Adheziv Kapsülit Tedavisinde Çeşitli Tekniklerin Karşılaştırılması

Adheziv kapsülit omuz ekleminin her yöne hareketlerinde meydana gelen hareket kaybıdır ve donuk omuz ismi ile bilinir. İlk belirtisi ağrıdır ve tedavi zamanında başlamazsa omuzda hiç bir hareket kalmayıncaya kadar ilerler. Clewley ve arkadaşları yaptıkları çalışma da adheziv kapsülit tedavisi için çeşitli teknikleri karşılaştırmışlardır. Aşağıda bu olgu sunumunun özeti verilmiştir;
Bu olgu sunumunda, yazarlar evre 2 aşamasındaki adheziv kapsülitli 54 yaşındaki bir kadının tedavisini anlatmaktadırlar. Başlangıçta – yüksek derecede lokal irritabiliteden dolayı eklem mobilizasyonları yapılamadı- Bunun yerine, Servikotorasik egzersizler ve self-mobilizasyonlar yapıldı. Bunlar, ağrı yönetiminde ve ROM artışında düşük düzeyde gelişmeler ile sonuçlandı.
Daha sonra, alternatif bir tedavi yöntemi olarak, üst trapez, levator skapula, infraspinatus ve deltoid kaslarının üzerindeki aktif tetik noktalarına DN uygulandı. Bu, ağrı yönetiminde ve ROM artışında belirgin gelişmelere yol açtı – QuickDASH ve SPADI puanlarındaki artış da kliniksel olarak anlamlı bir farka ulaştı.
Bu özel vakada uygulanan DN tetik nokta tedavisi, hasta tarafından tolere edilebilen yüksek düzeydeki eklem mobilizasyonu ve etkili olma açısından yardımcı bir tedavi olarak görev yaptı. Adhezif kapsülit tedavisinde DN uygulaması başarılı olmasına karşın, DN’nin etkinliğinin diğer hastalıklar açısından da uygulanabilirliğinin kanıtlanması gerekmektedir.
 Clewley ve ark., J Orthop Sports Phys Ther 44 (2014) 92-101.

1.017 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Donuk Omuz'da Ev Egzersizlerinin Diğer Tedavilerle Karşılaştırılması

Donuk omuz, adheziv kapsülit ismi ile de bilinir ve omuz ekleminin hareketlerinde ki kaybolma ile …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super