Osteoporoz ve beslenme

oesteoporoz ve beslenmeOsteoporoz yaşlı popülasyonu etkileyen sık görülen bir hastalıktır ve artmış kalça kırık riski ile ilişkilidir. Kalça kırıkları farklı şiddette (Garden I-IV) ve Kyle I-IV) ve farklı alanlar da olabilir (intraskapular ve ekstrakapsular). Vitamin D kemik fizyoloji ile ilgili önemli bir besindir.
Bu çalışmanı amacı 65 yaş üstü, osteoporotik kırığı olan 324 hastayı analiz etmek ve vitamin D, kalsiyum, potasyum, paratiroid kan değerleri incelemektir. Farklı kırık alanlarında kan vitamin D değerleri açısından herhangi bir fark yoktu.
Hypovitaminosis D hastaların %67’sinde görüldü. Ayrıca şiddetli kırığı olan, hypervitaminosis D ve hyperparathyroidismi olan hastalar ile daha az şiddetli kırığı olan hastalar karşılaştırıldığında, ilginç bir şekilde vitamin D ile tedavi edilen kişiler daha az şiddetli kırıkları olduğu görülmüştür.
Kemik yeniden yapımının (remodeling) olabilmesi için kalsiyum seviyesinin tutarlı değerlerde olmassı gerekir. Osteoporotik kırığı olan hastalar tedavi edileceğinde vitamin D takviyesinin düşünülmesi gerekir

197 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Gonartroz Nedir?

Gonartroz, diz ekleminde çıkan osteartittir. Halk arasında kireçlenme olarak bilinir ve 40 yaş üzeri sık …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super