Diz egzersizleri

Diz egzersizleri dizde kuvvet kaybı, osteoartrit ve romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklar, kas hastalıkları, kırıklar sonrası ortaya çıkan problemler gibi bir çok sağlık sorununda kullanılır. Diz egzersizleri içerisinde germe egzersizleri, pasif egzersizler, aktif egzersizler ve dirençli egzersizler yer alır. Aşağıda diz için bazı egzersizler gösterilmiştir.
diz11-Resimde ki gibi dizlerinizi uzatarak oturun ve dizlerinizin altına rulo yapılmış bir havlu yerleştirin. Diziniz gergin ve bacağınız düz bir şekilde havluya bastırın. 10’a kadar sayıp bırakın.
 
 
 
 
diz22-Yüzüstü yatın ve dizlerinizi sırayla resimde gösterildiği gibi yukarı kaldırın. Bu hareketi sık ve düzenli yapın.
 
 
 
 
 
diz33-Yan yatar pozisyonda üsteki bacağınızı ve kalçanızı ileriye doğru kıvırarak beşe kadar sayın. Ardından bacağınızı düz konuma getirin getirip geriye doğru olabildiğince uzatın.
 
 
 
 
diz44-Bir sandalyeye dik bir şekilde oturup sırtınız yaslayın. Öncelikle her iki ayağınız yerle temas ederken, bir ayağınızı dizden bükerek yukarı kaldırın. Zamanla bu egzersizi daha da zorlaştırmak için dizinize ağırlık bağlayın.
 
 
 
 
diz55-Ayaklarınız duvardan bir adım önde olacak şekilde sırtınızı duvara dönüp yaslanın. Dizlerinizi ikinci resimde ki gibi 90 derece kırarak çömelin ve 10’a kadar sayın. Bu egzersiz sırasında çömelirken ve kalkarken sırtınızı duvardan ayırmamaya özen gösterin.
 
 
 
diz66-Bir sandalyede otururken resimdeki gibi ayaklarınızı birbiri üzerinde çaprazlayın. Bu pozisyonda iken ayaklarınızı kuvvetli şekilde birbirinden zıt yönlere itmeye çalışın. Daha sonra ayaklarınızın yerlerini değiştirerek bu egzersizi tekrarlayın.
 
 
 
 
Tüm bu egzersizler 10’ar tekrarlı setler halinde günde 3 kere yapılmalıdır. Egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirmek, sağlık problemlerinizden bir an önce kurtulmak için oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

2.147 kere okundu

İlginizi Çekebilir

VÜCUT GELİŞTİRME – FITNESS VE SPORTİF AKTİVİTELERİN KALBE ETKİSİ

Kalbimiz normal kaslarımız yapısındadır, ancak istem dışı hareket eder, Yapılan vücut geliştirme çalışmaları, kalbi güçlendirerek, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super