Adheziv Kapsülit nedir?

Adheziv kapsülit, donuk omuz olarakta bilinen bir omuz eklemi hastalığıdır ve omuz ekleminin aktif-pasif bütün yönlere olan hareketlerinin kaybolmasıdır. Problem omuz ekleminde ki bir ağrı ile başlar ve hareketi kısıtlayan ağrı zamanla omuzun donmasına ve omuzda hiçbir hareketin yapılamamasına neden olur. Özellikle tedavi edilmemiş periartrit hastalığının ileri dönemde adheziv kapsülite dönüşmesi şaşırtıcı değildir.
Hastalığın genel popülasyonda görülme sıklığı %2 dolaylarındadır ve genellikle 40 yaş üzeri bireylerde görülür. Primer adheziv kapsülit bir neden olmaksızın idiyopatik olarak eklem hareket kısıtlılığı ile ortaya çıkar. Sekonder olarak ise bazı predispozan faktörleri takiben veya bazı hastalıklarla birlikte oluşur. Rotator kaf yırtıkları, omuz travmaları, yumuşak doku travmaları, uzamış immobilizasyon gibi nedenlerin yanısıra, diyabetes mellitus, hipertiroidi, akciğer hastalıkları, myokard infartüsü, servikal omurga lezyonları, serebrovasküler atak gibi hastalıklarda görülebilir. Diyabetik hastalarda adheziv kapsülit insidansı %10-20 oranında, insüline bağımlı diyabetik hastalarda ise %36 oranında görülmektedir.
Adheziv kapsülitle periartritin en önemli farklılığı periartritte hareket kaybının ağrı kaynaklı olmasıdır, eğer ağrı ortadan kaldırılırsa limitasyonda ortadan kalkacaktır. Ancak adheziv kapsülitte ki limitasyon gerçek limitasyondur. Ağrı ile ilişkisi yoktur, ağrı ortadan kaldırılsa dahi aktif ve pasif olarak tüm hareketlerde limitasyon devam eder.
Adheziv kapsülitte 3 evre söz konusudur
Evre1: Ağrının çok olduğu, hareket limitasyonunun olmadığı dönemdir. Bu dönem genellikle periartritle başlar, olay daha sonra kronik bir hal alarak adheziv kapsülite dönüşür.
Evre2: Ağrının azaldığı ve eklemde limitasyonun başladığı dönemdir. Bu dönemde artık iltihabi hücreler kapsül bütünüyle infiltre olmuş ve kapsül yaprakları arasında yapışıklıklar başlamıştır. Omuzda ki limitasyon öncelikle eksternal rotasyon ve abdüksiyonla başlar. Çünkü humerus başı ile glenoid kavite temasının en az olduğu ve en çok gerildiği pozisyon budur.
Evre3: Spontan ağrının iyice azaldığı veya tamamen ortadan kalktığı; eklemde ki limitasyonun iyice arttığı dönemdir. Eklemde ki limitasyon yalnızca aktif değil, aynı zamanda pasifte olabilir. Eğer tedavi edilmezse tekrar çevrede ki dokuların zorlanmasıyla bursit, tendinit gibi tablolar ortaya çıkabilir. İleri dönemlerde eklem hareket kaybına bağlı atrofi gelişebilir.
Hastalığın değerlendirmesinde genel gözlem, lokal gözlem, palpasyon ve ağrı değerlendirmesi yapılır. Hem aktif hemde pasif olarak el, ön kol ve omuz hareketlerine bakılarak hareket açılarında kayıp olup olmadığı kontrol edilir. Çevre ölçümleri, çap ölçümleri, kas ve kısalık testleri ile günlük yaşam aktiviteleri değerlendirmeleri de kullanılır.
TEDAVİ ve REHABİLİTASYON
Adheziv kapsülitin tedavisi evrelere öre yapılmaktadır. 1.evre tedavisinde amaç ağrı ve iltihabı ortadan kaldırmaktır. Eklem gergin şiş ve hassas ise soğuk uygulama; inflamasyon çok belirgin değilse sıcak uygulama yapılır. Ağrıyı azaltmak için elektroterapi modaliteleri kullanılır ve hastalara çeşitli egzersizler verilir. Bu dönem için en uygun egzersiz grubu Codman egzersizleridir.
2.evrede sıcaklık uygulamalarına geçilir. Kullanılması muhtemel sıcaklık ajanları Hot-pack, infraruj, ultrasound ve kısa dalga diatermi’dir. Bu dönemde limitasyon başlayacağı için aktif ve pasif germe egzersizlerine geçilir. Omuz tekerleği, Want, Codman, ve PNF egzersizleri rahatlıkla kullanılabilir.
3.evrede derin ısıtma ajanları daha çok tercih edilir. Mobilizasyon ve diğer manuel terapi tekniklerinden yararlanılır. İkinci evre egzersizlerine ek olarak PNF’ten tut gevşe, ritmik stabilizasyon kullanılır. Kemer ve havlu egzersizleri, yaylar, makaralar ve terabantlar egzersiz için programa eklenebilir. Spora, reaksiyona ve işe yönelik fonksiyonel teknikler de bu dönemde hastaya uygulanmalıdır.

26.114 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kinezyotape Bantlama Nedir?

Spor yaralanmalarını önlemek, kasların çalışmasını uyarmak, bölgesel ağrıyı azaltmak gibi amaçlarla uygulanan kinezyotape bantları uzun …

4 yorum

  1. fizik tedavi öğrencisiyim yazılarınızı beğeniyle takip ediyorum sürekli yeni şeyler öğreniyorum teşekkürler

  2. fizyoterapi ögrencisiyim.Çok açıklayıcı anlatimlarınızdan dolayı size tebriklerimi sunar teşekkür ederim bütün hastalıklarla ilgili bilgileri siteniz de görmek Ve başarılarınızın devamını dilerim

  3. Öğrenci möğrenci değilim, meraktan açıp okudum, çok beğendim. Teşekkürler 🙂

  4. Sağ omuz bölgesinde yırtılma oldu fizik yapılıyor yanlız zorlama olmadan ayni ağrı ıle birlikte sol kol omuz bölgesinde tutulma ve ağrı oluştu kolumu kullanmakta zorlanıyorum yanlık sağ omuzda yırtık olduktan sonra sol bacakta birden kitlen ve dokuda şişme oldu o geçti sol el iki parmağım tutuldu o geçti yüzümün sol tarafı turul du o geçti su an sol el bas parmağımı kullanamıyorum doktorum emar ve kan tahlili aldı âmâ bisi söylemedi acaba nedeni ne olabilir ilaçları kesmem söylendi karaciğer lemfobisi diye bisi dediler anlamadım aça bana yardımcı olurmusunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super