Brakial pleksus yaralanmaları

Brakial pleksus (Brachial plexus), boynun her iki yanında yer alan, üst ekstremitenin motor ve sensoriyel fonksiyonunu sağlayan, periferik sinir ağıdır. Komplike bir anatomiye sahip olması, yaralanma sonrası tanı ve tedaviyi güçleştirir. Brakial pleksus yaralanmaları, yeni doğanlarda ve çocuklarda görülen, hayat boyu süren çok uzun süre takip ve rehabilitasyon gerektiren bir sakatlanmadır. Brakial pleksus yaralanmaları bir sinir zedelenmesidir. Bu yaralanmaların çoğu doğum sırasında omuz ve boyunda ki sıkışmalardan kaynaklanmaktadır. Özellikle iri doğan bebeklerde daha sık görülür.
Uzamış doğum, 4000gr üzerinde doğum ağırlığı, omuz gelişi, annede yapısal darlık, makat geliş, annenin 20 yaşından küçük olması, annenin diabetik olması ve evde doğum yapılması gibi nedenler bu yaralanmalarda çok büyük risk faktörleridir.
Erb-Duchenne tipi, bu yaralanmaların en çok görülen tipidir ve kola aşağı yönde uygulanan traksiyonla C5-C6 sinirlerinin zedelenmesi ile oluşur. Omuz çevresinde ki kaslarda felç yada kısmi felç görülür. Kol gövdenin yanında gevşek olarak durur; deltoid, supraspinatus, biceps, coracobrachialis ve brachioradialis paralizisi görülür. Omuzun addüktör ve iç rotatorlerinin tek taraflı tutulumu ile kontrakür gelişir. Birçok olguda geçiçi paralizi, kalıcı kontraktür görülür.
Klumpke tipi ise daha nadir görülmekle birlikte iyileşme şansı daha az olan bir tiptir. C8 ve T1 sinir kökleri etkilenmiştir. Elin intrinsik kasları dediğimiz iç kasları etkilenmiştir ve elde pençe el deformitesi gelişmiştir. Kolun baş üzerine doğru fazlaca çekilmesi sonucunda oluşur. Önce tüm ol kaslarının paralizisi olsa da üst taraf kaslarında ki olay kısa sürede geri döner.
Mixt tip ismini verdiğimiz 3.tipte ise tüm brakial pleksus etkilenmiştir. Omuz, kol, önkol ve el tümüyle etkilenir. Önkolda ve kolun lateralinde anestezi olur. Klumpke tipiyle birlikte horner sendromuda görülebilir.
Brakial Pleksus Yaralanmalarının Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonu
Genel olarak ilk günlerde spontan iyileşme görülür. İlk 2 hafta bu hastalarda rom uygulanmaz, kol gövde üzerinde pozisyonlanır. Banyo yaparken ve giydirirken kolun sarkıtılmaması gerekir. Çocuk o kol üzerine yatırılmamalı, koltuk altından tutarak taşınmamalıdır.
Bu hastalarda tedavinin esasını rehabilitasyon oluşturur. Tedavide amaç sağlam kaslarda kontraktür oluşumunu engellemektir. Başlangıçta üst kolun gövdeyle, önkolunda üst kolla 90 derece açı yapacak şekilde bandajlanması gerekir. İlk 6 ay boyunca bu uygulama yapılır ve çocuk sürekli kontrol altında tutulur. Elektroterapi uygulanmaz. Omuzda internal rotasyon kontraktürü olmaması çok önemlidir çünkü ileriki dönemlerde yapılması muhtemel tendon transferleri için bu önemli bir kriterdir.
Brakial pleksus yaralanmalarında eklem hareket açıklığını korumaya yönelik egzersizler çok önemlidir. Çünkü pasif rom egzersizleri eklem esnekliğini ve hareketliliğini korumak, deformiteleri önlemek için gereklidir. Otururken veya sırtüstü yatarken omuz fleksiyonu ve omuz addüksüyonu; sırt üstü yatarken dirsekler bükülü halde omuz rotasyonları; çocuk otururken ya da sırt üstü yatarken omuz abdüksiyonu; dirsek fleksiyon ve ekstansiyonu; önkol supinasyon ve pronasyonu; el bileği fleksiyon ve ekstansiyonu; el bileği ulnar ve radial deviasyonları; parmaklar için fleksiyon, ekstansiyon, abdüksiyon ve addüksiyonu uygulanabilecek pasif egzersizlerdir. Tedavinin amacı etkilenmil ve sinirlerinde zedelenme olmuş elin normal kullanımı değildir. Ancak sinirleri zedelenmiş el ve kolun kısmen kullanılması gerekir. Bunun içinde uzun süreli rehabilitasyon programı uygulamak gerekir.
Üst brakial pleksus yaralanmalarının gidişatı çok daha iyidir ve 1-18 ay arasında iyileşme görülür. Alt kısım yaralanmalarında ve tam sinir kopmalarında tüm tedavilere rağmen ciddi sakatlıklar kalır.

