Osteoporoz ortezleri

korse-gövdeOsteoporozda spinal destekleri kifozun insidansını azaltmak, fleksiyonu kısıtlayarak frajil vertebralarda zorlanmayı ve anterior kamalaşmayı azaltmak, omurganın anatomik ekstrensek desteği olan erektör spinal kasların zayıflığı kompanze etmek, ağrıyı azaltmak, fonksiyonu artırmak gibi amaçlarla kullanılır.
Osteoporoz tedavisinde spinal korseler üç evrede kullanılır. Akut evrede omurgayı ekstansiyon postüründe immobilize ederek ağrının azalmasını sağlayan ve istirahat süresini azaltan sert korseler kullanılır. Kronik evrede omurganın ligaman zorlanmasını azaltmak, zayıf ekstansör kasları kompanze etmek, günlük yaşam aktiviteleri sırasında oluşabilecek kompresyon kırıklarını önlemek, ağrıyı azaltmak ve kifotik postürü düzeltmek için yarı sert korseler veya postür eğitim destekleri önerilir. Günlük yaşam aktiviteleri için ise konvansiyonel çelik balenli dorsolomber korseler gün boyu kullanım için önerilir.
OSTEOPOROZDA KULLANILAN KORSELER
Jewet tipi korse: Üç nokta prensibine göre oluşturulmuştur. Bu üç nokta sternum, lomber omurga ve symphysis pubistir. Gövde fleksiyonunu engelleyen hiperekstansiyon ortezidir.
Torakolumbosakral ortezler (TLSO):
1) Cruciate tipi TLSO: Önden arkaya basınç yaparak ekstansiyonu sağlamaya çalışan sert bir korsedir. Basınç noktaları jewet tipi korse ile aynıdır. Orta ve ağır dereceli kifozlarda kullanılır.
2) Taylor tipi TLSO: Pelvise destek sağlayan sert pelvik bantları ve üst dorsal omurgadan koksikse kadar uzanan torakospinal barları olan, aksiler bantları ile omurgayı ekstansiyona zorlayan sert korselerdir. Hafif ve orta derece kifozlarda kullanılır.
korse-gövde3) Dorsolomber korse tipi TLSO: Semifleksibil çelik bantlarla ekstansiyonda vertikal destek sağlayan, aksiler bantları ile omurgayı ekstansiyona zorlayan korselerdir. Hafif ve orta derece kifozlarda kullanılır.
Spinomed: Omurga boyunca uzanan bir hafif metal bar, karın bölgesinde yastıkçık ve aksiler bantları olan son yıllarda geliştirilmiş bir sırt korsesidir. Günde iki saat giyilmesi önerilir. Sırt ve karın kas gücünü artırdığı, ağrıyı ve kifoz derecesini azalttığı gösterilmiştir.
Osteomed: Dış görünüşü torakolumbosakral orteze benzeyen, ancak sert hiçbir komponenti olmayan ve giysi gibi giyilen esnek bir ortezdir. Gün boyu kullanılması önerilir. Sırt kısmındaki hava yastıkçıkları hasta hareket edince yer değiştirir ve masaj benzeri etki yaratır. Ağrıyı azalttığı gösterilmiştir. Ağrıyı rahatlatıcı etkisinin, elastik yapısının traksiyon ve kompresyon özelliği ile propriosepsiyonun düzelmesi ve masaj benzeri etkiyle oluştuğu düşünülmektedir.
postür desteğiPostür Eğitim Desteği: Ağırlıklı kifoortez olarak da bilinir. Propriosepsiyonu güçlendirmek için skapulaların altından ağırlık ve destek sağlama prensibine göre düzenlenmiştir. Günde sekiz saat giyilmesi önerilir. Ağrıyı azalttığı, sırt kas gücünü artırdığı ve dengeyi düzelttiği gösterilmiştir.

2.356 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Amputasyon nedir?

Farklı tedavi yöntemleri ile tedavi edilemeyecek bir uzvun kesilerek vücuttan ayrılmasına amputasyon denir. Amputasyon tarihin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super