Ön çapraz bağ cerrahisi sonrası tekrarlama olasılığı

öçbÖn Çapraz Bağ Rekonstrüksiyonu (ÖÇBR) sonrası yoğun bir rehabilitasyon gerekir. Sonraki ipsilateral ya da kontralateral cerrahiler de istisna değildir. Neredeyse 1.000’e yakın katılımcının katıldığı bu prospektif kohort (ileriye dönük) çalışmasında, kısa dönem (cerrahiden 2 yıl sonra) ve uzun dönemde (cerrahiden 6 yıl sonra) tekrar yaralanma oranı ve risk faktörü tanımlanmıştır.
6 yıllık takipten sonra, hastaların %18.9’u ipsilateral tarafta en az bir cerrahi operasyon daha geçirmişlerdir. Yaklaşık olarak hastaların %10.2’si kontralateral dizde operasyon geçirmişlerdir. İpsilateral tarafa yapılan operasyonlar ÖÇBR revizyonu (%7.7) ve medial (%5.7) ve lateral (%3.7) menisküs prosedürlerinden oluşuyordu. Kontralateral taraftaki operasyonlar ise primer ÖÇBR (%6.4) ve medial (%4.0) ve lateral (%2.7) menisküs prosedürlerinden oluşuyordu. Tekrarlanan cerrahi için risk faktörü genç yaşta olmak ve allogreft kullanımıdır.

2.949 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kinezyotape Bantlama Nedir?

Spor yaralanmalarını önlemek, kasların çalışmasını uyarmak, bölgesel ağrıyı azaltmak gibi amaçlarla uygulanan kinezyotape bantları uzun …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super