorum ama ayağımda şişme ve kızarıklıl oluyor ama hiç ağrım yok .ve aksamam var ayağimda oluşan bu şişlik ve kızarıklıl normal mi (istirahat edince geçiyor)ve aksamam düzelir mi bunlar için ben evde ne yapabilirim Haziran da oğlumun sünneti var o zamana iyileşirmiyim eskisi gibi olabilirmiyim .teşekkür ederim

 29. Mrb dr bey. Ben 6 hafta once diz kemigimi kirdim.3hafta alcida 3hafta dizlikte kaldi.sislik var. Evde nasil egzersiz yapabilirim.tskler..saygilar

  • Yekta Bey geçmiş olsun. Diz kemiği derken hangisini kastettiğinizi anlayamadım ama genel olarak kırık fizyoterapisinde germe ve güçlendirme egzersizleri ön plandadır. evde ne yapabilirim sorunuza gelecek olursa sitemizde germe egzeriszlerini aratarak diz için olanı bulup yapmayı deneyebilirsiniz yaparken dikkatli yavaş olunmalı.. dizinizi sık sık hareket ettirin açıp kapatmaya çalışın sık sık bunlar iyi gelecektir.

 30. hocam merhabalar ben 28 yasindayim. Hali sahada mac yaparken iki iki kolumun uzerine dustum. Sag bilegimde catlak sol dirsegimde kirik var. sol dirsegimi atele sag bilegimi de alciya aldi doktor. Sol dirsegimdeki kirik eklemde degil sadece kemigin uc kisminda. Doktor yirmi gun atelde kalsin dedi. Aradan yirmi gun gecti gittim doktora ilk gittigim doktor izinliydi baska bi doktor bakti bi sikinti yok dedi ama ilk doktorun baksin dedi. Ilk doktora gosterdim on gun sonra alalim dedi. esimin 8 aylik hamile olmasindan ve ilk doktorun sikinti uok demesinden dolayi ben eve gelince ateli soktum. Iki gun oldu kolumu surekli hareket ettirmeye calisiyorum ama tam olarak acilmiyor hala ne gibi hareketler onerirsiniz uzun oldu kusura bakmayin iyi gunler

  • Merhaba Akif Bey. geçmiş olsun. Sağ bilek için sitede germe egzersizleri sayfasını bulup oradan bilek ile ilgili olanı yapmaya çalışın yaparken dikkatli sakin yavaş olun. musluk açma, çekiç egzersizleri el bileğinin her yöne hareketi size iyi gelecektir. küçük miktardaki ağırlıkları kaldırmayı deneyebilirsiniz fakat hareket koldan değil bilekten olacak şekilde yapılmalı. sol dirsek için açma kapama hareketleri idealdir. aynı zamanda avuç içini bi aşağı bi yukarı baktırın yavaş yavaş 5 kere aşağı 5 kere yukarı bakacak şekilde hareket ettirmeye çalışın.. tıpkı musluktan su içer gibi avucunuz yukarı baksın daha sonra dirsek sabit kalacak şekilde bu sefer avuç aşağı baksın hareketleri birbiri ardına yavaş yavaş yapın.. yorulunca mutlaka dinlenin… yazı üzerinde ancak bu kadar anlatabilrim.. sağlıcakla kalın.

 31. Merhaba hocam, benim annemin sol el bileği tabureden düşme sonucu kırıldı. Üç dört tane kırığı var bileğinde (Parçalı kırık)kırıklar iyi duzeltilmemis kırıklar kolu 38 gün boyunca alcida kaldı ve alçı çıktıktan sonra kolu çok zayiflamisti hiçbir yöne hareket etmiyordu sıcak su ve zeytinyağı sayesinde kolunu açtık ama alcidan çıkalı 25 gün oldu fakat hala bilek hareketi çok kısıtlı parmaklarını soru sorunsuzca açıp kapatabiliyor hiç ağrı ve sisme yok fakat bilegini dondurmesinde sorun var şu anda da otuz seanslik fizik tedavinin 5 seansini geride bıraktık. (Paranın, sulu ultrason, ten ve germe egzersizleri ) Çevredekiler ameliyat ol diyorlar ama doktorların böyle bir talebi yok günlük hayatını etkilemeyecek hale getircegiz fizik tedavi ile diyorlar siz ne tavsiye edersiniz bu kadar zaman geçtikten sonra ameliyat olmalı mı ameliyat olursa iyileşme ihtimali ne son olarak da eğer fizik tedavi gormezse ileriki zamanda elinin kireçlenme yapacağını ve parmaklarını bile kullanamayacagini söyledi doktorlar fizik tedavi sonrası bu ihtimal ortadan kalkar mı? Kusura bakmayın çok uzun oldu ama çok doldu ve yorulduk artık. Çok teşekkürler şimdiden. Iyi gunler.

 32. Merhaba hocam ben 17 yaşındayım 5 hafta önce dirsek kemiğini dirseğe yakın bir noktadan kırdım 5 haftadır alçıdaydı şimdi çıkardım ama kolunda eğrilik var sizce bu normal mi birde nasıl egzersizler yapmalıyım

 33. Merhaba hocam. yüksekten düşme sonucu her iki ayak 2,3,4 numaralı metatars kırığı artı sağ ayak bir adet kuneiform kırığım vardı. 8 aralıkta düştüm şişlik nedeniyle 11 aralıkta alciya aldılar. bir hafta sonraki kontrolde sağ ayak metatars kiriklarinin kaydigindan dolayı her üç kemiğe de mini plak vida takıldı. 35 gün alçıdan sonra topuk kismina basabilirsin dedi. 10 gün sonraki kontrolde komple ayağını kullanabilirsin dedi doktorum. sol ayağımda problem yok bence, fakat sağ ayağımtoplamda 50 gün alçıda kaldı halen şiş ve tam olarak basamiyorum bile.. iyilesmesinin zaman alacaginin da farkındayım.. sizce fizik tedaviye ne kadar ihtiyacım var. fizik tedavi almazsam gelişmeler yavaş olacak, biliyorum. ama başka bi sorun olrmu almadığım taktirde. yani kalıcı bi problem, hareket kisitliligi veya güç kaybı yada sürekli ağrı gibi şeyler. vereceğiniz cevap için teşekkürler..

 34. Hocam Merhaba, benim sağ ayak bileğim 31.10.2014 tarihinde (yaklasık 110 gün önce) araba çarpması ve bileğimin üzerinden geçmesi sonucu dağıldı diyebilriz. Lateral malleol ve Medial malleol açık parçalı kırıldı. Ama kırık tabiri bence az kalır. 10 tane platin takıldı. 65. Günde dayanaksız yürümeye başladım. Egzersiz ve düznli yürümeye çalıştım her gün. Şu an Fizik tedaviye başladım. Ayağımı rahat bükemiyorum. Yürüyüşüm 45 dk’yı geçerşe ağrılar artıryor. hele fizik tedavi sonrası ayak bileği çevresinde ağrılarım iyice arttı gibi geliyor. Kas güçlendirici ve hareket açıcı egzersizler yapıyorum. Ayağım eskisi gibi olabilir mi ? Rahat yürüyebilir miyim ? Ağrılara karşı ne yapablirim yardımcı olur musunuz ? teşekkürler

  • Hocam cevabınız için teşekkürler, egzersizler sonucu tam olarak iyileşme sağlayabilir miyiz? ağrılardan tamamen kurtulabilir miyiz peki ?

 35. Gülcan Ağırtaş

  Merhabalar yardımınıza ihtiyacım var hocam 29 Kasım’da sol radius üst ucu kırığı oluştu.2 tane vida takıldı ve 4 hafta alçıda kaldı.doktorum ftr gerek olmadığını kendimin açabileceğini söyledi fakat açılmadı kolum.alçıyı çıkardıktan 3 hafta sonra ftr başladım ve 20 seans devam ettm fakat hala hareket kısıtlılığım mevcut.tam olarak açıp kapatamıyor avuç içim yukarı dönmüyor ve kolum soğuduktan sonra kasılıp kalıyor.sizce eski halime dönebilir miyim?kasları anestezi ile açmak için operasyona gerek var mı?

 36. Hocam merhabalar. 26 yaşındayım. 2.5 ay önce kaza sonucu sol dirseğimdeki radius kemiğimi kırdım. 3 tane kırığım vardı. Platin takıldı. Kolum 3 hafta alçıda kaldı. Ameliyattan iki hafta sonra da fizik tedaviye başladım. 30 seans fizik tedavi almama rağmen kendi kendime kolumu çok az açıp kapatabiliyorum. Ancak fizyoterapistim kolumu neredeyse tamamına yakın açıp kapatıyor.
  Sizce süreç doğru mu işliyor? Bu tarz kırıklarda açılma kapanma süreci ne kadardır?
  30 seans geçmesine rağmen gelişme olmaması bizi korkutuyor. Ne yapabilirim?
  Cevaplarsanız çok sevinirim.
  Teşekkürler.

 37. doktor bey 1 sene once basgetbol oynarken sol ayak bilegim dondu onemsemedim suan yapisal bozukluk ve hareket kaybi var ne yapmam lazim 17 yasindayim yardimci olursaniz sevinirim.

 38. Merhaba hocam öncelikle insanlara yardımcı olduğunuz için size tesekkür ve takdir ediyorum benim Medial malleol kemiğim 40 gün once kırıldı be doktorum titanyum tel ile tturdu şimdi ayağımdaki botu yatmadım zamanlarda cıkartıp assagı yukarı hareket ettiriyorum yatarken takıyorm ayağım altı yara oldu kapalı oldu için birde ondan acıyorum botu cıkartmakla doğrumu yapıyorum ayağım kaynama yaptı ve hafif şişlik var bu normalmi fizik tedaviyi ozellıkle öneriyosunuz bilgi verirseniz sevinirim şimdiden tesekkür ederim. (:

 39. düşme sonuçu sol femur kırığı oluştu ameliyat oldum 3 tane vida taktılar dizimde hareket kısıtlılığı oluştu fizik tedavi gördüm 90 dereceyi acıldıktan sonra artık evde yapabileçeğimi zamanla açılabileçeğini söylediler gercekten acılabilirmi fizik tedaviye gerek yokmu acaba cevaplarsanız cok sevinirim şimdiden teşekkür ederim…

 40. Doktor bey iyi günler benim sağ ayağımda iki ay önce jones kırığı meydana geldi ama ne yazıkki ilk ay bir kırık oldugu anlasilmadi ve ben 1 ay kirikla yurudum kostum hatta 1-2 kere basketbol oynadim ben takimda basketbol oynamaktayim ayagimda 4 hafta alci kaldi ve dun alci cikarildi doktor fizik tedavi soylemedi evde ayak bilegimi hareket ettirmemi soyledi yasim 16 kirigim eskisi gibi elime sert bir kemik gelmiyor ama cevresi cok az sis ve bazen kucuk agrilar oluyor benim sorum bu agri ve sislik normalmi cok hafifler birde 1 ay kirikla yurumem kemigin yapisini bozmus ve kaynamasina engel olmus olabilirmi doktorum 1-2 hafta yuk verme dedi tekrar basketbol oynayabilirmiyim simdiden tesekkur ederim hayirli cumalar dilerim

 41. Oncelikle iyi gunler hocam . Ben 16 yasindayin 3 gun once on koldaki radius ve ulna kemiklerini kkirdim (bilegime yakinlar) ilk gittigimiz doktor kesin ameliyat dedi . 1 gun sonra baska bir doktora gittik (arastirma hastanesinde) kemiği alci odasinda yerine oturttu . Kayma olursa tel takilacak dendi . Su anda 3 gun gecti aksamlari sislik oluyor . Bu normalmi . ikinci olarak alcinin bilek kısmı sanki sag tarafa dogru egimli gibi bu durum alci ciktiktan sonra elimin yamuk kalmasina neden olur mu ? Parmaklarimi oynaturken ulna kemigimde sorun yasamiyorum ama radius kemigimi sanki hissediyorum bu benden dolayi mu yoksa alcinin yaptigi baskidan mi ? Son olarak 2 gundur elimi dik tutuyorum ne zaman boyunluklu tutacaklardan takarak okuluma giderim ? Teşekkürler ..