 erb egzersiz

50.906 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Mental Retardasyonlu Çocukların Özellikleri

Mental retarde çocuklarda, motor-zihinsel-sosyal-duygusal gelişim ve dil gelişimi alanlarında yetersizlikler bulunmaktadır. Bu yetersizlikler; Motor gelişim …

44 yorum

 1. Hi, I found your page and article about brachial plexus injury. I used google translate to help me figure it out. But it won’t translate the text on the images. Do you speak English? I want to share this image with my readers and I would need to translate it. If the image is yours, would I have permission to use it please? Thank you

 2. Merhabalar.Ben Azeriyim,hangi sözü yanlis yazarsam simdiden özür dilerim.Ben 15agustosda dogum yapdim.Bir oglum oldu.3700gr agirliginda.Ama dogum zamani siniri zedelenmis.Kolunu kullanamiyor.Parmaklarini,elini kullaniyor ama kolunu kaldiramiyor.6 günlüken doktora götürdük.Kirik ola bilir diye önce cerraha götürdük,ama cerrah kirik olmadigini sinir ezilmesi oldugunu söyledi.Bizi nöroloji doktoruna gönderdi.Nöroloji doktoruda kolu sizin yazdiginiz gibi baglamamiz gerekdigini söyledi ve bizi UVC denen bir cihaz var,süa veriyor 6 gün ona vermemizi söyledi.Artik 5 gündür,oglumun kolunu bagliyoruz ve UVC-ye götürüyoruz.Her defasinda 3 dakikalik bir seans uygulaniyor.Sanki biraz kolunda hareket artisi var ama yinede kolunu kaldiramiyor.Sizce doktor dogrumu yapiyor.Sizce ne yapmali?Oglumun kolunun agirlik derecesi ne kadar?Iyilesme sansi ne kadar?100-de100 iyilesme olurmu yoksa bir kusur kalirmi?Lütfen yardim edin,cok kötüyüm.Doktor omuzda 4 sinir var diyor,bir arkaya yani küreye gidiyor,diger 3-ü parmaklara iniyor diyor,o sinirlerden biri ezilmis.Sonraki dönemde masaj,parafin falan yazicakmis.UVC-de 6 tane yaptir gerekirse yine yaptirirsiniz diyor.Lütfen benim ogluma yardimci olun.Simdiden tesekküller.

  • Aynur xanim salam.sizin uwaqda braxial plexus zedelenmesidir.bizim klinikada HB-guvende.tam Turkiyedeki Memorial klinikasinin sistemi qurulub.tekmillewmeni orda kecib bu cur xesteleri mualuce edirik.Muraciet etseniz yardimci olariq.

