Ağrının hareketlere etkisi

yürümeanaliziAğrı hareketlerimizi değiştirir. Ağrının kas iskelet sistemine yük binmesini etkilediği ve bu şekilde ağrılı dokunun daha fazla ağrı oluşturmasına ve daha fazla yaralanmanın önüne geçtiği düşünülmektedir. Fakat bunun yürüme gibi fonksiyonel hareketlerine etkisi çok fazla araştırılmamıştır. Bu çalışma biceps femoris’te oluşturulan deneysel ağrının yürüme paterninde yaptığı değişiklik araştırılmaktadır.
Ana bulgular şu şekildedir; ağrı oluşturulan biceps femoris basmanın erken fazında kalça ekstansiyonunda azalmaya, basmanın geç fazında ise diz fleksiyonu ve lateral rotasyona neden olmuştur. Kalça ve diz eklemi momentlerindeki azalma, bilinçli ağrı algısının ötesinde hareket paternlerinde adaptif değişiklerin olduğunu göstermiştir. Fakat ağrı eklem kinematiği, yürüme hızı ve EMG değişkenlerinde herhangi bir neden olmamıştır. Bu durum oldukça sofistike ağrı-motor adaptif sistemin belirli yapılardaki yükü azalttığını göstermiştir. Bu ince,hassas ayarlı sistemdeki bozukluk akut ağrının kronik ağrı geçişinde önemli olabileceği varsayılabilir.
Sonuç: Değişiklikler ağrılı dokuya özgüdür ve mevcut çalışma muskuloskeletal ağrının koruyucu sinyaller olduğunun ve bunun da fonksiyonel hareketler esnasında, hareket paternlerinde değişiklik yaparak ağrılı dokuya yük verilmesini önlediğini söyleyen teoriyi desteklemektedir.
Kaynak:Henriksen ve ark., J Electromyogr Kinesiol 21

798 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Gonartroz Nedir?

Gonartroz, diz ekleminde çıkan osteartittir. Halk arasında kireçlenme olarak bilinir ve 40 yaş üzeri sık …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super