 42. Bir sorum daha olacak cevaplarsaniz cok sevinirim 4 haftalik bir alci sonunda ayagimda cok hafif incelme olmus ve baldirimdaki kaslar yok artik cok yumusak doktorum fizik tedavi soylemedi bende okulumdan dolayi fizik tedavi baya zor olabilir ama 2 hafta felan bilegimi kendim oynatmayi dusunuyorum ama bir guclenme olmazsa doktora gostericem sizce biraz bekleyip bir guclenme olmazsami gitmeliyim yoksa hemen fizik tedaviye gitmemimi onerirsiniz son olarak jones kirigi icin alci suresi net birsey bulamadim internette 4 hafta yeterlimidir ? Simdiden tesekkurler

 43. Arkadaşımın eli bileğinden kırılmış ve alçıya alınmış.Doktoru eli şişmesin diye açma kapama hareketleri yapmasını tavsiye etmiş fakat çok endişeli ve korkuyor.Bu hareketleri yapmalı mı? Hangi zaman aralıklaryla yapmalı? Teşekkür ederim.

  • Korkulacak birşey yok zaten fizik tedavi programında bu hareketler yaptırılıyor… çok fazla germemek şartıyla 1. hafta sabah ve akşam olmak üzere 5 tekrarlı yapılabilir ilerki dönemlerde tekrar sayısı artırılabilir… geçmiş olsun

 44. Merhaba doktor bey 5 gün önce bileğim kırıldı (radius kemiği) ,alçıya aldılar.ama parmaklarım kırıldığından beri şiş.
  şişlik ne zaman iner ve inmesi için ne yapmalıyım ?
  (buz koymayı denedim)
  ve birde yatarken çok ağrıyor ağrıdan uyuymaıyorum yatarken,otururken ve ayaktayken bileğim nasıl durmalı ?
  şimdiden teşekkürller…

  • Elini kalp seviyesi ustunde tut . Yatarkende dik sekildr olsun . Benimkinin sisligi boyle inmisti

  • parmak şişlikları normal… zaman olarak birşey söyleyemem.. kolunuz hala alçıda oldugunu varsayarak yatarken karnınızın yada göğdünüzün üzerinde koyabilirsiniz sürekli aşağıda yada yukarda durması dolaşım açısından pek iyi birşey değil.. ağrı bir süre olacaktır.. alçı çıktıktan sonra fizik tedavi programı şekillenir..

 45. Doktor bey iyi günler benim sağ ayağımda iki ay önce jones kırığı meydana geldi ama ne yazıkki ilk ay bir kırık oldugu anlasilmadi ve ben 1 ay kirikla yurudum kostum hatta 1-2 kere basketbol oynadim ben takimda basketbol oynamaktayim ayagimda 4 hafta alci kaldi ve dun alci cikarildi doktor fizik tedavi soylemedi evde ayak bilegimi hareket ettirmemi soyledi yasim 16 kirigim eskisi gibi elime sert bir kemik gelmiyor ama cevresi cok az sis ve bazen kucuk agrilar oluyor benim sorum bu agri ve sislik normalmi cok hafifler birde 1 ay kirikla yurumem kemigin yapisini bozmus ve kaynamasina engel olmus olabilirmi doktorum 1-2 hafta yuk verme dedi tekrar basketbol oynayabilirmiyim simdiden tesekkur ederim hayirli aksamlar dilerim

  • Ayriyetten doktor bey bugun okuldan donerken ne kadar degnege yuk versemde kirigimda agrilar oldu ayagim hafif sismis birde kirigimda cokta olmasa belli bir sislik var ama suan agrisi gecti sislikte azaldi bunlar normalmidir alcim topukluydu sanirim topuk sinirlerime zarar vermis bas parmagimin altinda birde kirik yerin ustunde damarimsi bir yapi var oraya dokununca ayagim hafif titriyor bunlar zamanla gecermi kiriktaki agrilar sizlamalar normalmidir cevaplarsaniz cok sevinirim boyle bir sayfa actiginiz icin tesekkur ederim

   • Öncelikle moraliniz yüksek olsun basketbol oynamamanız için bi sebep olacağını düşünmyorum.. zamanla normal fonksiyonlarınız yerine gelecektir.. kas kuvvetiniz yerine geldikçe hareket açıklığınız arttıkça daha iyi bi yaşama kavuşacaksınız inşallah..

 46. hocam merhaba ayak bileğimden kırılma sonucu amelıyat oldum vida takıldı 47 gün oldu dün basmaya basladım ama yuku zor bindiriyorum acıma yapıyor hafif hafif basıyorum bu problem kaç günde atıyor bunun ile ilgili onerileriniz varmıdır? Tesekekkurler.

  • Ameliyattan sonra ayaginiza alci takildimi yoksa yuk vermedenmi yurudunuz

  • zaman olarak birşey söylemek yanlış… ayakbileğinize küçük küçük her yönde hareket yaptırın mutlaka hergun duzenli olarak.. bu yapılar hareket ettikçe eski fonksiyonunu kazanır.. sonuçta burdan bilgisayar basından süre vermemiz yanlıs olur sizde bunun farkındasınızdır az çok. geçmiş olsun

 47. ameliyat sonrası sabit durması için Dikiş olduğu için Alçı değildi sabit durması için üstü açık aparat Dikiş geçtikten sonrada bot sabit tuttu kemık kaynama yaptı ve üstüne basma Zaman’ım geldı ama zorlanıyorum acıyo tam Yük vermiyorum zaten şişme yapıyorum bnm sorum acaba bu kaç gün aralıgındakı süreçte toparlama yapıyor fazla yuklenmemelımıyım ne sıklıkda yürim Yük vermek sakıncalımıdır fazla bunun dışında neler yapmalıyım sıcakmıntutım bunun gıbı ne önerdiler var acaba ?? Henüz Uç dört gün oldu basmaya başlayalı

 48. Hocam gecen sali kontrole gittim doktor oluyo gibi dedi . Suan elimi çok rahat hareket ettiriyorum ama bilekten asagi yukari yaparken o bolgede sislik varmis gibi . Kemik kaymis olabilitmi . Colles kirigim vardi

 49. Hocam merabalar
  2,5 yaşındaki oğlum oyun oynarken elinin üzerine düştü ve sol bileğini tutarak ağlamaya başladı. Hemen acile gittik ve ortopedi olmadığı için film çekildi ve nöbetçi doktor baktı. Kırık yok dedi ama ortopediye mutlaka gösterin dedi atel sarıp gönderdi. Sabit dururken sıkıntı yok gibi oynatınca acıyor. Kırık olma ihtimali var mıdır acaba?

  • kırık yada çatlak olabilir.. belki de sert travma olduğu için çok ağrı yapmıştır.. yapıların normal lokasyonunda oldugunu anlama maksatlı bir ortopediye gitmenizi tavsiye ederim.. geçmiş olsun

 50. Mrb hocam l1 omurgamda kırık var.omurgam gebelik de catlamıs normal dogum yapmıstım catlak kırıga donusup cokmeli kırıgım olusmus 4 ay olcak kırılalı. Dr lar korse tak dedi gecer dedıler ama cok agrım var durdugum yerde yoruluyorum bedenimi tasımaya halim olmuyor agrılarımda cok 4 aydr yatym. Bu agrılar normal mi yoksa kırıgn kaynamadıgnn bir belirtisi mi. Fizik tedavi almam gerekiyor mu. Tek yaptgım yatmak is yapamyrum agrılarımdan. Durumum ne lutfen yardımcı olun

 51. s.a hocam bize bu imkanı sunduğunuz,değerli vaktnizi ayırdığınız için teşekkür ederim.3 hafta önce sağkolumun üstüne düşerek sağ dirseğe bitişik olan önkolu taşıyan kemiğini kırmışım.kolumu _ı şeklinde bilekten dirseğe dirsekten omuza doğru devam eden alttan alçıyla sabitlenerek üsttenbir tür bezle sararak alçıya alınd.(yarım alçı olarak) 21 gün alçıda kaldıktan sonra alçım çıkarıldı,alçım çıkarıldığı gün kolumda,bileğimde ve dirseğimde şişlik,ağrı,dirseğimi bükememe,dirseğimi açamave bileğimi kıstlı bir şekil büküp ve çevirmeme gibi şikayetlerim vardı.alçımı aldıralı altı gün oldu bileğimi sağa ve sola çevirmede kıstlılık ve ağrı dirseğimi açama ve bükememe hareket anında kolda ve alt dirsekte ağrı mevcut sizce şikayetlerim nee kadar devam eder,sizce bu normal mi?tedavimi hızlandıracak önerileriniz nelerdir.size göre yapmamda faydalı olacak hareketler veya masaj önerileriniz nelerdir.sizce fizik tedavisi almam gerekirmi

  • olaylar normal seyrinde gelişiyor. ağrı şişlik vs bunlar olağan şeyler… süre olarak bir şey söyleyemiyoruz.. fakat yavaş yaval açıp bükme hareketleri avuç içini aşağı yukarı baktırma hareketleri iyi gelecektir.. geçmiş olsun

 52. Mrb hocam benim ocak 27 de sol el serce parmağında parçalı kirik oluştu 1 hafta atelde kaldı sonra çivi takıldı 4 haftada sonra çıkarıldı suan 5. Haftam doldu parmakta hareket kisitliligi var elimi yumruk yapamıyorum dr.um fizik tedavi icin 6. Haftada başlanicak dedi p.tesi fizik tedaviye baslanicak size fikrinizi sormak istedim sizce parmagim duzelirmi fizik icin geç kalinmismidir ve parmaktski ödem ne zaman gecer evde sürekli masaj yapiyorum hareket ettirmeye çalışıyorum ama cok başarılı oldugumu düşünmüyorum bu arada 30 yaşındayım lutfen cvp yazar misiniz tesekkurler

  • doktorunuz olayın içinde olduğu için 6. hafta demiş geç kalınacak olsa daha erken söylerdi geç kalma durumu olacağını sanmıyorum.. parmağınız düzelir endişeniz olmasın… süre olarak birşey söyleyemiyorum ama etkin bi tedaviyle çok kısa sürelerde sağlığınıza kavuşursunuz… geçmiş olsun ..

 53. Hocam merhabalar. 4-5 gündür şöyle bir problem yaşıyorum. 97 yılında kolum bileğe yakin bölgeden 2 yerinden kırılmıştı.Daha sonra herhangi bir problem yasamamistim. Vücut geliştirme sporuyla uğraşıyorum. Geçenlerde biraz fazla zorladim sanırım ve kirik bölgede sola doğru küçük bir şişlik oluştu ve bilegimi o tarafa buktugumde bir ağrı oluşuyor. Doktora gitmedim eczaneden krem alarak sürüp sariyorum . ciddi bir sorun söz konusu olabilir mi evde kolumu dinlendirerek olumlu bir sonuç alabilir miyim? Şimdiden çok tesekkur ederim hocam iyi çalışmalar diliyorum..