 3. Aynur Hanım ismim burak. ben fizik tedavi ve rehabilitasyon öğrencisiyim.. burda yazdıklarıma mehmet hocam onay vermeden hemen uygulamaya koymayın. o benim hatalarımı düzelttikten sonra size daha iyi bilgi verecektir. gelelim konumuza öncelikle geçmiş olsun. oğlunuzda brachial plexus dediğimiz problem var doğumsal kol felci de denir buna doğum esnasında meydana gelir.. fizik tedavi ilaç gibi damara girdiğinde hemen etki gösteren bişey değildir fizik tedavide zaman çok önemlidir. etkilerini zamanla ortaya koyan bi tedavi türüdür. ben oğlunuzun daha çok küçük olması nedeni ile kolundaki hareket artışının ilerde daha yüksek seviyelere çıkacağını umut ediyorum. zamanla pek çok hareketi yapabilir hale geleceğine inanıyorum. ama bunun zamanla olacağını bilmelisiniz haftalar aylar alabilecek tedavilerdir bunlar. o yüzden moralinizi bozmayın.. gerek bebeklik çağında gerekse erişkin yaşta eğer 3 ay içerisinde herhangi bir düzelme görülmediği takdirde cerrahi tedavi gerekmektedir. Sinirler üzerinde yapılacak cerrahi girişimde, boyun ve/veya koltuk altından yapılacak kesilerle brakial pleksusu oluşturan sinir demetlerine ulaşılır. Kopuk olan sinirler mikrocerrahi yöntemlerle onarılır. İçerisinde nedbe dokusu oluşmuş hastalıklı sinir dokuları ise çıkartılarak yeniden sinir onarımı yapılır. Onarılamayacak derecede yaralanmış sinirlerin tamiri için ise brakial pleksusu oluşturan sinir demetinde komşu bir sinirin buraya transferi veya vücudun başka bir yerinde az kullanılan bir sinirin buraya getirilmesi söz konusu olabilir. egzersizlerle ve diğer uygulamalarla pek çok yol katedeceğinizi umut ederek yazımı noktalıyorum. tekrar geçmiş olsun. unutmayın bu işler zamanla rayına oturur.

 4. hocam resimleri kullanabilir miyim gibilerinden konuşmuş arkadaş. izniniz var mı gibilerinden konuşmuş.

 5. http://fizyoterapistozdemir.com/brakial-pleksus-yaralanmalari/ ayrıca aynur hanım bakın oğlunuzun rahatsızlığı bu. bu makaleyi de okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz

 6. mrb benin çocugum dogum esnasında sag kolunda sinir damarlaırı zedelendigini söylediler ve bunu üzerini bebeyi diyarbakır memoria hastanesine yeni dogum yogum bakımında 1 hafta küvezde kaldı

 7. bunun üzerine çocunun kolunun sinir damarlarının zedelendigini söylenildi bize bunu üzerine yapılabilecek şiimdilik bir şey olmadıgını ve 15 gün sonra fizik tedaviye bas vurabilecegini soyledier

 8. şu an çocugum fizik tedavi görmesiyle birlikte omuz ve kol kolunun çekebilme ve parmak larını oynata bilme ve bilek kısmını bükmesiyle birlikte bunlar sizce iyiyiye gidilmesinin sonuçlarımıdır tşk

 9. Merhaba Celal Bey öncelikle geçmiş olsun… Evet bunlar aynen fizik tedavisinin iyiye gittiğine işarettir. Seanslar sonunda çok daha iyi olacağını düşünüyorum..
  Sağlıcakla..

 10. slm benim kızım şuanda 10 aylık ve sag kolunda zedelenme var kolda incelme olmadı dirsegi katlaya bilir kolunu kaldıra biliyor diger kola nazaran haraketler daha yavaş sag taraftaki kürek kemigi dışa çıkık ankaraya götürdüm hacettepeye kürekkemigi düzelmezse 8 yaşında amelyat dedi lütfen bana yardımcı olun bu durum beni çok üzüyor

  • Fatime Hanım geçmiş olsun. Dirseği katlamak kolu kaldırmak brakial plexus için iyi hareketlerdir onu yapamayanlar da oluyo. Sabretmenizi ve tedaviye devam etmenizi öneririm.

