Karpal Tünel Sendromu nedir?

karpal_tunel_sendromuEle giden 3 sinirden biri olan median sinirin bilek seviyesinde ki karpal tünelde sıkışması sonucu gelişen klinik belirtiler topluluğuna Karpal Tünel Sendromu ismi verilir. Karpal tünel, ele giren tendonların, sinirlerin ve damarların geçtiği bir yapıdır. Bu kanal içerisinde fleksör grubu kasların tendonları ve median sinirde geçer. Her hangi bir nedenle tendonlarda meydana gelecek kalınlaşma yada farklı bir sebeple oluşacak karpal tünel daralması median sinir üzerinde baskı oluşturur. Sıkışan median sinirin innerve ettiği ve duyusunu taşıdığı bölgelerde klinik belirtiler ortaya çıkar.
Karpal tünel sendromunun temel belirtisi, median sinirin duygulandırma alanı olan baş parmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının iç tarafında uyuşukluktur. İlerlemiş hastalarda buna el kaslarında atrofi ve güçsüzlük te eklenebilir. Gece uykuda ellerde uyuşma ile uyanma ve ellerini ovuşturarak veya sallayarak geçmesini sağlama sık karşılaşılan bir durumdur. Yakınmaların geceleri artıyor olması uykuda el bileğinin bükülmesi ile açıklanır ve tedavide el bileğini sabitleyen atellerin kullanılmasının nedeni budur. Median sinirin karpal tünel adı verilen el bileği bölgesinde sıkışıklığı uzun sürecek olursa, başlangıçta yalnızca geceleri uyku sırasında olan el uyuşukluğunun, giderek gündüz saatlerinde görülmesi, ilk 4 parmakta kalıcı uyuşukluk ve daha ilerlemiş vakalarda el içi yüzünde bulunan bazı kaslarda atrofi ve bazı el hareketlerinde güçsüzlük te görülebilir. Çoğunluk bilinenin aksine karpal tünel sendromunda ellerde ağrı ve uyuşukluk çalışılırken değil daha çok uykuda ve istirahatte gelir. Semptomlar bazı hastalarda ön kolada yayılabilir.
 
karpaltunelKarpal tünel sendromuna sebep olan birçok neden vardır. Klinikte en sık karşılaşılan neden el bileğinin tekrarlayan fleksiyon-ekstansiyon hareketi nedeni ile tendonların kalınlaşmasıdır. Özellikle çok fazla klavye kullanan kişilerde, piyano tarzı müzik aleti çalanlarda sık görülür. Gebelik, aşırı kilo, romatoid artrit, travmalar, diyabet ve hipertiroidi gibi durumlar karpal tünel sendromu için risk faktörü oluşturur.
Hastalık 3 evrede incelenir. 1.Evre hastaları sık sık gece ellerinde ki uyuşma ve ağrı hissi ile uyandıklarından yakınırlar, ağrı omuza kadar yayılabilir. Bu semptomları azaltmak için ellerini sallama ve ovuşturma gibi eylemlerde bulunduklarını bildirirler. 2.Evre hastaları sadece gece değil bilgisayar kullanma gibi tekrarlı hareketler sırasında gündüzde sıkıntı yaşadıklarını söylerler. Ellerde kavrama güçlüğü başladığından sık sık eşya düşürdüklerinden bahsederler. 3.Evre hastalarında artık son evreye gelinmiştir. Uyuşma ve karıncalanma gibi belirtiler kaybolur ve elin tenar bölge kaslarında atrofi meydana gelir.
Karpal tünel tanısı koymak için klinikte uygulanan bazı testler vardır. Phalen testi: Her iki el bileği 60 sn. süreyle fleksiyonda tutulduğunda avuç ve parmaklara doğru bir uyuşma ve ağrının yayılması karpal tünel sendromu için pozitif sonuçtur. Durkan Testi: El bileği üzerine 30 sn süre ile parmak ile bastırlır. Elde uyuşma iğnelenme olması test sonucunun pozitif olduğunu gösterir.

2.803 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kinezyotape Bantlama Nedir?

Spor yaralanmalarını önlemek, kasların çalışmasını uyarmak, bölgesel ağrıyı azaltmak gibi amaçlarla uygulanan kinezyotape bantları uzun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super