 54. Meraba hocam 2 ay once lisfrank kirikli çıkık ile ameliyat oldum ayagim alcidan yeni cikti doktor yuruyeblirisn dedi ama ayağımda şişlik var hafif bu nezaman iner ve inmesi icin ne yapmayiliym teşekkür ederim simdiden

 55. merhaba ben 23 yasındayım 18 yasında trafık kazası gecırdım sol dız kapagında 3 kırık tespit edıldı alcıya alındı arada 1 ay sonra alcıdan çıktı ve yürümeye basladım ama hafıfen yürürken düz yürüyemedıgımı yamukluk oldugunu farkettım bı kaç kez doktoro gıttım yanlıs kaynama mı oldu dıe ama mr sonuçlarından sonra hep hıç bır sey yok dendı benı aydınlatabılırmısınız şimdiden teşekkuürleri sunarım lütfen kabu buyrun…

 56. merhaba hocam benim 23 gun once tıbıa kaval kemıgım kırıldı bu aralar kırılan bolgedekı kemıkler birbirine sürtüşüyor gibi geliyo bu normalmi doktor bana üzerine basmadan yuru dedi degneklerle rahat bi şekilde yürüyorum ama korkuyorum kaymamı var veya tekrardanmı kırıldı diye sizce neden olabilir şimdiden teşekurler yaşım 14

 57. Mrb doktor bey benimde sol medial malleol+sol fibula distal parcali kirik oldu ve platin ve vida takildi 6 hafta gecti doktora gittim cok guzel kaynamis dedi parmak ucunla bastonla yuru cok yuk vermeden dedi tam olarak nezaman yuruyebilrim tam olark simdiden tesekkur ediyorum

 58. hocam merhaba, ben yaklaşık bir ay önce iş kazası geçirdim.sağ ayak bileğim kırılmıştı.2 tane kırık ve 1 tane çatlak olduğunu söylediler bana kırıkların olduğu bölgelerde kanamalı yaralar oluştuğu için yara kapanıncaa kadar ameliyat yamadılar 1 hafta sonra yara tamamen kapandı ancak enfeksiyon kapmışım bu seferde bu yüzden ameliyat yapmadı doktor. 2 hafta geçtikten sonra doktor ameliyatın geç kaldı kemikler tutmaya başlamıştır dedi ve ayağımı diz kapağıma kadar alçıya alarak üstüne basmayacağımı ve kırıkların kendi kendi kendine iyileşeceğini söyledi.böyle bişey mümkünmü hocam birde ilerde bi sorunla karşılaşırmıyım . teşekkürler.

 59. hocam merabalar 1.cayin 30 unda kaykaydan dusup bilegimi kirdim ve alciya alindi 3uncayin 10 unda alci alinsi kirik tutdgnu soyldlr ama bilegim duz parmaklarim yamuk duruyo doktr filmin temiz korkma desi elimle bir seylri kaldr biliyrm falan ama parmaklaeim sindi yamuk vok korkuyorum tekrar kircaklar diye nolursunuz yardim edin korkuyrm :'(:'(:'(

 60. Merhabalar benim sol kolumun ön kolu radius kemigim kirıldı 30 gun alçida kaldı ve alçı çıkalı 4 gun oldu doktorumda bilegimi bol bol hareket ettirmemi söyledi bende bilegime sicak suda masaj olsun kremle masaj olsun ve normal egzersizler yapiyorum tabi daha yeni oldugu icin bileğim şiş ve sert hareket ettirdikcede kireclenmeden dolayi ağri yapıyor benim sorum ise bu kireclenme ne kadr zamnda gider şişligim ne zamn iner ayriyetten bilegimi her sekilde oynatiyorum bi sıkıntım yok ama biraz bilegimi donderdigimde elimin avucu bana dönüyor ama çokta dönmüyor buda düzelir dimi ?

 61. hocam merhaba yaşım 22 trafik kazası sonucu humerus shaft kırığı var ve parcalı kırık oldugu soylendi ilk röntgende ameliyat dendi fakat el bileginden omuza kadar alcıya alındı tekrar röntgen cekildiğinde ise kırıklar birbirine cok yaklaşmış ameliyata gerek yok böyle kaynar dendi ve ben korkuyorum yanlış kaynama olur diye

 62. 11 yasindaki kizimin ayagi burkuldu buyume kikirdagi kirildi .6 hafta alcida kaldi .simdi uzerine basabilirsin dediler.ama agrisi oluyor . ne yapmaliyiz .nasil bir yol izlemeliyiz.Dr 3 ayda bir kontrole gelin dedi.agri ne zaman gecer. neler den sakinmaliyiz. Alci sonrasi uygun bileklik bulamadik. elastik bileklikleri ayagina giydiremedik. cani cok aciyor. hangi tip bileklik kullanalim. cevabiniz icin tesekkur ederim.

 63. Mrb daha öncede yazmistim serce parmak kirigim var 15 seanslik fizyoterapinin 10.su bitti bugun z9rda olsa elimi yumruk yapabiliyrm ama ödem gecmiyo biturlu ondan dolayi zorlaniyorum ve bugun fizyoterapistim ödem bazen kalici olabiliyo dedi cok moralim bozuldu böyle bisey olabilir mi sizce ödemin gecmesi icin ne yapmaliyim ve birde sabahlari uyandigimda parmak cok sert oluyo Dr.um ödem 3.ayda gecer demisti kafam cok karisik suan birde size sorayim dedim tesekkur ederim

 64. Iyi günler hocam bn trafik kazası sonucu sol ayak fibula kemiğim kırık olduğu söylendi ancak alçıya almadılar bandaj sarıp yolladılar bu şekilde kırık kaynar mı onu sorucam bide toplam bir ay rapor verdi bir ay sonra işe başlayabilirmiyim

 65. Merhaba 4 yaşındaki kızım 18 gün önce düştü.Dirseğinde küçük bi çatlama olmuş alçı 18 gün sonra çıkarıldığında kolunun acıdığını söyleyip kalp seviyesinden aşağı indirmiyo acaba ne yapabilirim ? Normal mi bu durum ?

 66. iyi günler hocam tekrar rahatsız ediyorum daha öncede yazmıştımm cevaplamıştınız ben sol femur kemiği çatlağı oluşmuştu alt ucu vida taktılar kısacası alçı cıktıktan sonra hareket kısıtlılığı oluşmuştu fizik tedavi gördüm 15 seans
  90 derece acıldı aradan 1 ay gecti 15 seans daha gördüm fizyoterapistim tam istediğim gibi değil dedi tam bükemyorumm dedi evde sen artık egzersiz yapıcaksın dedi bisraz sertmiş kfamm karıştı hala 90 dereceyi gecmemesi moralim bozuldu acılma zamanla olucakmı böyle kalırmıyım başka tedavisi varmıdır lütfen tekrar bilgilerndirirmisiniz şimdiden cok teşekkür ederim..

  • Dr bey merhaba ben is kazasi gecirdim sag onkolda radius alt uc kirigi parcali kirik oldu ameliyat yapildi vidalardan biri uzunf fizik tedaviye gittim. On kolu donderemiyorum cok agriyor ne yapmaliyim lutfen bana yardimci olun

 67. Merhabalar ben 14 yaşındayım voleybol oynarken sol baş parmağımı kırdım tam orta ekleminin yanını kırmışım 2 hafta alçıda dier iKi haftada bana özel yapılan parmaklığı taktım 15 gün geçince dr a gittim kaynadı dedi ve evde pArmaklığı çıkarıp rahatça elimi kullanabileceğimi okulda tedbir için takıcağımı söyledi ama parmağım 1 ay hareketsiz kalınca hareketlerim kısıtlandı haliyle… Parmağımı yarıya kadar indirebiliyorum kaldırmada hiç bi sorun yok parmağımı aşağıya kadar indirmem için hangi egzersizleri yapmam gerekiyo ( daha dün çıkardım parmaklığı ona rağmen açıyorum) 2 dk ılık suyun altında masaj yapıyorum sonra da bayağı bi kremliyorum yeterlimi..

 68. merhaba, yaklasik 1,5 ay once dusmeye bagli sag kol humerus saft kirilmasi yasadim. Ameliyatsiz tedavi ediliyorum ve atel alci tedavisi sonrasi doktor tarafindan humerus breysi denen cihaza gecis yaptim. Kolumla ilgili kotu bir sey yok fakat alci ciktiktan sonra sislik basladi, acaba nedeni doktorumun kolumu calistirmam icin verdigi hareket yuzunden mi yoksa uzun alcilama sonucu olusan bir durum mudur? Tesekkurler

 69. S.a hocam benim sol yüzük parmağımın eklem yerinde kırıklar var doktor tel attım dedi.Ameliyat olanı 40 gün oldu ben hala parmağımı hareket ettiremiyorum.Elimi aşşağıda tutamıyorum bu durum ne zaman son bulur acaba.

 70. Say’ın hocam ben 13 yaşındayım geçen sene Mart Ayında bileğimde düşme sonucu kırık oluştu .alçıya alındı 3 hafta sonra çıkartıldı 3 aydır kırılan yerde şişlik hissediyorum ve kolumu tam çeviremiyorum çok üzülüyorum araştırırken sizi gördüm yardımcı olursanız sevinirim.

 71. Hocam Oncelikle Iyi Gunler . RADYUS ve Ulna alt uc larinda Colles kirigi meydana gelmisti . Tepecik egitim ve arastirma hastanesind tedavu gordum . Toplam 43 gun boyunca elim alcida kaldi en son dun gittim . Rontgen cekildi iyilesmis hicbir sorun yok dendi ve alci cikartildi . Ancak alci ciktiktan sonra iki elim arasinda farklılık oldugunu gordum kirik olan elim digerinden biraz daha sis gibiydi ve bilek tarafındaki kemik (yuuvarlak cikintili olan ) biraz daha yukarida duruyordu . Bunu hocamiza sordum birkac haftaya gecer dedi . Fakat suan asiri derecede korkuyorum bunun olmasi normal midid ?

 72. Hocam iyi günler ben 18 yaşındayım top oynarken ayak bileğime çatladı dediler bir doktor 3 hafta başka doktor 6 hafta ayağın alçıda kalacak dedi sizce kaç haftada normal olarak kaynar ayrıca fizik tedaviye ihtiyaç var mıdır alçıdan sonra hareketim çok kısıtlanır mı eski haline ne zama kavuşur

 73. Slm hocam sağ bileğim bir ay önce Radius alt uç kırığı olarak kırıldı alçı ile sabitlendi 1 ay sonra kaynamış diyerek alçıyı çıkardılar ama hala şiş morluk var eski haline ne zaman döner bileğimi içe çeviremiyorum yüzünü dahi yıkayamıyorum bileğim dönmediği için fizik tedavisi önermedi doktorum evde yapabileceğim bişeyler var mı iyileşme dönemini hızlandırmak için şimdiden teşekkürler yardımınız için

 74. Benim 27 şubatta sol diz kapağında kırık tespit edildi ve alçıya alındı 45 gün sonra alçı çıkarıldı ama dizim bükülmüyor doktor fizik tedaviye gerek yok sen hareket ettikçe açılacak kaplıcaya git dedi beş günde çalışarak biraz bükmeye başladım ne yapmama gerekir bu durum normal mi dir birde ayağımı yukarıya doğru kaldıramıyorum ne yapmalıyım

 75. Benim femur kirigim var 10 aydir bosluk kapanmadi bu normalmidir kirigin kaynamasi uzun surebilirmi cok parcali kirik dize yakinyerde hemen ustende trafik kazasi

 76. Hocam 1 ay önce sağ serçe parmağı kemiğimi çatlattım. yaklaşık 26 günlük bir alçı tedavisinden sonra doktorum ılık suda 10 dakika bekletip parmaklarımı elime doğru kıvırmamı söyledi fakat parmağımda oynatınca ağrılar devam ediyor. ne kadar sürer bu ağrı ? günde kaç dakika egzersiz yapmam gerekir ?
  Teşekkürler

 77. Merhaba benim 9 ay once sağ radius ön kol kemiklerimden ustteki kirildi.9 ay gecmesine ragmen sinav vb hareketlerde bildkten ve kirik yerinden agri yapiyor.nasil bu agriyi gecirebilirim?