 11. Bu durumlarda en fazla ne zamana kadar duzelme olur tmamen duzelebilirmi yoksa herhangi bir sekil bozuklugu kalirmi bizde 10 ayligiz suan fizik tedavi goruyoruz allaha sukur cok iyi durumdayiz sadece kolumuzu dumduz olarak kaldirmamiz gerekiyor eger onu yapmazsa ameliyata gerek kalirmi birde bizde de bu kurek kemigi cikintisi var onun icinde fizik tedavi uyguluyorum faydasi olurmu simdiden tesekkurler

 12. Öncelikle cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim allah razi olsun sizden ve sizin gibi insanlardan kolumuzu dumduz haricinde kaldirabiliyoruz cok sukur peki dumduz kaldirmazsa eger bize problem yaratirmi illa sartmi sizce birde insallah gerek kalmaz ama olurda kalirsa yer degistirilir demissiniz o hareketi kazandiralim derken baska bi hareket kaybi olurmu acaba bu ameliyata kac yasinda karar veriliyor bir de bu tarz cocuklar iyilestikten sonra ilerde problem yasarlarmi tekrar hareket kaybi agri ve sizi yapma soz konusumu simdiden cok tesekkur ederim hakkinizi helal edin

 13. Tekrar merhaba.Size ilk mesajimi agustos ayinda yazmisdim.Oglum 15 agustosda dunyaya geldi,3700 gr,sol kolunu kaldiramiyor diye yazmisdim.onceki mesajlara bakarsaniz hatirlarsiniz.Ismim Aynur,Azeriyim.Sizede cok tesekkur ederim mesajima cavap yazmis test sonuclarini istemisdiniz.o zaman hec bir test yapmadiklari icin size hic bir sey gonderememisdim.Azerbaycanda basimiza cok isler geldi,bir novroloqa gosterdik,dibazol ve baska bir kac ilac yazdi,uvc yaptirin dedi,yaptirdik.sonra bir az ara verdi.Bu arada rutin kontrol icin pediatra gitdik,O bakti burda bir sey yok dedi,kimseye gitmenize gerek yok ben 20 gune bunu tedavi ederim dedi.biraz ilacda o yazdi elektrofareze gonderdi bizi.10 defa yaptirdik,hic bir faydasi olmadi.bunlari denerken oglum 2 aylik oldu Ve biz Rusyaya geldik.Iki hafta hastenede yatdiq.Hastanede her gun prozerin,vitamin B1 iyneleri vuruldu,prozerinle elektrofarez yapildi,masaj yapildikdan sonra kolunu 2 saatlik yukarI durucak sekilde bagliyordu,ruslar buna salyut diyor,selamlama pozusyonunda.Onu acdikdan sonra her zaman elini gogsune 90 derece seklinde bagliyordular.Hastanenin cok faydasi oldu kolunu azda olsa kaldirmaya basladi,bide once dirsekle el arasindaki bolge hani giysinin suyunu nasil sikarsin cocugun kolu o tarzdaydi ama hastanede duzeldi.Hastanede sorunun sadece ciyin bolgesinde deyil dirsekdede oldugunu soylediler,ama haateneden cikarken dirsekdeki sorunun gitdigini sadece ciyinde kaldigini soylediler.Doktorlar ogluma dusennaya erba teshisi koydu,turkce anlamini bilmiyorum.oglumun tedaviye onlarin istediyi gibi cevap vermedigini soylediler.agzi hizasina kaldirmaliymis,ama o sadece karnina kadar kaldiriyordu.Bunun icin cerrahi mudahele gerekdigini soylediler ve bunun icin bizi baska bir doktora gonderdiler kendi dalinin iyilerindenmis Nevroloji cerrah.Ondan randevu aldik randevuya kadar kolun yumsak kalmasi icin masaj yapdirin dediler.Bir kurs masaj yapdirdik,bu masajdan sonra kolunu agzi hizasina kaldirmaya basladi cok rahatlikla hemde.Cerraha gitdigimizde kolunun haraketde oldugunu cerrahi mudahelenin gerekib gerekmediyini simdi soyleyemeyeceyini soyledi.Gerekib gerekmedini soylemek icin 6 aylik oldukdan sonra getirmemizi soyledi ve ona kadarda bazi haraketler var onlari yapmamizi soyledi.Bende hergun o haraketleri yapiyordum koluna.Bunlar oldugunda oglum 2,5-3 aylikdi.Subatin 15-I 6 aylik oldu,doktora goturduk.kolunun mioqrafiyasini falan yapdilar oncede yapmislardi.oncekinden iyiymis ama yinede fazla yukari kaldiramiyormus.Simdi kafasinin arkasina serbestce goturmeliymis ama benim oglum alnina kadar kaldiriyor sadece.Bunun icin cerrahi mudahele gerekiyormus.Ama operasyondan sonra tam kaldira bilicekmi bilmoyorlar,kaldirada bilir,kaldirmayada bilir.Yada operasyon yapdirmayiz kendisi duzele bilirse duzelir dediler.Kolunu kaldirirken garip kaldiriyor sanki dirsekden kaldiriyor.Ama ben yuzde elli gibi bir faiz icin oglumu riske salib operasyon yapdirmak istemiyorum.Cok caresizim,size test sonuclarini nasil gonderirim bilmiyorum,rica etsem e-mail adresinizi yazarsaniz ora gonderiyim.Burdan nasil gondere bilirim bilmiyorum.Videosunuda gonderirim daha iyi gorursunuz.Lutfen benim ogluma yardim edin,Care olun bize lutfen.Simdiden ilginiz icin tesekkur ederim.

