Sudeck atrofisi ve tedavisi

Sudeck atrofisi olarakta bilinen “Refleks sempatetik distrofi sendromu (RSDS)” na , kompleks rejional ağrı sendromu adı da verilir. Sudeck atrofisi :ağrı, progressif yani ilerleyici fonksiyon kaybı , kemik zaaafiyeti ve sakatlık ile karakterizedir. Başlıca özelliği yanıcı nitelikte ısrarlı ağrıdır; hafif şekilleri oldukça sıktır – daha şiddetli formları sakatlayıcı olabilir ve tedavisi daha zordur.
Genellikle kalp rahatsızlıkları ya da el veya ayaklarda meydana gelen travmalar sonucu oluşur. Sıklıkla yaşlı kişilerde görülür. Sudeck atrofisi 2 yerde olabilir. Omuz – el ve ayak tutuluşu sıktır. Kolu tutunca omuz-el sendromu adını alır. Omuz-el sendromunda omuz ve elde değişiklikler olmasına karşın dirsek sağlam kalır. Hastaların çoğu 50 yaşın üzerindedir. Ayak tutulmasıda çok sıktır ve en önemli kırık komplikasyonlarından birisidir.
Hasta bölgede: ağrı ve şişlik, deri değişiklikleri, terleme bu sendromda görülen belirti ve bulgulardır.
Tanıda radyografi, bilgisayarlı tomografi ve kemik sintigrafisinden yararlanılır. Sudeck atrofisinin tedavisi ; fizyoterapistler tarafından yapılacak değerlendirmelerin ardından yapılır.Tedaviye ne kadar erken başlanırsa alınan sonuç o derece iyi olur.
Geç dönemde tedavi şansı oldukça düşüktür ve çok zordur.Eğer geç kalmışsanız ve çok zaman kaybetmişseniz ; malesef artık kolay kolay iyi olamazsınız , eski hale gelemezsiniz.Burada ayrıca analjezik ve anti enflamatuar ilaçlarla ağrı azaltılarak kısır döngü kırılmaya çalışılır. Analjezik ve antienflamatuar ilaçlarla birlikte fizik tedavi de verilmesi şarttır.
Tedavide , kalsiyum tek başına yeterli olamaz.Çünkü verilen kalsiyumun zayıf olan kemiklere yönelim mekanizmasında bir aksaklık ve kör döngü söz konusudur.
Fizik tedavi programı kapsamında hastalara birbirini izlyen sıcak ve soğuk uygulamalar, klasik masaj, pasif eklem hareketleri, elektroterapi modüliteleri ve mobilizasyon tekniklikleri uygulanır.

49.329 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kinezyotape Bantlama Nedir?

Spor yaralanmalarını önlemek, kasların çalışmasını uyarmak, bölgesel ağrıyı azaltmak gibi amaçlarla uygulanan kinezyotape bantları uzun …

7 yorum

  1. Geç dönemde tedavi şansı oldukça düşüktür ve çok zordur.Eğer geç kalmışsanız ve çok zaman kaybetmişseniz ; malesef artık kolay kolay iyi olamazsınız , eski hale gelemezsiniz.
    Şu yukardakileri hangi mantıkla yazdınız. Buraya giren herhangi bir hasta şunu okuduktan sonra umudu kalır mı?

    • Aynen ben de öyle düşündüm.Geç dönemde tedavi şansı oldukça düşüktür ve çok zordr diyorsunuz. Geç kalınmışlıktan kasıt nedir? Ne kadar süre?

  2. Hocam Türkiye’de bu hastalığı çoğu doktor tanımıyor kime gitsek çare bulabiliriz

  3. Hocam Merhaba ben 2 senedir bu rahatsizlikla başa çıkmaya çalışıyorum fakat hiç tepki alamıyorum ne yapmam lazim artık bilmiyorum yardimci olabilecekmisiniz

    • Merhaba hasan bende bu hastalıkla 2 yıldan fazla uğraşıyorum sen benden yaklaşık 1 yıl öndesin nasıl oldun bir gelişme var mı acaba yeni bilgilere ulaşabildinmi benimle paylaşacak bilginiz varsa çok mutlu olurum tşkler burhan Aksoy tel. No 05456106546

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super