 78. merhaba 1 hafta öne halı sahada top oynarken yagımı çime vurdum ve ayagım şişti ılk acıle gıttıgımde bişey yok dedıler,ama ıkı gun gecmeyınce ortopedı uzmanına gıttım ufak bı çatlak var dedi alçıa aldı bende alçıda 3 gun durduktan sonra çıkardım ayagım durup duruken şişio neden acaba

 79. Öncelikle merhabalar. Mehmet bey yaklaşık 19 gün evvel halı sahada düşme sonucu sağ ayak bileğim yan bağlarda yirtilma kikirdaklarda zedelenme ve bilek kemiğinde çatlama oldu, 16 gün sonrası yarım alçiyı çıkarttik doktor kendiniz yapabilirsiniz dedi 9. Günde röntgen çekti 2 kerede bilekten iğne vurdu başka röntgen cekmedi 17. Gunde cikartin alciyi dedi yavas yavas alcidan sonra basin dedi ama ben 3 4 gun gecmesine ragmen halen basamiyorum gozumde olmuyor cesaret ediyorum ama basinca ayagima arkasindan agri ayak altima iğne batmasi oluyor ayak sag tarafinda sisme morarma yavas yavas gecmekte sicak suya koyup zeyyin yagi ve eklem agri spreyi ile ovuyorum ve silikon destekli bileklik kullaniyorum doktor fizik tedavi hareketleri vermedi ve benim 4 gun sonra iznim bitiyor nasil calisacagim bilmiyorum bana iyi gelecek fizik tedavi hareketleri onerirmisiniz internette ariyorum bulamadim soguk su iyi gelirmi bir an once iyi olmam gerek hem okulum hem isim yarim kaldi lutfen yardimci olurmusunuz. Yaşım 26

 80. Merhaba Mehmet Bey .
  yaklaşık 4 hafta önce düştüğümden dolayı sol elinin yanlış hatırlamıyorsam yamuk kemik -trapezium- da çok ince bir kırık meydana geldi ve 3 hafta boyunca elim alçıda kaldı tedavi eden doktor tamamen iyileştiğimi herhangi bir sorun olmadığını belirtti. Doktorumu Herhangi bir fizik tedaviye ihtiyacım olup olmadıgını sordugumda ıse gerek olmadığını söyledi. Aradan 1 hafta geçmiş olmasına rağmen azda olsa elimde ağrı devam etmekte ama asıl sıkıntı yaratan baş parmağımın avuç içi tarafının alt kısmında – butlu gibi olan – şişlik devam etmekte hafif bir morluk var. Şişliği indirmem adına yapabileceğim bir şey var mı ? Tekrardan doktora görünmem gerekiyor mu ?
  Şimdiden teşekkürler…

 81. Merhaba doktor bey .esim bugun is kazasi gecirdi.sol elinin ic kismindaki yuzuk parmagina gidrn kemigi duz bir sekilde kirildi.danimarkads yasiyoruz bir tel takilmasi gerektigini soyledi doktorlar fakar hastanede yogunluk oldugu icin elini alciya aldilar birde kocaman bir morfin yaptilar eve gonderdiler bize ameliyat icin haber verceklerini soylediler.suan agrisi yok sismede yok biraz morarma var.korkuyorum bir sey olur mu bu beklemede ?

 82. Merhaba Mehmet Bey,
  Halı sahada maç oynarken sol dirseğimin üstüne düştüm ve dirseğim de kırık olduğunu söyledi doktor elime yarım alçı yaptılar 2 hafta sonra gel dedi dirseğim kaynamış ama kasımı sıkamıyorum ve canım yanıyor fizik tedaviye gerek var mı…

 83. Hocam kizim 3nisanda sag kolunun ustune dusmus okulda ve dirsegindeki buyume kikirdagi parcali kirik oldugu icin ameliyat oldu ateke aldilar kapali ameliyat oldu robotla girmisler zarar olmasin diye kola bugun ateli aldilar kol yeni baslamis kaynamaya fizige hareketlere baslanildi erken atelin alinmasi daha iyi dirsek cabuk donar ve hareket kisitlamasi olur dedi hareketleri evdede yaptircagimuzi soyledi yapmazsak hareketleri kolun kisa veya oyle kalabilir kol kirecleme yapar hareket yapnasi kaynamasina engel degil dedi korkuyorum yavrumda hasar kalmasindan cevap verirseniz cok sevinirim simdiden cok tesekkur ederim

 84. 6 yasinda anasinufina gidiyo

  • Arzi hn merhaba ayni seyleri yasiyoruz sizinle…6 hafta ldu kolumuz gecen hafta tamamen kaynamis..yarin tellerimiz alinacak…doktorumuz muhtrmeln bisi kalmaz kolunda. Ama hareket kisitlamasi olabilir dedi,fakat cocuk pldugundan rahat atlatir dedi…kolunu gayet iyi oynatiyor bir problem yok gibi..acip kapatmada suan temirlerden dolayi engel oluyor … teller nasil aliniyor cok konustum ama ona ragmen korkuyorum….rabbim sifa versin sizede

 85. Mrb mehmet bey 20 aylık oğlum koltuktan düştü sol kol dirsek de kırık var alçıya alındı 3 hafta kalacakmış benim sorum eskisi gibi kolu sağlıklı olur mu etraftan yanlış kaynayabilir kireçleme olabilir falan diyolar çok korkuyorum şimdiden teşekkürler

 86. Merhaba,
  7 hafta önce sol radius düzeltici osteotomi ve tfcc debridaman ameliyatı oldum. Koluma platin takıldı.
  İlk olarak;
  Basparmagimi aşağı indiremiyor ve yumruk yapamıyorum. Ekleme yakın olan platinler böyle hareket kısıtlamalarına sebep olur diye duydum. Bu doğru mu? Fizik Tedavi ile sorun hallolabilir mi?
  Bir de doktor platinin ömür boyu duracağını söyledi.bu problemlI bir şey degil mi?
  Burada 10 yıl sonra bazı problemler oluyor yazılmış da bir yorumda.
  Cok Teşekkürler

 87. merhaba bnım okulda arkadaşım topu çok hızlı attı sağ elımın serçe parmağına dik geldı o anda flza bışe hıssetmedım hastne gttım kırık oldunu soledı 1 ay alçıda kaldı ve kaynadı sorum şu yumruk atmak ws.gbı şeyler yaparsam tekrar kırılırmı

 88. Hocam ben 46 gun once hali saha macinda sag ayagimi burkup duserek lateral malleol kirigi oldu. Acilde alciya aldilar ertesi gun doktor kirik var ve csislik insin 4 gun sonra alciya yarim bacak alci yapcaz dedi. 42 gun kaldi alci doktor kaynama yeri var ama kaynamayan bi dokuda var dedi. Alciyi cikarip bi destekli bileklik ve iki adet egzersiz verdi. 15 gun yarim yuk 15 gunden sonra tam yuk verecegiz dedi. Ayagimda kaynamayan yer olmasi ne sorun olur tdirginim bi daha kirilirmi diiye ayagim incelmis ve sis bir halde ne zaman kemik kaynar acaba..

 89. Hocam benim 2 nisanda araç çarpması sonucu sol ayakta lateral-medial malleolus kırıldı. 3 nisanda ameliyata alındım 2+2 olmak üzere 4 vida takıldı . 2 mayısta çekilen röntgende kaynama olduğu söylendi ve alçı çıkarıldı üstüne basabileceğimi ve fizik tedaviye gitmemi söyledi. İlk gün yavaş yavaş bastım ayağıma aşırı yük vermiyorum . Fizik tedaviye hemen başlamam gerekiyor mu ? Evde egzersiz yapsam olur mu ?

 90. merhaba hocam. benim halısahada düşme sonucu sol el bileğimde radius uc kırığı oluştu. alcı tedavisinden sonra fizik tedavide aldım fakat tam olarak elimi dndüremiyorum zamanla bu kolum açılır mı

  • Aynı kırık bendede olustu Servet bey ve fizik tedaviye gitmeme ragmen hareketlerim cok kisitli.Sorunuzun cevabini goremedim sitede ama cok kaygiliyim siz şu an hareketlerinizde sıkıntı yasiyormusunuz rica etsem paylasirmisiniz

 91. merhabalar hocam bundan iki ay önce yüksekten düşme sonucu sol kolumda iki kırık meydana geldi 1. el bileğim skofoid kemiğini orta kısmından kırdım 2. Radius kemiğini dirsek uç kısmıdan kırdim ikiside ayrışmamış kırıklardı. alçılama dönemi Radius 6. haftada çıkarıldı skofoid 8. haftada çıkarıldı şuanki problemim dirseğimi açamıyorum çok eğsersiz yapıyorum ama ağırlık çalışmıyorum el bileğimdeki skofod kemiğine zarar olur diye tavsiyeniz nedir acaba

 92. mehmet bey merhaba,4 ay önce topuğum kırıldı,çökme de varmış,ameliyatla 12 vida takıldı. şu an sekerek yürüyorum, parmak merdiven çıkabiliyorum,ama inemiyorum.fizik tedaviye başladım,normal yürüyebilecek miyim?

 93. mehmet bey merhaba,4 ay önce topuğum kırıldı,çökme de varmış,ameliyatla 12 vida takıldı. şu an sekerek yürüyorum, parmak uçlarıma çıkamıorum,merdiven çıkabiliyorum,ama inemiyorum.fizik tedaviye başladım,normal yürüyebilecek miyim?

 94. Merhabalar ben 23 nisan 2015 de patenden düşüp ince ve kalın kemigimi kırdım gdoktor kemiği
  Yerine oturtup alcçıya aldı kontrole gittigmizde ince kemigin kaydigni gorduk alçıyı çıkarıp tekrar yerine
  Oturtular bilegimi yamuk şekilde alçıladılar kayarsa platin takılacak
  Platinin zararları nedir. Ve çiıkartılırmı ameliyattan sonra alçılanıyormu?

 95. Bilegim 3 defa kirilmisti 4.kerede kirdim ve kaynamiyo platin takilcak platini ilerde cikarma sansim var mi

 96. Samil Muhammed Mücahid

  Iyi Günler Doktor bey, ben bundan 10 Sene önce 10 yasimdayken Sol kolumun Dirsegimi kirdim. Bildiginiz ters tarafa dönebiliyordu.
  Sol Kolumun dirsegi sag taraf gibi tamamen kapanmiyor, acilma durumuda yakin ama sag kol gibi degil. Böyle geldik böyle gidiyoruz. Rahatsizligim olmuyor, lakin sag kolumla 10 kgdan fazla rahatlikla tasiyabilmeme ragmen, sol kolumda 10 kgyu kaldiramiyorum bile, bu da kas gelistirmede problem olusturuyor. Spor yaptiktan sonra kolumu acamiyorum 1-2 gün ve baya sanci yapiyor.
  Sol kolumuda gelistirmek istiyorum, ne yapmami öneririsiniz simdiden tesekkürler.

 97. Merhaba hocam 6 yaşındaki kişinin sağ dirsek humerus alt uç deplase liriği liriği var.kapali ameliyatla 2 adet tel taklidii yarim alciya alindi.doktorlar alci cikmadan birşey yapamayiz diyorlar kolunda bir hasarcolurmu diye çok endiseleniyoruz.kizin parmaklarini oynatabiliyor ama bu kolun iyileşme sureci ne kadardir.kizin 1. Sinifda bvasliycak bir engel teşkil ederim yazi yazmasini.kişinin bu 2.liriği ayni kol farklı bölgeler bu kolu güçlendirmek için ne yapabiliriz

 98. Merhaba Mehmet bey. Benim 1,5 hafta önce sağ ayak bileğim 2 yerden Kırıldı biri küçük olmak üzere iki pilatin takıldı. 17 yaşındayım. Biraz iri yapılı bir kızım. Ameliyatımdan sonra hemen film çektirdiler ve gayet başarılı bir ameliyat dediler. Ameliyatımın 2. Günü eve yolladılar alçıda şuan 1 ay üzerine basmicam ve Alçı kalacakmış. Şuan ameliyatımın 4. Günü. Ayağımın yüksekte kalmasına çok dikkat ediyorum. Yastık koyuyorum. Kafamda birkaç soru var. Şimdi Alçı çıktıktan sonra fizik tedaviyle hareketlerim eski haline gelir mi tamamen? Yani bir aksaklık, yamuk basma, sekme falan olur mu? Bir de pilatinin kayma gibi tehlikeleri var mı iyileştikten sonra? Pilatinler hiç çıkmayacakmış sanırım. Birde biraz kilom olduğu için üzerine basınca kayar diye daha çok korkuyorum. Alçı çıktıktan sonra eski hareket yeteneğime kavuşmak için maddi manevi her şeyi yapmaya hazırız. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

 99. Merhaba Mehmet Bey. 1 Ay Önce okulda bilek güreşi yaparken humerus kemigim kırıldı birden doktora gittik ve ameliyat olması gerektigini söledi doktor yurtdışındaydı 1 hafta doktoru bekledik bu arada1 hafta alçıda kaldı doktor geldiginde ameliyat oldum ve 1 tane vida takıldı ameliyattan sonra 2 hafta daha alçıda kaldı sonra alçıyı cıkardı 3 hafta sonra tekrardan görüselim dedi ve bu arada hareket ettirmemi söledi kolum incelmişti ve kolumu %60 aşaya indirebiliyorum sebebi nedir sizce nasıl geçer Günde 2 kez banyoya girip sıcak su tutuyorum hareket ettitrmeye çalısıyorum agrı acı yok 3 hafta sonra fizik tedaviye gönderebiliriz evde kolunu açamassan dedi evde açmaya çalısmalı mıyım napmalıyım ??