  • Aynur xanim simdi oglunuz nasil kolunu nereye kadar kaldiriyor. Benimde kizim 4 aylik yarim alnina kadar kaldiririyor amna cok yok

 14. ARKADAŞLAR GEÇMİŞ OLSUN HERKEZE BENIM ÇOCUGUMDA AYNI DURUMDA SOL KOLUNDA HASAR OLUSMUSTUR DOGUM ESNASINDA SUANDA 15 GÜNLÜK OLDUGU İÇİN TEDAVİSİNİN BAŞLAMASINI BEKLİYORUZ SİZE BİRSEY SORACAGIM BU HASTAHANELERDE EBE TARAFINDAN GENELLIKLE BUTÜR OLAYLAR GERÇEKLEŞİYOR AMA NE YAZIKKI KİMSE BU OLAYI GERÇEKLEŞTİREN SEBEB OLAN KİŞİLER HAKKINDA HERHANGİ BİR YASAL İŞLEM BAŞLATMIYOR NEDEN BUNU BÖYLE SESSİZ KALDIKÇA DAHA ÇOK ÇOCUKLARIMIZ BUTÜR KALICI HASARLAR KUSURLAR OLUSACAK NORMAL DOGUM COCUK 3400GR AMA BUTÜR OLAYLAR OLUYOR VE SESSIZ KALIYORUZ YASAL İŞLEM BASLATAN VARMI VARSA SONUCU NEY PROSÜTÜRÜ NEY BİZİ BİLGİLENDİRSİN LÜTFEN .

  • biz davacı olduk doktor ve hastaneden.burasıtürkiye bizacımızla başbaşa .çünkü dogumda karşılaşılabilecek bir durummuş

   • yani bizler hastanelerde çare ararken birde böyle sonuç çıktı.artı dogum esnasında ultrasana çektigihalde kordon dolanmasını görmemiş ısrarla normal dogum yaptırdı4100 gr. bende birbuçuk yıldır ugraşıyorum.3 aylıktan beri az azkaldırmaya başladı ama sag kol gibi degil tabiki.bunada şükür.egzersizler çocuk büyüdükçe yapmak istemiyor .zorlaşıyor .keşke bu rahatsızlıgı olanlar bir grup kurulsada kanuni haklarımız için daha güçlü mücadele edebilsek.dün yine haberlerde aynı olay olmuş bir hast bebegin kolunu çılarmışlar nasıl iş yapıyorlarsa

