Ayak burkulmalarında rehabilitasyon

ayak bilegi burkulmaBurkulan ayak bileği detaylı olarak değerlendirilip, uygun testler yapıldıktan sonra yaralanma hakkında kapsamlı bilgi toplanmış olur. Yaralanmanın en doğru ve en detaylı şekilde değerlendirilmesi etkili bir tedavi ortaya koymakta faydalı olacaktır.
Ciddi travmatik durumlar elemine edildikten sonra burkulmaların Evre I, II ve III olmak üzere gruplandırıldığına bir önceki yazımızda değinmiştik. Evre I ve evre II hastalarında öncelikle buz uygulaması, kompresif bandajlar ve şişliğin azaltılması maksadı ile elevasyon önerilir. RICE tekniği olarak bilinen bu yöntem standart tedavi başlangıcıdır. Öncelikle günde 3 defa buz uygulaması uygundur ve daha sonra mobilizasyon aşamasında ise ayak bileğinin iç-dış stabilitesini sağlayacak badajlarla korumalı basma çalışmalarına geçilir. Eğer hastalar rahat bir basma sağlayamıyorsa koltuk değneği verilebilir. Ayak bileği bandaj içerisindeyken ağrısız basma gerçekleştirilene dek koltuk değneği kullanımına devam edilmelidir. II.evre olgularında ağrısız basma fazına geçiş süreci I.evre olgularına göre daha uzundur. İşlevsel bir bandaj kullanımının alçı uygulamarına göre daha iyi sonuçlar verdiği son yıllarda kabul edilmiş bir gerçektir. Ağrı ve şişlik azaldıktan sonra geçilen subakut dönemde rehabilitasyon programı hızlandırılır. Bu dönemde ağrısız ayak bileği hareketlerinin sağlanması ve kas gücünün artırılması, immobilizasyonun olumsuz etkilerinden korunulması amacı ile izometrik egzersizlere geçiş yapılır. Ağrısız şekilde tam eklem hareket açıklığı sağlanmışsa izotonik güçlendirme yöntemlerine geçilmeli ve proprioseptif çalışmalara da başlanmalıdır.
Evre III hastalarının çoğu cerrahiye gitmek zorunda kalır. Tedaviye RICE uygulaması ile başlanır ve diz altı alçıs ile 3 hafta sürecek immobilizasyon sağlanır. Fonksiyonel ayak bileği siplintleri veya bandajlarla 3 hafta daha ayak bileği stabilitesi üzerinde durulur. Rehabilitasyon süreci alçıdan bandaja geçildiği dönemde başlanır. Eğer cerrahi bir müdahele gerekiyorsa ortepedi uzmanları tarafından anatomik bağ tamiri veya anatomik olmayan bağ
rekonstrüksiyonları uygulanır.
Tüm burkulma hastalarına uygun duruma gelindiği ilk andan itibaren ağırlık aktarma, ayakla 8 çizme, parmak ucunda yürüme-topuk üzerinde yürüme, 8 çizerek yürüme gibi egzerizlerin yanı sıra yürüme-koşma gibi fonksiyonel aktiviteler de verilebilir. İleri dönemlerde gastroknemius kası için germeler ve perenoal kaslara elektirk stimülasyonu uygulanır.

3.335 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Amputasyon nedir?

Farklı tedavi yöntemleri ile tedavi edilemeyecek bir uzvun kesilerek vücuttan ayrılmasına amputasyon denir. Amputasyon tarihin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super