 100. merhaba ben basketbol maçında radius şaftını kırdım ameliyat oldum platin takıldı geri çıkıcak . benim basketbola dönmem ne kadar zaman alır 18 yaşındayım

 101. Merhaba benim 5 hafta önce sağ ayağım baş parmağını gerisi kırıldı ayakkabı verdiler. Şimdi ise 5. Haftadayım acıyo kan akışını hissedebiliyorum özellikle baş parmağım hareket ediyo istem dışı bunun neden olduğunu merak ediyorum

 102. benim serce parmağım ikici oynak eklem caprazalmasına kırıldı iki tane vida attılar bir aysonra parmağım otnatıyorum ama avucumu kapatamamıyorum san et azmıs gibi şişlik var elim eski sağlığıma kavuşumuyum acab ?

 103. Hocam merhaba. 24 yaşındayım 04.03.2015 tarihinde sol kolumda humerus kırığı oldu tek parça. Ameliyat oldum platin takıldı yaklaşık 50 gün kolum askıda kaldı. Şuan kolumu tam olarak açamıyorum bunun sebebi sizce hareketsiz kaldığından dolayı mı yoksa deri yapışması mı? Çünkü tam yan tarafında yani kolumuzu açtığımız yerde dikiş izi bitiyor. 2 farklı doktora gittim birisi deri yapışmış gevşetiriz tekrar dedi,diğeri zaten deri esnediği için oynatırsın dedi. Henüz kaynama olmadığı için bi doktor fiziğe başlama dedi,diğeri geç kalmışsın fizik için dedi. Benim ne yapmam gerekiyor?

 104. Merhaba annem merdiven lerden düştü ve tibia sinda parçalı kırık vardı kadavradan kemik platin ve vida takıldı. 9 nisan da ameliyat oldu 50 tane Zımba vardı bacağında çoğu suan alındı 7 tane kaldı suan akıntı olduğu için onları almıyorlar ödem var suan ayağında akıntı o yüzdendir diye düşünüyoruz ve annem ayağını hiç bukemiyo sizce akıntı nedendir ve bukememe nedendir ne yapmalıyız

 105. Mrb ben kaza geçirdim dizimde parçalı kırıkdan Ameliyat oldum platin takıldı İğleşince Topallama olurmu acaba kalıcı olarak

 106. Meraba Hocam bundan 5 gün önce düşerek sol el bileğini kırdım. Yarım alçıya alındı. Ve ben futbol oynuyorum. Kaleciyim. Bu rahatsızlık kaleci olmamı etkiler mi??

 107. Merhaba 2 hafta önce elime darbe alarak tek parmagım çatlattım ve atele alındı 2 hafta şuan çıktı atel 1 günde geçti. Ama bükemiuorum cok agrı yapıyor büktügümde

 108. merhaba iyi çalışmalar….benim 2,5 yaşındaki oğlumun bileğinin biraz üstünden 2 kemiği kırıldı.nisanın ilk haftası kırıldı 20 mayısta alçı çıkarıldı.10 günü geçtiği halde hala tam düzgün basamıyor.bize önerebileceğiniz birşey olabilir mi?teşekkürler

 109. benim kızımda 50 günlükken kontrolde kalça çıkığı olduğu belirtildi çift taraflıydı 3 aylık olmadan kapalı operasyon geçirdi vücudunun göğüsten altı bir bacağının yarısı alçıya alındı 2 ay kaldı daha sonra popoya aparat geçirdi uzun süre takıldı kaplumbağa kabuğu gibiydi sonraki kontrollerde kemik gelişimi zayıf denildi ve 1 ay önce bir ameliyat geçirdi sol femuar bozukluğu tanı platın takıldı uyluk kemiğine çakılmış şimdi alçı sonrası hareket etmekte zorlanıyor ne yapmalıyız bu platin bu kemik gelişimine zararlı olur mu

 110. Merhaba. ..70 gün önce ayak bileğimi kırıldı ameliyat oldum platin ve yedi vida takıldı.iki ay basmadım …on gündür tek değnek sekerek basabiliyorum.ağrı ve şişlik var.şişmesi normal mi acaba? Sabah şişlik çok olmuyor..bir de platin çıkarılmalı mı daha sonra?

 111. Hocam merhaba 5 yasında kızım araba carpması sonucu sağ ayak kaval kemiğinde iki yerde kırık olustu. 2 Ay ayağı tam alçıda kaldı, daha sonra alçı cıkartıldı ama cocukta yurume bozukluğu oldu. adımlarını normal atamıyordu yamuk atıyordu. Alçı çıkalı bir ay oldu ve 15 gündür de fizik tedavi görüyoruz giderek düzelme var ama suan haka normal yürüyemiyor ayağını bazen yamuk atıp topallıyor. Doktarlar kaynama ile ilgili bir sorun olmadığını söyliyorlar ama bu şekildede yürürse ilerde kalça çıkıklığı olur diyorlar. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

 112. Hocam öncelikle çok çok teşekkür ederim. Hocam 4 ay önce bilek güreşi sırasında humerus kemiğimi kırdım breys yapıldı ve haftadan haftaya kontrol izlendi şimdi durum iyi gözüküyor kaynama başlamış dedi doktor bey sinirlerde doku da herhangi bir sorun yok. Benim sorum şu hocam kolum kaynadı ancak, kolumfa şekil bozukluğu oluştu doktora sorduğumda hafif açılanma var ve bu açılanmanın 7-8 yıl a geçeceğini vücudun onu törpileyeceğini söyledi ne kada doğru eski halini alır mı acaba hocam? Ve hafif şişlik var kolumda fizik tedavi yapmadım önerir misiniz acaba ? Şimdiden çok teşekkür ederim hocam…

 113. Hocam ben kaleciyim bir sut sonucu bas parmagim kirildi ve malter fingers ateli takildi benim lig maçlarım oluyor onemli maclaea cikacagim sut geldiginde bas parmagimin hissetmiyecek sekilde bi atel vs.bisey takip maclara ole ciksam olurmu eğer olursa bas parmak için sutlari hissettirmiyecek bi atel koruyucu gibi birsey varmi ?

 114. Merhabalar 27 gun once ayak metatars kiriklarim oldu yuksekten dusme sonucu 7 tane parcali kirik şeklinde sislik yuzunden 1 hafta ameliyat olamadim ameliyatta 2. Metatars kemigime olatin takildi vida kullanıldı suan ayaga kalktigimda agrilarim var surekli yuksekte tutuyorum ayagimi doktor koltuk degnegiyle yurumemi soyledi fakat agridan dolayi kalkmaya cesaret edemiyorum alci 45 gun sonra alinacak ve 45 sonra uzerine basabilecegimi soyledi ama ben cok korkuyorum eskisi gibi yürüyebilir spora devam edebilirmiyim bilgilendirirseniz cok sevinirim

 115. merhabalar ben jüvenilartrit R hastasıyım bundan 1,5 sene önce şiddetli bir şekilde sağ dirseğimin üerine düştüm doktorum kırık değil ama çatlamış dedi ve atele aldı bir ay atelde kaldı çıktıktan sonrada fizik tedaviye göndermedi bende gitmedim ihmal ettim hala dirseğime bastırdığımda kemiğimin acınıdını hissediyorum acıyor ama asıl sorunum dirseğimin yan tarafında çıkan şişlik yuymuşak bir doku ceviz büyünlüğünde ve beni görüntü olarak çok rahatsız ediyor 8 aydır bu şekilde dr gittim emar çekindim BULGULAR
  SAĞDA HUMERUSUN DİSTAL 1/3 EPİMETADİYAFİZ KESİMİNDE ULNANIN VE RADİUSUN PROKSİMAL EPİMETAFİZ KESİMLERİNDE KEMİKTE DEFEKTİF GÖRÜNÜMLER OLDUĞU İZLENMİŞTİR VE BU LOKALİZYONDA TOTAL BOYUTU YAKŞIK 45*29 MM BOYUTLARINDA ÖLÇÜLEN EKLEM MESAFESİNİ DOLDURn VE EKLEM MESAFESİNDE KAS PLANLARA DOĞRU UZANIM GÖSTEREN T1 AĞIRLIKLI GÖRÜNTÜLERDE HİPOİNTENS HETOREJEN T2 AĞIRLIKLI GÖRÜNTÜLERDE HİPERİNTENS HETOREJEN LEZYON İZLENMİŞTİR. LEZYONUN İRREGÜLLER SINILI OLDUĞU VE KEMİK YAPILARDA LEZYONUN EROZYANA NEDEN OLDUĞU İZLENMİŞTİR LEZYONUN IVKM SONRASI PERİFERAL HETOREJEN KONTRAST TUTULUMU GÖSTERDİĞİ DİKKATİÇEKMİŞTİR YAYGIN S İNOVİAL KONTRASLANMALAR İZLENMİŞ OLUP LEZYON SANTRALİNDE YAYGIN SIVI GÖRÜNÜMLERİ EKELEM MESAFESİNİ DOLDURMAKTADIR TÜM BU GÖRÜNÜMLER ÖNCELİKLE EROZİV ARTRİTİ DÜŞÜNDÜRMEKLE BİRLİKTE T2 AĞIRLIKLI GÖRÜNTÜLERDE İZLENEN MİLİMETRİK HİPOİNTENSS YAPILAR NEDENİ İLE YAYGIN SİNOVİAL KONTRASTLANMALAR NEDENİ İLE BİYOPSİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ ÖNERİLİR HASTANIN AYRICA BT TETKİKİ İE KEMİK YAPILARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÖNERRİLİR EMARIM SONUCU BÖYLE ÇITI DOKORUM KORKUCAK BİŞEY OLMADIĞINI SÖYLEDİ BANA SEİN KEMİK YAPIN ARTLİTLİ OLDUĞU İÇİN DEFORMİTE OLUŞMUŞ EKLEM SIVISI DEDİ 3 AY SONRA TEKRAR EMAR ÇEKERİZ TAKİP EDİCEZ DEDİ LÜTFEN SİZİN GÖRÜŞLERİNİZİDE ÖĞRENMEK İSTİYORM EMARDA YAZANLARI ANLMAIYORUM AMA GÖRÜNTÜ BENİ RAHATSIZ EDİYOR NE YAPAMMA GEREKİYOR YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM LÜTFEN YARDIMCI OLUN ŞİMDİDEN TŞKLER

 116. Merhaba benim kolum 4yaşındayken kırılmış ve yanlış kaynamış ve kolumu tam acamıyorum 34 yaşındayım doktora gittim amaliyat yaparız ama eskisi gibi olmaya bilir dediler kolumu tam acamıyorum kendimi bildim bileli böyle ama beni rahatsız ediyor bazen de agrı yapıyor zorlarsam teşekkürler

 117. benim 1 sene önce sağ ayağımın tarağı kırılmıştı şimdi çok ağrıyor üstüne basamıyorum ne yapmalıyım