 15. MEHMET HOCAM MERHABA BENİM OĞLUM 2010 YILINDA KAYSERİDE ÖZEL BİR HASTANEDE DOĞDU SABAH OĞLUMA 3100 GR DEDİ AKŞAM 4200 GR DOĞDU VE NORMAL DOĞUM OLDU TABİKİDE ALLAHINDAN BULASICA OĞLUMUN 3 SİNİRİNİ KOPARDI BİZİ KÖPRÜCÜK KEMİĞİ KIRILDI DÜZELİR DİYE GÖNDERDİLER. NEYSE LAFI FAZLA UZATMAYALIM 6 AYLIKKEN ANKARA HACETTEPEDE 9 SAATLİK BİR AMELİYAT GEÇİRDİ VE VÜCUDU 45 GÜN ALÇIDA KALDI. 2 SENE ÖNCE BİR AMELİYAT DAHA GEÇİRDİ ÇOK YORUCU BİR HASTALIK ŞU AN ELİNİ KAFASINA KADAR KALDIRABİLİYOR SİZİNLE GÖRÜŞMEK İSTİYORUM

 16. Merhaba benim bir buçuk aylık bir oğlum var doğumda sinir zedelenmesi oldu daha emar veya emg çekilmedi fakat bugün gittiğimiz Prof sinir kopması var ayrıca zedelenme olan taraftaki gözüde küçük horner sendromuymuş ameliyat olması lazım dedi hiç kıpırdama yok kolda evde bana öğretilen hareketleri yaptırıyorum ama nafile, sorum şu acaba fizik tedaviyle düzelirmi yoksa ameliyat yaptıralımmı? Bir tane de değil iki veya üç ameliyat tan bahsetti. Malum özel hastaneler yolunacak kaz arıyorlar Acaba para için mi ameliyat etmek istiyorlar birde devlet hastaneleri yapıyormu bu işi teşekkürlet

 17. Merhaba hocam.Kardeşimin 3 gun once sol goz kapaginda dusme oldu.kafa mr ve tomografisi cekildi hic bir sorun yok dedi.gittigimiz goz doktoru ise cok nadir rastlanan braxial blaxus Patolojisi oldugunu soyledi biraz aciklar misiniZ ne oldugunu? Simdiden tesekkur ederim 🙂

 18. Elif hanim kürek kemigi icin ne gibi egzersizler yapiyorsunuz cevap yazarsaniz sevinirim

  • Fatime hanim oncelikle cok gecmis olsun hepimizede cocugu iki bacagimin arasina alarak zedelenme olan taraf gelecek sekilde bir elimin ortasina omuz kismini diger elimin ortasina kurek kemigini alarak ileri geri yaptiriyorum kac defa yapilirsa sonra o kemigi yukari asagi hareket ettiriyorum bu hareketler kurek kemigine hareket kazandirip cikmamasini sagliyormus allaha cok sukur bu hareketler sayesinde biz cok iyi durumdayiz sadece elini agzina goturdugunde kemik biraz cikiyor oda gecer insaallah ama size sunu soyleyim tabi karar sizin ben fizik uzmanima sordum kurek kemigi ameliyatlari gereksiz dedi cocugun cektigi aciya degmez dedi vallahi ben fizikcime cok guveniyorum cok iyi birisi isini para icin degil isi oldugu icin yapiyor allah ondan bir kere degil bin kere razi olsun once rabbimin sonra onun sayesinde cocugum bu hale geldi birde bizim hareketlerimizde sik degilde onun icinde bize simulator aleti verdi onunda cok faydasi oldu diger koldan hic bir farki yok cok sukur

