İyontoforez nedir?

İyontoforez(iyontoforesis), elektrotlar ile vücuda istenilen maddenin verilmesi için kullanılan bir elektroterapi modülitesidir. Düz(galvanik) akım kullanılarak yapılan bu yöntemde + ve – kutuplara konulan maddeler aynı yüklü iyonların birbirini itme prensibine göre vücuda verilir.
Leduc tarafından yapılan bir deneyde karınları traş edilmiş iki tavşandan birine + kutuptan strikinin sülfat, diğerine ise – kutuptan potasyum siyanür maddeleri verilmiştir. Deney sonunda iki tavşanında öldüğü gözlenmiştir çünkü strikinin bir zehirdir ve + yüklüdür, siyanürde bir zehirdir ve – yüklüdür. Zıt işaretler birbirini iteceği için zehirler vücut içerisine girmiş ve tavşanların öldüğü görülmüştür.
conejos-i
İyontoforez fizik tedavi alanında istenilen maddeyi vücudun istenilen bölgesine lokalize etmek, sistemik olarak verilmesi gereken bir maddeyi deri yolu ile vücuda vermek ve sistemik olarak alındığında çok yavaş olarak absorbe edilen maddeleri deriye depo ederek etkinliklerini uzun süre devam ettirmek gibi amaçlarla kullanılır.
-İyontoforez uygulaması için elde iyi çalışan bir makina olmalı ve kutuplar tam olarak bilinmelidir.
-Uygulama bölgesi temizlenmeli ve bu bölgede yara varsa vazelin sürülmelidir. Hastaya yapılacak tedavi hakkında bilgi verilmelidir.
-Tedavi bölgesine mutlaka duyu testi yapılmalıdır.
-Tedavinin dozajı 1inç kare için 1-3 mA olacak şekilde ayarlanmalıdır.
-Tedavi süresi 15-30 dakika arasında tutulmalıdır.
Hangi hastalıkta hangi solüsyonun kullanılcağı şu yazıda anlatılmıştır: http://www.fztozdemir.com/iyontoforezde-kullanilan-iyonlar/

13.572 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Bel Hastalarında Fizik Tedavi Modaliteleri

Bel ağrılı hastaların tedavisinde kullanılan sıcak, soğuk, masaj, traksiyon, alçak, orta ve yüksek frekanslı akımlar …

Bir Yorum

  1. arkadaslar bu iyonto forez cihazını nerden bulabilirim acill lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super