Ayak bileği mobilizasyonu

ayak bileğiAyak bileği eklem hareket açıklığı kayıpları, fizyoterapistler tarafından uygulanacak mobilizasyon teknikleri ile giderilebilir. Sağlıklı bir kişide 20 derece dorsi fleksiyon, 45 derece plantar fleksiyon, 20 derece eversiyon ve 35 derece eversiyon hareketleri yapılabilir. Eğer bu hareket açılarında limitasyon varsa fizik tedavi programı uygulanır.
Ayak bileği mobilizasyonlarında kilit kemik talustur. Talus tedavi programı içerisinde tibia ve fibula’dan uzaklaştırılmalıdır.
Fibula için mobiliasyon tekniği 3 aşamadan oluşur. İlk aşamada, hasta sırt üstü yatırılır ve tedavi edilecek taraf ayağın zıt tarafında durulur. Hastanın ayak tabanı fizyoterapistin gövdesine denk gelecek şekilde yerleştirilir ve bir topuğa, diğer el ayak bileği ekleminin ön kısmına yerleştirilir. Topuktaki el calcaneus kemiğini traksiyona alırken, bilekteki el ile fibula posteriora doğru itilerek talustan uzaklaştırılır ve bu pozisyon bozulmadan gövde ile ayağa dorsi fleksiyon yaptırılır. İkinci kısımda, aynı pozisyona yerleştirilmiş ayak, bilekten posterior yönde itilirken  ayağa gövde yardımı ile eversiyon ve inversiyon hareketleri yaptırılır. Tedavinin üçüncü ve son aşamasında tüm hareketler karıştırılarak gövde yardımı ile sirkümdiksiyon hareketi yaptırılır.
Tibia için uygulanacak mobilizasyon da 3 aşamadan oluşmaktadır. Yüz üstü yatırılan hastanın tedavi edilecek ayağının tarafında durulur ve ayak yine fizyoterapisitn gövdesine konur. Fizyoterapist iki elinin başparmaklarını medial malleol üzerine yerleştirir ve tibia’yı superiora iter. Aynı zamanda calcaneus’u traksiyona alırken ayağı dorsi fleksiyona doğru gerer. İkinci aşamada pozisyon aynıdır fakar bu kez fizyoterapist eversiyon ve nversiyon hareketlerini yaptırır. Üçüncü aşamada ise iki hareket birleştirilerek sirkümdiksiyon hareketi yaptırılır.
Daha sonra hasta yüzüstü yatarken diz fleksiyona alınır. Fizyoterapist önkolunu hasta ayak üzerine koyar ve eliyle calcaneus kemiğini kavrar. Diğer el alttan gelip ayak tabanını tutar. Calcaneus traksiyona alınırken, ön kol ayak bileğini dorsi fleksiyona zorlar. Ayak bileği dorsi fleksiyona zorlanırken dizde fleksiyona götürülür.
Tüm bu mobilizasyon teknikleri sırasında hasta aşırı ağrı hissetmeye başlarsa tedaviye 2 dakika ara verilir ve 2 dakika boyunca ağrı duyulan bölgeye uygun sinirler gerilir. Tedaviye başlamada önce 20 dakika sıcak uygulama ve TENS uygulaması yapılabilir.

5.113 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kinezyotape Bantlama Nedir?

Spor yaralanmalarını önlemek, kasların çalışmasını uyarmak, bölgesel ağrıyı azaltmak gibi amaçlarla uygulanan kinezyotape bantları uzun …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super