Ayak burkulmalarında klinik değerlendirme

ayak_burkulmasiAyak bileği yaralanmaları aktif genç ve yetişkin kişilerde çok sık karşılaşılan bir kas-iskelet sistemi travmasıdır. Ayak bileği burkulmalarında öncelikli amaç basit bir burkulmanın daha ciddi komplikasyonlara yol açmasını önlemektir. Bu yaralanmalar uygun tanı konup tedavisi uygulandığında kısa zamanda iyileşme gösterse de bazı durumlarda yaşam boyu devam edecek problemlere neden olabilmektedir.
Burkulmuş bir ayak bileğini en doğru şekilde değerlendirmek için bir fizyoterapistin ayak anatomisini iyi bilmesi gerekmektedir. Ayak bileğinde dışta fibula distal ucu ile içte tibia ucunun oluşturduğu olukta yer alan navikula kemiği plantar ve dorsi fleksiyon hareketlerini yapmayı sağlar. Ayak bileğinde stabilite; dış ve iç kollateral bağlar, tibia ile fibula arasında ki interessöz membran, ön arka ve transvers tibia-fibular bağları ile güçlü bir yapı oluşturan sindesmozla sağlanır.
83173_ayak_bilegi_burkulmasiAyak bileğinde en çok görülen yaralanmalar ayak plantar fleksiyon ve inversiyon pozisyonundayken meydana gelir. Bu pozisyona karşı ayak bileğini stabilize eden bağ ATFL olduğu burkulmalarda genellikle bu bağın lezyonları görülür. Ayak bileği yaralanmaları makroskobik yırtık yoksa Evre I, klinik olarak şişlik bulgusu veren kısmi yırtıklar oluşmuşsa Evre II ve belirgin şişliğin eşlik ettiği tam yırtıklar oluştuysa da Evre III olmak üzere 3 evreye ayrılır. Evre III’te ki bir hastanın cerrahiye gitmesi olasıdır.
Hasta değerlendirilirken alınacak öykü çok önemlidir. Yaralanmanın hangi şekilde meydana geldiği, yaralanma sırasında kopma sesi işitilip işitilmediği mutlaka sorulması gereken sorulardır. İnversiyon-Eversiyon yaralanmaları ayırt edilmelidir, klinikte eversiyon yaralanmaları daha seyrek görülse de prognoz olarak daha ciddi bir problemdir. Ayak bileği ekimoz, şişlik ve deformite yönünden incelendikten sonra palpasyona geçilir. Medial ve lateral malleoller, ATFL, tibiofibular sindesmos, kalkenofibular bağ ve deltoid bağı palpe edilir. Palpasyona aşırı duyarlı bölgelerin saptanması lezyonun olduğu yumuşak doku yada kemiklerin saptanmasında önemlidir. Ayak bileğinin stabilitesini değerlendirmek için “Öne çekmece” ve “Talar tilt” testleri, sindesmozun incelenmesi için ise dış rotasyon stres ve sıkıştırma testleri yapılır. Palpasyonda medial ve lateral malleollar etrafında aşırı duyarlılık farkedilirse hasta kırık şüphesi ile ortepedi uzmanına yönlendirilmelidir. Ayak bileğinin ön ve dış kısmında şişlik ve hassasiyeti olan hastalarda ATFL lezyonu olma olasılığı yüksektir.
Yapılan değerlendirmelerin ardından uygulanacak tedavi programına şu yazıdan ulaşabilirsiniz; http://www.fztozdemir.com/ayak-burkulmalarinda-rehabilitasyon/

5.737 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Amputasyon nedir?

Farklı tedavi yöntemleri ile tedavi edilemeyecek bir uzvun kesilerek vücuttan ayrılmasına amputasyon denir. Amputasyon tarihin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super