 118. ben 2 hafta önce elimin üzerine düştüm doktora gittiğimde radius alt uç kemiği kırık olduğu söylendi ve kolum tam alçıya alındı 2 hafta sonra ise doktor durumun iyi oılduğunu söyleyerek alçıyı çıkarttı sargı veya atel vermedi 13 yaşındayım sizce bu süre erkenmi protein ağırlıklı beslendim eskisi gibi olurmu ne kadar sürede bisiklet sürebilir veya spor yapabilirim

 119. Merhaba ali ozdemir hocam ben trafik kazasi gecirdim sol diz kapagimda femur kirigu olustu kemik kazadan sonra geldi arkamdan yerine takildi ama kaynadi fizik tedavi faln gordum yariya kadar bukuluyodu ayagim normal yuruyebiliyodum bndan bir ay once dustum ve dizim zorlandi ve bunun sonucunda doktora gittim bi sey yok sadece kanama olmus dedi ama ayagim gucu fazla yok guclene bilmesi icin ne yapmaliyim

 120. merhaba ben mart 10 da sol ayak bılegımı burktum 14 sene oncede aynı ayagımda catlak nedeıyle 1 ay alcıda kalmısrı suan sol bılekte parcalı kırık dedıkler ıkı vıda takıldı bırde telle toplandı 7 hafta alcıda kaldı alcıdan sonra fızık tedavıye basladm 4 hafta yuk vermeden degneklerle yuruduk bı 7 gundr yuk verıyoruz ama aksama war ve agrı acı sısme cabası ne zman tam olarak saglıgıma eskı yuruse donerım

 121. merhaba mehmet Ali bey benim ayak bileğim 2 yerden kırıldı 6 ay raporluydum 1 aydır çalışıyorum fakat ayağımda üzerine bastıkça aşırı şişme ve hareketlerde kısıtlanma oluyo 1 ay kadarda fizik tedavi gördüm doktora gdyorum zamanla düzelir diyolar ama bnde hem ayakta aksama hemde şişme oluyor eve gdip dinlenince şişme azalyor ayak bilekliği taksam faydası olur mu yoksa ne önerirsiniz tavsiyelerinizi bekliyorum

 122. Say’ın abilerim ablalarım ben 12 yaşındayım oyun oynarken kolumun üstüne hafifçe düştüm şuanda ağrıları var ama Hertürlü hareketi yapabiliyorum fazla zorlanmadan sizce durumu çatlakmıdır yoksa incimişmidir? Cevaplarınızı bekliyorum.

 123. İyi günler doktor bey ayak bileğim kırıldı çapraz bağlar kopmuştu 23 mayista ameliyat oldum 9 haziranda dikişlerimi aldilar ayak bileğim yarım alcida ben otobüs yolculuğu yapabilirmym 6 7 saat sürücek bi yol lütfen acil cvp bekliorm

 124. öncelikle insanlara faydalı bir şey yaptığınız için sizden allah binlerce kez razı olsun.. hocam benim kızım 6 yaşında parkta 2 metreden kolu üstüne düştü ve sağ kol drisek üstünden kol kırıldı kırığın dirseğe uzandığını ve 2.3 kırık var dedi doktor acilde kolu komple alçıyı aldılar 1 hafta sonra izleyip duruma göre kapalı veya açık ameliyat yapağız dediler. tabi biz bu 1 haftada protein yüklemesi yaptık hatta yüzlerinde sivilceler çıktı. 1 hafta sonra muayene gittiğimizde kolu tuttuğu ve şimdilik ameliyata gerek olmadığını ve 1 er hafta aralıkla izlemek istediklerini söyledi. sonra izlediler ve böyle devam edecek muhtemelan artk bu şekilde iyileşecek dedi en son 15 gün sonra gelin dedi. bu 15 günde kızım alcılı kolunu cok rahat kullanıyordu. 35 günün sonunda alcı yı cıkardılar. 4. gündür çıkık ve kolu çok kullanamıyor kol tam açılmıyor kapanmıyor herhangi bir tedavi söylemedi ben ılık suya sokup zeytin yağ ile masaj yapıyorum.. sizin tavsiye edeceğiniz herhangi bir ilaç kas gevsetiçi vb tedavi varmı. doktorumuz egeüniversitesi polikilinik doktoru 30 yaşlarında uzman falanda deyil. herşey için teşekkürler şimdiden 05427837880 numaram

 125. merhaba ben tansu 1 ay önce kaza gecirdim ve ayağım alçıya alınmıştı gecen gün cikarildi ve ayağımı bükemiyorum düz şekilde durabiliyo ama doktor dizlikle yürümeye calış dedi onda bi sıkıntı yok küçük adımlar atabama bükmekte çok zorlanıyorum napabilirim bükmek için ? :S

 126. Merhaba Dr. Bey oğlum oğlum büyüme kemiğinden el bileğini kırdı.Dr bir ay alçıda bıraktı şimdi iyi deyip alçıyı çıkarıyor. Bu arada oğlum 12 yaşında. Bir daha ne zaman basmetbol oynayabilirim diye sordu. Bir tavsiyeniz var mı. Şimdiden teşşekkür ederim.

 127. Merhaba Dr. Bey oğlum büyüme kemiğinden el bileğini kırdı.Dr bir ay alçıda bıraktı şimdi iyi deyip alçıyı çıkarıyor. Bu arada oğlum 12 yaşında. Bir daha ne zaman basmetbol oynayabilirim diye sordu. Bir tavsiyeniz var mı. Şimdiden teşşekkür ederim.

 128. hocam merhaba 8 yaşındaki oğlumun çim sahada düşme sonucu kırık oluştu radius ve ulna ince olan kemik kırıldı 6 sefer alçı yapıldı ama tutmadı kırık sürekli kayıyordu sonunda ameliyata aldılar ve radıus kırığın olduğu kısma telle destek yaptılar ameliyet sonrası çekilen filmde kemikler tam hizada duruyor yalnızız benim merak ettiğim diğer ince olan kemikteki kırığa müdahale edilmedi bende filme dikkatli bakınca kalın olan kemik tam hizada ince olan kemikte ise yamukluk var doktorun gözünden kaçmış olabilir mi bu kırık ileride bir sorun yaratır mı çok endişe içindeyim resimlere bakıp bilgi verirseniz çok sevinirim.Saygılar
  http://hizliresim.com/5dbO6d
  http://hizliresim.com/1yqARY
  http://hizliresim.com/Pqmbg6

 129. Bilge Demircioğlu

  5.metatars Kemiği Kaynamadı
  Hocam Merhaba.19 yaşımdayım. 29 gün önce ani ayak burkulması ile, sol ayak beşinci metatars kırığı oluştu. 25.gün alçım çıkarıldıktan sonra röntgen filmi çekildi ve alçı çıkarıldıktan sonra röntgen çekilmesi bende güvensizlik uyandırdı. Doktor beye iki defa kaynayıp kaymadığını sordum bana “bu gibi durumlarda kişinin ağrısına bakıyoruz sen üstüne basarak acısada ağlasanda yürü kaslarında ciddi derecede problem var kireçlenme yapabilir,aşırı bir morarma söz konusu ilerde aksayarak yürüyebilirsin durumun öyle gözüküyor” diye iki defa aynı yanıtı verdi. Kaynayıp Kaynamadığı hakkında bir yanıt vermedi. Aksama dediği için korktum. Alanında uzman bir doktora tekrar gittim. Röntgen filmi iki günlük olduğu için tekrar çekme gereği duymadı .( iki gün içinde üstüne hafif basarak yürüdüm). Doktor bey ilk gün çekilen röntgen filmi ile alçı çıkarıldıktan sonra ki filmleri kıyasladı ve kaynamamış dedi.Sigara alkol kullanıp kullanamadığımı sordu ( alkol ve tütün ürünlerini kullanmıyorum! ) Üstüne basarak yürümem gerektiğini (kaynamamış kemik üzerinde) hareketsiz kalırsa kemik erimesi yapabileceği ağrıdan duramayacağımı iki üç ay beklemem gerektiğini aksama olup olmayacağını sorduğum da kararsız bir şekilde olmaz dedi. Tabi kaynamayan duumlarda oluyor o zaman ameliyat yapıyoruz dedi.Bu arada değneksiz yürümem gerektiginide söyledi.Sizce benim ne yapmam gerekiyor kaynamamış ayak üzerinde yürümem ne kadar doğru? sigara alkol kullanmıyorum gerçekten aksama gibi bir problem yaşayabilir miyim? bu durum beni gerçekten korkutuyor. Şimdiden teşekkür ederim.

 130. Merhaba ben 13 yaşındayım bir trafik kazası geçirdim ve fibula kemiğim çatlamış ayak bilegim ayrılmış ve büyüme kıkırdağım kırılmış ayağım sis suan yarım alçıda sis inince tam alciya alacaklarmis napmaliyim

 131. Mrb.Babamın bileği kırıldı 1 ay oldu hastaneden çıkalı.Bileginin icinde platin var.Destek olmasi icin bileginin disina destek cubugu taktilar.Destek cubugu alinali 2 hafta oldu.Elinde şişlik var oynatmada zorluk yaşıyor.

 132. Hocam merhaba size bir sorum olacak ben 13 yaşındayım ve 2 ameliyat geçirdim ameliyat olmamın sebebi ben 5 kilo doğmuşum ve doktor beni çıkartamayınca vakum yolunu seçmiş ve vakum koluma gelmiş ve kolumdaki sinirler hasar görmüş 1. Ameliyatım kolumu kaldırmam içindi allaha şükür yüzde 80 bir başarı aldık. 2. Ameliyatım ise bileğimi döndürebilmem içindi ameliyat oldum ve doktor bizi fizik tedaviye yönlendirdi fizik tedavidende tamamen bir başarı alamadık bileğim şuan kısıtlı dönüyor hocam acaba bu kolumun tamamen düzelmesi için ne yapmam gerek cevaplarsanız teşekkür ederim

 133. Enes Mert Çalışkan

  Selamun aleykum.abi benim sana bi sorum olucak benim bilegim catladi 20 gun alci aldik alcidan cikali 1.5 2 ay oldu ama ben bilegimi eskisi gibi tum fonksiyonlariyla kullanamiyorum ve sag elim olmasina ragmen sol bilegimden bariz bir sekilde daha gucsuz benim ne yapmam lazim lutfen yardimci olun cunki artik piskolojik de olmaya basladi cidden rahatsiz edici dusunceleriniz nedir ne tur egrzersiz i nasil yapmaliyim ne kadar sure yapmaliyim onerilerini bekliyorum saygilarimi sunarim

 134. Hocam bir ay önce düştüm ayak taragimi kırdım “JONES KIRIĞI ” bir ay açıdan kaldı alciyi çıkardım şişlik ve morluk var Dr bey üzerine basabilirsiniz işe gidebilirsin dedi ama üzerine bastığı zaman şişiyor ve ağrı yapıyo birde hocam yerinden kayma falan olur mu bastığı için çünkü zorlanıyorum biraz yanlış kanama ihtimali var mı bu konuda bana ne önerirsiniz

  • Bilge Demırcıoglu

   Bende de aynı problem var değnek kullanıyordum doktor değnekleri atmamı söyledi üstüne bas gez 2-3 aya anca kaynar dedi. Bende tam anlamıyla basıyorum ama sislik gitmiyor balon gibi oluyor bazen. Aksama gibi bir problemim var sizde de oluyor mu ?

