Patellar bantlamanın etkinliği

patella bantlamaPatellar bantlama patellada meydana gelen yaralanmalar, ağrılı durumlar ve anatomik eksenden sapmalar gibi bir çok klinik olguda kullanılır ve kullanım amacına göre çeşitli şekillerde uygulanabilir. Aşağıda patellar bantlamanın etkinliği üzerine yapılmış bir araştırmanın özeti verilmiştir.
Bu sistematik derleme ve meta-analiz patellar bantlamanın etkinliğini ve bu etkinliği açıklayabilecek olası mekanizmayı değerlendirmektedir. 
Toplamda 20 çalışma belirlendi. Kişiye özel bantlama; McConnell konsepti kullanılarak, lateral tilti, glide ve dönme (spin) kontrol eden bantlama olarak kabul edildi. Kişiye özel olmadan, standart yapılan bantlama ise vastus medialis obliques (WMO) kasının aktivasyonunu arttırmak için medial ve inferiora doğru yapılan bantlama olarak kabul edildi.
Kişiye özgü yapılan patellar bantlamanın ağrıyı kısa sürede azalttığını gösteren orta düzeyde kanıtlar mevcuttu. Ayrıca yine kişiye özgü yapılan bantlamanın VMO’un kontraksiyonunun erken başlamasına neden olmuştur ve dizde daha fazla fonksiyon sağlamıştır. 4 hafta boyunca yapılan egzersiz ile kişiye özgü bantlamanın sadece egzersize göre daha etkili olduğu ve kişiye özgü olmayan bantlamanın da sadece egzersize göre daha etkili olduğunu gösteren az sayıda kanıt mevcuttur.
Araştırmacılar, kişiye özgü yapılan bantlamanın ağrı üzerine kısa süreli etkisinin olduğu ve bu bantlamanın VMO kasının erken aktive olmasını sağladığı ve diz fonksiyonunu geliştirdiği sonucu varmışlardır.
 Barton ve ark., Br J Sports Med (2013)

826 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Donuk Omuz'da Ev Egzersizlerinin Diğer Tedavilerle Karşılaştırılması

Donuk omuz, adheziv kapsülit ismi ile de bilinir ve omuz ekleminin hareketlerinde ki kaybolma ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super