Halı Saha Maçlarında Bunları İhmal Etmeyin

Erkek takipçilerimiz arasında vazgeçilmezler arasında yer almayı başarmış halı saha maçlarının sağlık üzerine etkisi ne düzeydedir hiç merak ettiniz mi? Genelde haftada bir gün gerçekleştirilen halı saha maçlarında nelere dikkat edilmeli? İşte bu tarz sorulara cevap aradığımız yazımızı baştan sona okumanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz. 

Halı saha maçlarından yapılan yanlışların başında şüphesiz ısınma hareketlerine önem vermeden maça giriş yapmak yatıyor. Bu hareketle adeta sakatlığa zemin açıyorsunuz. Zaten genel itibariyle kaygan olan halı saha zeminlerinde sakatlanmayı bu denli kolay hale getirmek şüphesiz kimsenin arzuladığı bir yaklaşım değildir.Isınma hareketleri kas kitlelerini egzersize hazırlayarak, tempolu bir şekilde aktivite yapmanıza olanak sağlamaktadır. Kasılan kaslarınız ısınarak aktiviteye hazır hale gelir. Zaten araştırılırsa sakatlıklar genellikle ısınma hareketi yapmayan bireylerin, kendilerini zorladığı sıralarda meydana gelmektedir. “Ne yani, ben maçta ısınmıyor muyum?” en basit ve bilimden uzak önergelerin başında ise bu soru yer almaktadır. Isınma hareketleri spora uygun spesifik kasların sportif aktivite için uygun zemine oturtulmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla halı saha maçlarının başında “aa lifim attı” tarzı cümlelere yer vermemek adına ısınma hareketlerini önemseyin. 

Bunun yanı sıra belli bir kondisyona sahip olmanız da halı saha maçları için büyük önem arz etmektedir. Zira 3 hafta yapılmayan bir sportif aktivitenin ardına yüksek tempolu bir performans hem gerçekçi değildir hem de kalp sağlığınıza zararlıdır. Unutmayın, spor süreklilik arz eden bir eylemdir. Hal böyle olunca halı saha maçlarına çıkmadan önce bu durumu iyi tartın. Eğer kendinizi kondisyon anlamında yeterli görmüyorsanız hızlı hareketlerden kaçınıp, kontrollü ve kendinize zarar vermeyecek şekilde mücadele etmeyi deneyin. Aksi takdirde klinikte en fazla karşımıza çıkan ön çapraz yırtığı gibi şikayetlerle bize başvurmanız hiç de zor olmayacaktır. 

Özellikle ıslak zeminler son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Kontrolün kaybolmasına neden olan ıslak zeminlerde son derece dikkatli olup, kendinize zarar vermemeyi prensip haline getirin. Aksi takdirde aşil tendon rüptürü gibi çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra orantısız düşmenize bağlı olarak özellikle omuz bölgesinde ciddi sağlık problemleri oluşabilir. 

Son bir unsur olarak da yanlış ayakkabı seçimi, halı saha maçlarında sakatlanmaya sebebiyet veren en önemli unsurların başında yer almaktadır. Halı saha maçları için ünlü spor firmalarının modellerini tercih ederek, sakatlanmalarda ciddi anlamda azalma elde edebilirsiniz. Aksi takdirde yanlış ayakkabılarla kayabilir, kontrolü sağlayamadığınız gibi ayak bileğinde kırık, ön çapraz bağ yırtılması gibi çok ciddi sıkıntılarla baş başa kalabilirsiniz. Aynı zamanda rakibinizi de düşünerek ayakkabı tercih etmelisiniz. Unutmayın, keyif amaçlı gerçekleştirdiğiniz bir sporda karşıdakine zarar verecek tabanlara sahip ayakkabılarla mücadele etmek etik midir? Eğlence anlayışına uygun mudur? Bizce kesinlikle hayır. Halı saha sakatlıkları keyfinizi kaçıracaktır, bundan eminiz. Zaten bu yazı da keyfiniz kaçmasın diye kaleme alındı. 

Bunları içinizi karartmak, sportif aktiviteden uzaklaştırmak adına kaleme almıyoruz. Bu detayları atlamayıp, sağlıklı bir sportif hayata sahip olmanız için çabalıyoruz. Bu nedenle halı saha maçlarında oluşabilecek sakatlıklarhakkında kısaca bir şeyler anlatmaya çalıştık. Umarız, önerilerimizi dikkate alır, kaliteli bir sportif hayatın kapılarını aralarsınız.

Turkiyefp.com sitesinden alıntıdır. Konuyu incelemek için; http://www.turkiyefp.com/saglikli-yasam/hali-saha-maclarinda-dikkat-edilmesi-gerekenler/msg1109/?topicseen#msg1109

6.722 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Spor Yaralanmalarında İlk Yardım

Spor yaralanmalarında doku iyileşmesi 3 adımda meydana gelir. Bunlar ; enflamasyon dönemi tamir yenilenme fazı …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super