Parkinson için PRE egzersizlerinin faydaları

parkinson beyinBugün yayınladığımız sistematik derlemenin konusu; Progresif dirençli egzersizler (PRE) Parkinson hastalığı olan kişilerde kas kuvvetini ve performansı geliştiriyor mu?
PRE tekrarlı ve kişinin artmış yük ile birlikte güçlü kontraksiyonlar oluşturması olarak tanımlanabilir. Squat, parmak ucunda yükselme, basamak çıkma, leg press, leg curl, bisiklet ergometresi, treadmil ve oturmadan ayağa kalkmaya gelme tekrar oturma gibi aktiviteleri içerir. Çalışmadaki sonuç ölçümleri kas kuvveti, yürüme becerisi (süre/mesafe), basamak çıkma becerisi, oturmadan ayağa kalkmaya gelme süresi ve denge. Ortalama eğitim periyodu 15 hafta idi. Eğitimin yoğunluğu ‘oldukça zor’ ve ‘çok zor’ olarak sınıflandırıldı.
79 katılımcının sonuçları şu şekildeydi; kas kuvvetinde anlamlı bir artış olmuştur Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında yürüme kapasitesi 96 metre artmıştır ve bu klinik olarak olarak değerli bulunmuştur.’time up and go test’, aktiviteye özgü denge skorunda, merdiven inip/çıkma ve oturmadan ayağa kalkmaya gelme süresinde anlamlı bir değişiklik olmamıştır. Benim görüşüm; PRE egzersizleri yüksek düzeyde denge (kendine güven) komponenti gerektiren aktivitelerde çok etkili olmadığıdır.
PRE hafif ve orta düzeyde parkinsonlu hastalarda yürüme kapasitesinin geliştirilmesinde kullanışlı ve yararlı bir egzersiz metodu olabilir.
Bu egzersizlere ve parkinson hakkında ki detaylı bilgiye sitemizde arama yaparak ulaşabilirsiniz.
Kaynak:Australian Physiotherapy Association

1.703 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kas atrofisi nedir?

Bir kasın tek tek hücre ve liflerinin çapında, büyüklüğünde azalma kas atrofisidir. Atrofinin meydana gelmesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super