 135. mrb hocam bnm 60 gün önce sol ayak bileğim kırıldı ama kırık birbirinden ayrılmadığı için alçıa aldılar birkaç gün oldu alçı çıkartılalı artık ayağının üstüne baabilirsin dedi doktor ama bastığım zaman çok ağrıyo bu normalmi

  • Merhaba iyi bayramlar.size bir sorum olacakti.bugun sol ayagimin uzerine ayagim yana yatik sekilde aci bir sekilde dustum.ailem burkulmustur diyor.bayram oldugu icin de hastaneye gitmek istemedim doktor olmadigindan dolayi.ama arastirdikca internette kirik da cikik da olabilecegi yaziyor.neredeyse ayni belirtileri yazmislar ikisine de.sol ayagimin sol kisminda sislik olustu.cok ciddi olmasa da hafif bir morluk var.dogal olarak rahat basamiyorum aciyor.ayagimi kalp hizasindan yuksek bir yere koydum.fizik tedavi veya alcidan ameliyattan odum kopuyor.bir de ayak parmaklarimi daha hassas hissediyorum.rahatsiz ettigim icin kusura bakmayin.sizce ne olabilir ne yapmaliyim

 136. benim kardeşim 5 yaşındayken parkta oynarken kolu kırıld. yanlış müdaheleler sonucu o kolu düğeriden küçük kaldı şuan 13 yaşında ve kırılan kolu 5 yaşındaki hali gibi parmaklarını oynatamıyor. çözüm yolu varmı _

 137. Merhaba doktor bey ben yaklasik 8 gun once sag ayak serce parmagimin yanindaki parmagi kirdim henuz alcida doktor 10.gun gel alciyi alip atel takariz dedi simdi onu bekliyorum. Boyle durumlarda tahminen kac gune normal sekilde yurumeye baslanabilir

 138. Hocam burdan tam olarak anlatamamda numaramı vereyım size ararsanız iyi olur 0532 155 54 96

 139. Mrb bilgileriniz icin tesekkurler. 3 yasinda oglum dun kolunun ustune dustu ve bilekle dirsegin tam ortasindan iki kemigi birden kirildi suan alcida ne yapmam lazim nezaman iyilesir simdiden allah razi olsun..

 140. Merhaba Dr bey, 6 yaşındaki kızım dirsek üstü kırığından ameliyat oldu(humerus kırığı) bir ay alçıda kaldı.iki gün önce çıktı ama hiç kıpırdatamıyor.çok endişeleniyorum.doktor röntgen sonuçları normal diyo. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Hocam merhabalar nasılsınz.
   1,5 aylık bebeğimiz düştü humerus kırığı vardı.25 gün kapalı atelde kaldı.kırığı tutmuş çok iyi ama bilekten aşağı ve özellikle baş parmağında can yok.düşüyor aşağı.parmağı ve bileği içe katlanıyor.diğer bileğine göre zayıf duruyor alçıdan sonra.doktorumuz baktı sinir zedelenmesi veya kırığı tedavi eden vücudun oluşturduğu doku sinire baskı yapmış olabilir dedi.evde 2 hafta fizik tedavi önerdi.3 aylık takibe aldılar.bikaçgündür biraz kavrama ve düzelme yeteneği gelişti.tamamen normale dönermi evde tedavi ile.
   Teşekkür ederiz

 141. Merhaba hocam,ben 16 yaşındayım.18 gün önce merdivenden düştüm.Röntgen çekildiğinde baş parmağı kaldıran kasın zedelendiği söylendi.10 gün boyunca soğuk kompres ve ilaç tedavisi gördüm.Kontrol için gittiğimde doktorum yumuşak dokunun iyilestmeye başladığını yinede mr çektirmem gerektiğini söyledi.Mr’ı çektirdiğimde ise serçe parmak ve baş parmak kısmında ufak ayrılmamış kırık olduğu ortaya çıktı.Çok fazla ağrı hissetmediğimden alçıya gerek görülmedi.Sargı yapıp ayağını sabit tutsan yeter,demişti fakat; son günlerde çatlak bölgelerinde sızlama ve sık sık uyuşma hissediyorum.Ayağım alçıya alınmalı mı?Sizin Görüşünüz nedir?Şimdiden teşekkürler.

 142. mrb lar 3 ay önce oğlumun kolu kırıldı 3 tane tel takıldı tellerden sonra 2 ay fizik tedavi aldık tam olarak açılmıyor ve kapanmıyor zorladığımız zaman kendisini çok sıkıyor ve hiç bir yol katedemiyoruz ne yapacağımızı şaşırdık fizik tedavininde bir faydasını göremedik kendisini sıkdığı için böyle kalmasından korkuyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 143. Selamlar ayak bileği kemik ödemi için doktorum fizik tedavi önerdi ne kadar zaman alır sizce tekrar yürüyebilirmiyim teşekkürler

 144. Sag dirsegimde haraket kısıtlı var sag dirsek deforme o tv siz araç alabilirmiyim

 145. Eşimin eli kapıya sıkışmış, ağrısı vardı fakat çok ağrımıyo diye doktora gitmemiştik, üç hafta geçti hafif şişlik var elinin serçe parmağında doktora gittik doktor brz üstten kaynamış dedi diğer türlü ameliyat gerekeceğini, gerek olmadığını söyledi, üç hafta dikkat etmemizi söyledi. Sonrasında sıkıntı olur mu önerileriniz nedir?

 146. Merhabalar hocam, Eşimin eli kapıya sıkışmış, ağrısı vardı fakat çok ağrımıyo diye doktora gitmemiştik, üç hafta geçti hafif şişlik var elinin serçe parmağında doktora gittik doktor brz üstten kaynamış dedi diğer türlü ameliyat gerekeceğini, gerek olmadığını söyledi, üç hafta dikkat etmemizi söyledi. Sonrasında sıkıntı olur mu önerileriniz nedir?

 147. Hocam benim kalkaneus kemiginde stres kirigi oluştu 25 gün alçıda kaldı.daha sonra röntgeni çekildi ve doktorum kaynadiğını soyledi.ama ağrım devam ediyor.bunun üzerine baska bir hastanede emar cektiler.ve kirigin halen mevcut olduğu tamamen kapanmadigini söyledi.acaba kırık iylesmelerinde emarmı yoksa röntgen filmimi sagilikli sonuç veriyor.

 148. Merhaba hocam kizim 4 yasinda bacaginda bilek ustunde catlagimiz oldu biray alcida kaldi iki gun oldu cikali ama bacagini bukmeden yuruyo filmlerimiz dr bi sorun yok bileklikte taki az bir ay ayagimiza ayaginin aksamasi duzelirmi yada ne kadar surebilir.

 149. MERHABALAR,
  BİRKAÇ GÜN ÖNCE FUTBOL OYNARKEN DİRSEK ÜZERİNE DÜŞTÜM, SOL KOLUMDA DİRSEK EKLEMİ TARAFI RADİUS BAŞI KIRIĞI OLUŞTU. DOKTORUM ALÇIYA ALMADI, KOL ASKISIYLA SABİTLENDİ. 10-20 GÜN ARASI OYNATMAMAM SÖYLENDİ. BU ESNADA VEYA KONTROL SONRASI NASIL BİR FİZİK TEDAVİ YOLU İZLEMELİYİM YUKARIDAKİ MAKALENİZDEKİ UYGULAMALAR BENİM İÇN DE GEÇERLİ SANIRIM. TEŞEKKÜRLER.

  • İyi günler aynı durum 2 hafta önce benim erkek arkadaşımın başına geldi. Doktor 12 gün alçıda bıraktı ve alçıyı çıkartıp egzersiz verdi.Ancak erkek arkadaşım hiç bir şekilde dirseğini hala oynatamıyor ve dolayısıyla verilen egzersizleri yapamıyor bile ve çok endişeleniyoruz. Sizin tedavi sürecinizde de böyle bir sıkıntı oldu mu acaba? Ne kadar sürede iyileştiniz ve nasıl bir tedavi süreci izlediğinizi öğrenebilir miyim ? Geri dönüş yaparsanız çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 150. Merhaba 2 ay önce banyoda düştüm ve ilk gün hiç birşey hissetmedim daha sonra ağrı başladı ve morardı doktora gittiğimde röntgen çekildi çatlağım varmış kuyruk sokumunda . Oturma simidi yazdılar kullandım ama iş yerinde sürekli koli indir kaldır tekrar agrimaya başliyor aynı yer ne yapmam lazım acaba Çelik korse işe yararmı yada başka ne yapabilirim.

 151. Meraba hocam ben judocuyum ve sporumu cok seviyorum iki gun once antrenmanda mac yaparken sol omzumun ustune sert bi sekilde dustum ve sol koprucuk kemigim catlamis gittigimiz doktor vakayi erteledi cumartesi gunu olan olaya sali gunuu gelin dedi 8 bandaji taktik suan ama kafama takilan tek soru eskisi gibi olurmu ve judoya devam edebilrmiyim millilik yolunda ilerliyorum insallah. BU surecte engel olmaz lutfen cevap verin hocam .

 152. Merhaba 2.5 yasinda oglum kalca kemigine giden kaval kemigini kirdi 1,5aydir tel takiliydi yeni cikti suan 2 dikis var dizinde.egzersiz yaptirirken bilincsiz bi harek mi yaptim bilmiyorum aglamaya basladi kas yirtilmasi olabilirmi sabah doktora goturcem ama cok korkuyorum ins bisi olmaz ayagini oynatmak yerine tutup kaldiriyo 😔

 153. Merhabalar hocam 16 yaşındayım 15 temmuz gecesi sol ayak bilegimi kırdım doktor dizimin bir karış ustune kadar alciya aldı 34 gün alçıda kaldı ve ilk cıktığında ustune basamadım ve dizimi bukemedim şimdi ustunden bir hafta gecti hic ağrısı yok fakat ustune basınca topuk kısmında iğne batırıyolar hissi var dizimi 90°acabiliyom şişliğide morluğuda nerdeyse tamamen gitti , topuktaki iğne batıyor hissi normalmi ve ne zaman duzgun yururum hocam

 154. Merhaba hocam ben23 yaşındayım trafik kazası geçirdim sağ humerus parçalı kırığı teşhisi kondu fakat 2 ay geçmesine rağmen bi gelisme ve iyileşme olmadığı soylendi efendim ne yapmam gerekir sizce fikirleriniz benim için çok önemli.

 155. Hocam merhaba , hayırlı Bayram’lar.Kolum alçıdan çıkalı 3 gün oldu, dirseğim çıktı , radius başında ufak kırık var.İlk gün göre yavaş yavaş oynuyor , ufak donuyor ama dirsekten dönmüyor şuanda ağrı yapıyor bu normal mi ?

 156. Mrb lar ismim.hayatı iş kazası gecirdim picak la avuç içini kesdim yaklaşık 3 parmagimda tutmuyor sol elimi kesdim orta parmaktan serçe parmağıma kadar parmaklarım tutmuyor hareket ettiremiyorum fiziğe gidiyorum ama nafile bi faydasını göremiyorum avucunu bukemiyorum parmaklarım yamuk kaldi 3 ay oldu olucak ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz şimdide tesekkurler

 157. Hocam merhabalar nasılsınz.
  1,5 aylık bebeğimiz düştü humerus kırığı vardı.25 gün kapalı atelde kaldı.kırığı tutmuş çok iyi ama bilekten aşağı ve özellikle baş parmağında can yok.düşüyor aşağı.parmağı ve bileği içe katlanıyor.diğer bileğine göre zayıf duruyor alçıdan sonra.doktorumuz baktı sinir zedelenmesi veya kırığı tedavi eden vücudun oluşturduğu doku sinire baskı yapmış olabilir dedi.evde 2 hafta fizik tedavi önerdi.3 aylık takibe aldılar.bikaçgündür biraz kavrama ve düzelme yeteneği gelişti.tamamen normale dönermi evde tedavi ile.
  Teşekkür ederiz …

 158. Slm 23/10/2016 tarihinde iş kazası geçirdim ayak parmaklarımdan iş makinesi gecti bas parmakta ayrılmamış kırık vardı 26 gun atel alçıda kaldı daha sonra alçı açılıp nas parmak ve yanındaki parmak birbirine bandaj yapıldı bir hafta sonra bandaj çıkartıldı ayak bas parmağım şişti ve morluklar halen geçmedi ayak baş parmagı kırıgı ne zamnda tamamen iyileşir ve fizik tedavi önerirmisiniz tşkler

  • Kardeş aynı durum bendede var valla ya şişlik geçmiyo parmağın ucu kırıldı 1 ay aterde kaldı sonrasında ortadaki eklemi tam kıramıyorum bide şişlik morluk var

 159. Hocam iş kazası geçirdim ayak başparmağımın üzerine parça düşdü 4 kırık vardı tırnağın altında 1 ay aterde kaldı ater sonrası şişlik ve morluk devam ediyor ve ortadaki eklem yerindeki kemik kıvrılmıyor tam zorlayıncada ağrıyor. Nasıl açıcam bu kemiği ve şişlik nasıl geçer

 160. Hocam 3,5 ay önce trafik kazası sonucu L1 burst kırığı ve asetabulum kırığım oldu,ameliyatla platin takıldı.15 gün önce doktor kaynama tamam, tam yük verebilirsin dedi,ama ben ne kadar zorlasamda tam yük veremiyorum ve desteksiz yürüyemiyorum. Desteksiz yúrüyebilecekmiyim çok endişeleniyorum.

