Baş dönmesinin boyun ağrısı ile ilişkisi

bas_donmesi_hayatinizi_karartmasin_h2186Baş dönmesi olan hastalar boyun ağrısı ve sertliğinden şikayet ederler bunun tersine boyun ağrısı olan kişiler ise baş dönmesi ve denge bozukluğundan bahsederler. Bu görüşler boyun, baş dönmesi ve denge bozukluğu arasında önemli bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Boyun omurlarındaki proprioseptif reseptörler (paravertebral kaslar, faset eklemler v.b.) merkezi sinir sisteminin vestibuler ve vizüel alanları ile bazı bağlantılar yapar, bu da bu alanlar arasında koordinasyona izin vererek postür kontrolüne olanak sağlar.
Bu çalışmanın amacı baş dönmesi olan hastalarda boyun ile ilgili semptomların mekanizmasını açıklığa kavuşmuştur. Kronik baş dönmesi olan 26 hastanın, bilateral trapezius kası gerilimi ölçüldü ve statik postural perturbasyon durumu ile karşılaştırıldı. Bilateral boyun kaslarının gerilimi statik denge ile sadece gözler kapalı iken korele idi. Ayrıca sağ-sol boyun kasları gerilim oranı ve LNG arasında da gözler kapalı iken korelasyon vardı. Kontrol grubunda ve unilateral vestibuler defisiti olan hastalarda, boyun kasları asimetri vestibuler fonksiyondaki asimetriyi yansıtır.
Özetle, bu sonuçlar boyun proprioseptif girdisinin postural kontrol için önemli olduğunu göstermektedir. Kronik denge bozukluğu olan kişilerde boyun kas gerginliği ile postür arasında bir ilişki gözlenmiştir (bunun olası nedeni de boyun kaslarından proprioseptif girdilerin artmış olmasından dolayı vestibuler kompansasyondur). Bu çalışma boyun (trapez) kas gerilimiile statik denge arasındaki ilişkide yeni bulgular sunmaktadır

3.039 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Donuk Omuz'da Ev Egzersizlerinin Diğer Tedavilerle Karşılaştırılması

Donuk omuz, adheziv kapsülit ismi ile de bilinir ve omuz ekleminin hareketlerinde ki kaybolma ile …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super