Boyun ağrılarında PYA ve SAN

boyun ağrılarıBoyun ağrıları çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkan ve hemen herkesin hayatının belli bir döneminde yaşadığı sağlık sorunlarındandır. Boyun ağrıları kas kısalıkları, disk hernileri ve intervertebral disk problemleri gibi bir çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi; hareket kısıtlılıkları ve baş ağrısı gibi bir çok soruna da zemin hazırlayabilmektedir. Aşağıda özeti verilen makale de boyun ağrılarının santralizasyon ve perifere yayılan ağrıyı nasıl etkilediği araştırılmıştır.
Bel ağrılı hastalarda, santralizasyon (SAN) ve perifere yayılan ağrıyı (PYA) (directional preference) prevelansı ile bunların tedavi stratejileri ve sonuçlarına olan büyük orandaki etkileri üzerine bir çok çalışma vardır. Ancak bu değişkenler, boyun ağrılı hastalarda kesin olarak incelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı, boyun ağrılı hastalarda SAN ve PYA prevelansını belirlemektir. İkinci bir amaç ise SAN ve/veya PYA varlığında varsa yaş ve cinsiyet değişkenlerinin dahil olduğu faktörleri belirlemektir. 
Veriler 304 boyun ağrılı hastadan toplanmıştır. SAN ve PYA prevelansı sırasıyla 0.4 ve 0.7 ‘dir. Genç hastalar ve eşlik eden hastalıkları bulunan hastalar santralizasyona daha yatkınken, akut semptomları olan hastalar PYA’ya daha yatkın bulunmuşlardır.
Bu sonuçlar, PYA değerlendirmesinin, boyun ağrılı hastaların fiziksel muaynesinde yer alması gerektiğini desteklemektedir.Eğer hastada PYA bulunuyorsa, tedavi stratejilerinde kullanılabilir.
J Orthop Sports Phys Ther (2014), Çeviren. Fzt. Bahar Güneş

339 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Donuk Omuz'da Ev Egzersizlerinin Diğer Tedavilerle Karşılaştırılması

Donuk omuz, adheziv kapsülit ismi ile de bilinir ve omuz ekleminin hareketlerinde ki kaybolma ile …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super