 19. Hocam merhaba
  17.03.2015 te 3700 kg agirliginda oglum oldu.sag kolda hareketsizlik var. Parmaklar oynuyor. 5 hareket var yaptigimiz kolunu saga sola donduruyor omuzunu hareket ettiriyor fakat kaldirmiyor ve bukmuyor. Huzursuz bir bebek oldugu icin hareketleri uyurken veya emerken yaptirabiliyorum. Ayrica doktorlar bize hastalik hakkinda net bir bilgi vermediler.Fizik tedavinin yaninda baska tedaviler varmi acaba ve hastaligi nasil takip etmeliyiz

 20. Rabbime binlerce şükürler olsun kiziminda durumu cok iyi kurek kemiginin cikmasi beni cok düşündürüyor Elif hanim ben size nasil ulasabilirim fafaceden

 21. Elif hanim fizikçime cok güveniyorum demişsiniz lütfen nerede oldugunu söyleyin bende çocuğumu gotureyim

 22. merhaba size bıkac sorum olacak cevaplarsanız sevınırım 8 ğünlük kızımız var sağ kolunda hareket azlığı farkettık ve doktora gıttık cocuk norolojisine ultrason cektı ve beynınde bı sıkıntıolmadıgınıı soyledi dogum yaralanması sinir zedelenmesı oldugunu soyledi.ve fizik tedaviye baslanması gerektiğini soyledi.cocuk ortopedistine gıttık rontgen cekti kırık cıkık olmadığını soyledi.özel bi kurumda fizik tedaviye baslayacagız.sizin yazınızdan okudugum kadarıyla c5 c6 tutulumu parmaklarını hareket ettırıyor acıp kapatıyor kolunu dirsege kadar kaldırabılıyor bız desteklersek kolunu oynatabılıyor.onun dısında genelde kolunu pek hareket ettiremıyor.dirsege kadar en fazla sizce fizik tedavi doğru bı yontemmı hemen baslamak daha 8 ğünlük yoksa bıraz kolu dınlendırdıkten sonra mı baslamak gerekır yada bu tür vakalarda ıyılesme süreci nasıl seyrediyor.fizik tedavı kendı basına yetiyor mu.ilğinize simdiden tesekkur ederım.ıyı çalışmalar.

  • Sayin omur bey daha gec kalmis sayilmazsiniz fizik tedaviyi bence hemen baslatin yoksa ileriki yaslarinda tedavisi olmaz ben kendimden biliyorum ameliyet bence iyi degil yara izi detin kaliyo benim suand kolum yuzde 80 caliyo kolu yukari kaldiran sinirlerde hasar var ve dirsek kismindan tam acilma saglanamiyor fizik tedavi sart ve sizde ogrenip gun asiri ogrenin ve kola takilan aparatla yukari sekilde 90 derece tutularak arka sirt kisminda kemik cikintisi olmasini engelliyor

 23. Elif hanım sizin cocugun kürek kemigi cikintisi halâ varmi

 24. Merhaba öncelikle ben size durumu anlatiyim ben 23 yaşındayım ve malesef bebekten sinirlerim zedelenmiş şu anki durumum çok kötü bir sürü doktora gittim hiç bir zaman iyi olmucami söyledi tek iyi gelen şey yüzme bol bol yüzmeye gönderin diğer kolumla arasında dünya kadar fark var 3 cm kısa ve tam anlamıyla acamiyorm hareketlerim kısıtlı

 25. Bisey sormak istiyorum benim cocum 1 yasinda mikrosefali dogdu başisini tutamiyor ayaklari ustune kuvetli basmiyo elersine bisey aldinda siki tutamiyo kolu baca hareket ediyor onu kolarsindan tutugumda adimlarsino atiyor ama tam kuvetli basamiyo hep korkuyormus gibi yapiyo ve onun icin bana bi ilac verdiler depakin sirup bide terapilere gitmesi lasim surekli azisini aciyor beni babasini taniyor erkesi taniyor ama sanki 4 5 aylik gibiymis yapiyor bunu bilmek istiyorum yedavisi varmi yokmu benim cocuk yuruye bilecekmi konisa bilecekmi ;(

  • Fizyoterapist Nurullah Akbaş

   Merhaba. Cocugunuz yuruyecekmi, konusacak mi gibi sorulara cocugun bas cevresine bakilarak cevap verilebilir. Su anki yasini ve bas cevresinin kac cm oldugunu soylerseniz size bir seyler soyleyebiliriz.