 161. 22 gün önce ayağını kapıya çarptım ve o gün akşama doğru fark ettim ki morarmış sonra krem falan sürüp sardım çok ağrımıştı zaten o gün ertesi güne şişlik gitti öbür gün akşamı sol ayağımın seçenek parmağı çok şişti rengi de değişti yine sardım ertesi güne geçti okula falan da gidiyorum ağrıyor ama yapacak bir şey yoktu sora 6.güni hastaneye gittim çatlak var dedi krem verdi ve kırığa çevirebilir dedi kullanıyorum kremi ama bir faydası yok 2 Hafta geçti ve parmağımın bir kısmı mora yakın biraz da kahverengi gibi bir renk şişlik var ve önceye göre çok daha fazla ağrıyor yeniden hastaneye gittim doktor yeni röntgen çekmek şurada dursun bakmadı bile parmağıma eski röntgene baktı ve bir şeyin yok dedi doku zedelenmesidir krem dedi kısaca anlaşamadık doktorla annem de sinirlendi ve hastaneye götürmüyor şimdi beni ne yapmalıyım ağrı nasıl geçer parmağım yamuk duruyor diğerine göre

 162. 22 gün önce ayağını kapıya çarptım ve o gün akşama doğru fark ettim ki morarmış sonra krem falan sürüp sardım çok ağrımıştı zaten o gün ertesi güne şişlik gitti öbür gün akşamı sol ayağımın serçe parmağı çok şişti rengi de değişti yine sardım ertesi güne geçti okula falan da gidiyorum ağrıyor ama yapacak bir şey yoktu sora 6.güni hastaneye gittim çatlak var dedi krem verdi ve kırığa çevirebilir dedi kullanıyorum kremi ama bir faydası yok 2 Hafta geçti ve parmağımın bir kısmı mora yakın biraz da kahverengi gibi bir renk şişlik var ve önceye göre çok daha fazla ağrıyor yeniden hastaneye gittim doktor yeni röntgen çekmek şurada dursun bakmadı bile parmağıma eski röntgene baktı ve bir şeyin yok dedi doku zedelenmesidir krem dedi kısaca anlaşamadık doktorla annem de sinirlendi ve hastaneye götürmüyor şimdi beni ne yapmalıyım ağrı nasıl geçer parmağım yamuk duruyor diğerine göre

 163. slm hocam 4 ayı once denızde atladım ayağım kırıldı taraka yerınde kırıldı 3 hafta kaldı hale ağrsi bugün gibi ağrisi var geceleri cok ağıryor.
  yetmedi gibi yağan karda buzlamada düştum elımın ust kısmı kırıldı şu an alcıda 3 hafta oldu korkuyorum cıkara mıyorum budamı boyle ağrısı olacak ne yapmam gerekiyor 5o yas dayim

 164. Selam bundan bir ay oncesi kalkanus kemigi kirildi,yaklasik 3 metreden dustum,,marmara adasinda oldugum ici n orda mudahale edilemedi, 26 saat gibi bi gecikmeyle istanbul bakirkoy dr sadik hst geldim, burda acilde 4 gun kaldim, sonra yatis verildi yukari ciktim,,burda 4 gun kaldiktan sonra bi doktor geldi hemsireye kizdi, bu adamin ayagi neden asagida dedi,,acti bakti,,ayagimda bul olusmus,odem dolu,bana seni 15 gune kadar gecmesse bunlar ameliyat edemeyiz dedi,ertesi sabah yine actilar ayagimi bul ler tamamen yok olmustu,doktor takip edin tekrar edicektir dedi,ama etmedi,hemen ameliyat yaptilar,bilekten iki tanetitanyum sapladilar,ertesigun taburcu ettiler!!!15 gun sonra gel dedi, gittim filmde hersey eskisi gibi kaynamis, ve hayretle bana sen sigara ve alkol kullanmiyordun dimi dedi,,evt,dedim yasim 45,,sonra bana bir ay daha kalsin bu alci dedi,alci kalcama kadar ,sorum su,alci cikinca yururmuyum??mail adresim buyuk harflerle noktasiz,,, ve halen alcidayim,haber bekliyorum sizden

 165. Slm 1.5 ay once sag el yuzun parmagim kirildi ameliyat oldum 3 vida 2 tel taktilar elim dirsegime kadar alcida kaldi 1 ay boyunca. Sonra tekrr 2nci ameliyati oldum vidalar teller cikarildi sukur kemikte kaynamis lakin doktor simdilik fizik tedavimi kendim yapmami soyledi daha ameliyat olali 5gun oldu lakin canim acok acidigi icin yapamiyorum ne yapabilirim

 166. Merhaba 35 gün önce ayak burkulmasi sonucu ayak bilegim bir adet iç taraftan ve dış taraftan kırıldı dış tarafta 3 adet parça parça kirik var kemiklerin isimlerini bilmiyorum iç tarafa vida ve tel takıldı dış tarafta ise platin var 30 gün yarim alcida kaldıktan sonra alçı çıkartıldı doktorum 10 gün daha üzerine basma bilegini egzersiz yap dedi suan biraz da olsa hareket ettirebiliyorum fakat hareketlerim kısıtlı ayağımi sarkittigimda morarma oluyor eylülün son haftası düğünüm var o zamana kadar normale donermiyim yürüyebilir miyim bilgi verirseniz çok memnun olurum tesekkurler

 167. Ayakta topuk kısmı da düşme sonucu çatlak oluştu ayak alçıya alındı iyileşti fakat 5 sene sonra ağrı ve şişme yaptı acile gittim bir iğne birtablet ilaç birde krem verdiler ağrı devam ediyor ne yapmalıyım inşaat işi ile ugraşıyorum

 168. Merhaba hocam arkadaşım küçükken ayak bileğini kırmış sonra yanlış kaynama yapmışlar ondan sonra ameliyat olmuş ameliyattan sonra fizik Tedavisi olmamış şuan 30 yaşında kas zayıflığına bağlı aksaması var yaklaşık bir yıldır fizik Tedavisine başladı aksamasi duzelirmi

 169. iyi günler oğlumun(6yasinda) sol kol dirseğinin hemen üstü büyüme kıkırdağının hemen üstünden( Humerus suprakondiler deplase) 1Subat ta kirildive ayni gun kapali ameliyat oldu.3adet tel takıldı 27şubatta kontrolde teller cikicak sonrasında fizik tedavi olucak mi bilmiyorum. sizin önerimiz ve yapmamız gereken hareketler nelerdir.

 170. Hocam elim alçıdan çıktıktan sonra şişlik yanma, uyuşma güç kaybı gibi olaylar oluyor şu an fizik tedaviye gidiyorum hala şikayetlerim geçmedi bu olaylar normal mi? SAYGILAR…

 171. Merhaba Hocam;
  Elimde Sağ el 5.metakarp kırığı oluştu. 1 hafta kırık olduğunu anlamadım ve en son şişme olduğunda Eğitim ve Araştırma hastanelerinden birine gittim. Alçı ile sabitleyemeyince ameliyat ile 6 via ile metal bir parça takıldı. 22.gün Atel ile geçirdim. 22. gün atel doktorum uyarılar eşliğinde çıkardı. Ve 3 dk sıcak suda 1 dk soğuk su içerisinde yavaş yavaş parmaklarımı hareket ettirmemi salık verdi. Ancak atel çıkarıldıktan sonra hiç problem olmayan sağ el yüzük parmağımın da bükülemediğini gördüm. Çok fazla da zorlamak istemediğim için boşta olacak şekilde su içinde açıp kapatıyorum parmaklarımı. Plaka takılması sonrası 3 kez röntgen çekildi ve hepsinde son derece sağlıklı ilerlediği bilgisi verildi.
  Tedirginliğim şu ki; oluşan bu eklem hareket kısıtlılığını gidermek için yapacağım hareketler tekrar kırığa yol açar diye pek zorlamıyorum. Bu şekilde olunca da kayda değer bir gelişme olmamakta. Bu şekilde 1 hafta geçirdikten sonra tekrar kontrole gitmemi istediler. Henüz 2.güne yeni girdim. Gelişme olmaması normal olabilir belki ancak işsiz olduğum için görüşmelere gidemiyorum çünkü mesleğim Silahlı Güvenlik görevlisi.
  Sizlerin tavsiyesi nedir hocam. Bir an evvel iş bulmam gerekiyor ve bu parmaklarım hareket etmediği sürece iş bulma sorunum devam edecektir. Bu sebeple siz değerli hocalarımızdan da ek bir görüş rica ediyorum. Kırık tamamen düzelmeden fizik tedavi için bir kuruma başvurmalı mıyım sizce? Ya da başka ne yapabilirim. Ameliyat olunan serçe parmak hafif bükülüyor, yüzük parmağımın da eklem kısımları da hiç oynamıyor ve yumruk yapamıyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum hocam.

 172. doktor bey sol ayak bilegimde parcali kirik vardi.
  platon atildi.suan alcim yok.37 gun oldu.Ama ayagimi asagi indirdigimde siyahlasiyor ve tekrar yatiyorum rengi duzeliyor.normalmi ve ne yapmam lazim.

  • hayır normal değil. morarmalar kırığın iyileşmediğine işaret olabilir. tekrar doktora görünmeni tevsiye ederim .

 173. Bimaelloaral kirik suan bende ayni durumdayim
  Tam anlamiyla eskisi gibi bSman 6 ay
  6 ay sonunda platinler cikicak cerrahi mudaheleyle 3 hafta sonra iyilesicek
  Uzun bir sürec bu durum malesef sabir gerekiyor
  Suan yapman gereken bagira bagira asagi yukari hareket kisitliligi olan bolgeyi acmak
  Zorla ve esinin de yardimiyla sen itip cekemiyosan o zorlayarak asagi yukari saga sola
  Hareket ettirerek o bolgeyi yere basmaya hazir gale getirmelisin gecmis olsun

 174. Merhaba 56 yaşındayım sol el bileğim parçalı kırıldı yanlış kaynamış 2 hafta öyle kaldı beni ameliyata aldılar 7 platin takıldı 3 hafta oldu halâ ağrım var ve doktor fizik tedavi vermedi canım çok yanıyor sıcak suya oturtucaksın dedi normal mi kolum da hafif yamuk ve şiş

 175. merhabalar sağ ayak bileğimde tendom yırtılması olmuştu 2 sene önce fizik tedavi gördüm ama ara ara yine bilekte kaymalar oluyor bu günde bi anda kendimi düşerken buldum bileğime bişey olmasın diye kendimi yere attım daha doğrusu sol kolum ileri doğru başım omzuma yaslı bir şekilde uçtum resmen okulda olduğum için hemen arkadaşlar yardıma geldi ilk etapta agrı şişme olmadı kolumu oynattım hala oynatıyrum ama eve geldim bir seye uzanmak isteyimnce omzumun ön kısmı eklemlere yakın nktasında agrı oluyor buz kmpres ve ayak bileğimde kullandığım agrı kesicilerden kıllandım kırık veya çıkık olduğunu düşünmüyorum daha doğrusu düşünmek bile istemiyorum. tendom zedelenmesi gibi davranırsam bu ihtimaller ortadan kalkarmı yada böyle bir ihtimal varmı şuan bu yazıyı on parmak yazıyorum ne his kaybı ne acı var sadece klumun altında destek istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super