Uyluk bölgesi kasları

Uyluk bölgesi kasları ön, medial ve arka gruplara ayrılarak incelenir. Ön grupta yer alan 2 kastan M.sartorius vücudun en uzun kasıdır ve 60 cm kadar uzunluğundadır. N.fermoralis siniri tarafından innerve edilen bu kas uyluk bacağa fleksiyon, ayrıca uyluğa abdüksiyon ve dış rotasyon yaptırır.
N.quadriceps femoris kası uylugun ön kısmında yer alır ve yürüme için oldukça önemli olan bu kas, yürürken dizi ekstansiyonda kilitleyerek ayakta dik duruşu sağlar. Rectus femoris, vastus medialis, vastus lateralis ve vastus intermedius olmak üzere 4 parçadan oluşur. N.femoralis tarafından innerve edilen bu kasın görevi vacağa ekstansiyon yaptırmaktır. Ayrıca rectus femoris parçası uyluğa bir miktar fleksiyon yaptırır.
Uyluğun medial kısmında adductor grup kaslar yer alır. M.pectineus n.femoralis tarafından innerve edilirken; m.adductor longus, m.adductor brevis, m.adductor magnus ve m.gracilis’in siniri n.obtratorius’tur. Tüm bu kasların ortak görevi uyluğa adduksiyon, fleksiyon ve dış rotasyon yaptırmaktır.
Uyluğun arka kısmında yer alan kaslar genel olarak hamstringler olarak bilinir ve 3 ayrı kastan oluşur. M.biceps femoris, bacağa fleksiyon ve dış rotasyon, uyluğa ekstansiyon yaptırır. Uzun başının siniri n.tibialis, kısa başının siniri ise n.perenous communis’tir. Bu bölgede yer alan diğer iki kas m.semitendinosus ve m.semimembranosus’dur. Her ikisi de n.tibialis tarafından innerve edilir ve bacağa fleksiyon yaptırır. Ayrıca bacak fleksiyon pozisyonundayken iç rotasyon ve uyluğa ekstansiyon yaptırırlar.
İliopsoas kasları origo yerleri bu bölgede olmadığı halde fonksiyonları bu bölgeyi ilgilendirdiğinden bu başlık altında ele alınırlar. M.psoas major, m.psoas minör ve m.iliacus bu grubu oluşturan 3 kastır. Genel olarak görevi uyluğa fleksiyon yaptırmaktır. Uyluğun en kuvvetli kasları olarak bilinirler. Ayrıca uyluk sabit ise gövdeye fleksiyon yaptırırlar.
Uyluk bölgesi kaslarını aşağıda ki videodan görsel olarak inceleyebilirsiniz

75.290 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Fasiyal Sinir Anatomisi

Fasiyal sinir 7.kranial sinirdir. Duyusal, motor ve parasempatik liflerden oluşur ve yaklaşık 10000 adet akson …

6 yorum

  1. Çok teşekkürler. Yazılarınızın bana gerçekten çok faydası oldu.

    • Dear Jo#taa,In&n8217;s great to hear from you, thnak you for getting in touch. I would be delighted to chat about my experiences, and am sure my 4 car buddies would be happy to do the same if you wish also. I live near Elham and work in Maidstone so could meet you at either depending on which is most convenient for you?Kind regards,Charlotte

  2. Faydalı oldu teşekkürler ..

    • how much land abuts the interstate highway system?with your 4 billion number.. how about some cotrpxn.comeate that to a known size… like Rhode Island or Texas…how much land is that?oh geeze:1545 (square miles) = 4.00153163 × 109 square meters

  3. Tüm bu kasların ortak görevi uyluğa adduksiyon, fleksiyon ve dış rotasyon yaptırmaktır.
    İÇ ROTASYON OLUCAK ADDUKTORLAR İÇ ROTATÖR OLARAK ÇALIŞIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super