 26. Merhaba ben 13 yaşındayım ve benim de doğarken olmuş. Doğduğumda kolum hareket etmiyormuş ama şuan da kolum çok iyi durumda . Allah’a şükür kısalık ve bazı hareketleri yapamama gibi sorunlarım yok ama ağrılarım oluyor bazen . Ben küçük yaşlardan beri yüzüyorum ve fiziğe gidiyorum. Ben 11 yaşındayken kolumu açıyordum ama tam açılmıyordu ve bi süre sonra açık tutamıyordum fizyoterapistimin önerisiyle ters ip atladım ve şuanda kolumu çok rahat açabiliyorum diğer kolumla hiçbir farkı yok. Kısacası ben başardım sizde başarabilirsiniz yeterki asla pes etmeyin ve MUCİZELERE İNANMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYİN.

 27. MERHABA DOKTOR BEY BENİM KIZIM 7 YAŞINDA BRAKİAL PLEKSUS RAHATSIZLIĞI VAR.ULUDAĞ TIP FAKÜLTESİNDE JALE İRDESEL 4 YAŞINA KADAR TAKİP ETTİ.1,5 YAŞINA KADAR HERGÜN EVDE 3 SEANS BANA ÖĞRETİLEN FİZİK HAREKETLERİ YAPTIRDIM 4 YAŞINDAN SONRA JALE HOCA OYUN İÇİNDE KOLUNU KULLANARAK KENDİ KENDİNİ TEDAVİ EDECEK DEDİ.ONUN DIŞINDA FİZYOTERAPİST EŞLİĞİNDE 6 AY KADAR HERGÜN 1 SAAT FİZİK TEDAVİ GÖRDÜ.FAKAT HALEN DAHA KÜREK KEMİĞİ ÇIKINTI DURUMDA,AVUÇ İÇİNİ YUKARI YÖNE ÇEVİRMEKTE ZORLANIYOR VE DİRSEKTE DE PROBLEMİMİZ VAR.BEN BU DURUMA ÇOK ÜZÜLÜYORUM.KIZIM DURUMUN YENİ YENİ FARKINDA.BUNUNLA İLGİLİ NASIL BİR ÇÖZÜM BULABİLİRİM.İYİLEŞMESİ İÇİN YA DA DAHA DA İYİ OLABİLMESİ İÇİN BEN NE YAPABİLİRİM.LÜTFEN BİR YOL GÖSTERİN.
  TEŞEKKÜRLER.

 28. Merhaba ben 44 yaşındayım aynı problem benim sağ kolumdada mevcut ama şunu bilmenizi isterim ki bu kadar karamsar olmayı gerektirecek birşey değil siz kendinisi sever ve kusurlarınızla beğenirseniz karşıyada aynını yansıtmış olursunuz … Ben üç evlilik yaptım üç kezde boşandım ama emin olun sorun asla kolum olmadı … 😃 Hatta çoğu tanıdığım insan böyle bir problemim olduğunun farkında bile değil… Kendini sev sana ait olanı sev göreceksin etrafında ki herşey güzelleşecek 😘

  • Malesef sizin solediginiz kadar kolay bisey degil kendinle barısık olunca gecmiyor bu rahatsızlık kızım 20 aylık kolunu battaniyenin altından kaldıramıyordu hala kolu hafif donuk fizik tedavi goruyoruz %45 brekial hastası keske hersey sizin dediginiz gibi olsa

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super