Eklem inhibisyonu ve Gluteal inhibisyon

gluteus maximusGluteal kasların azalmış aktivasyonu kalça ve/veya bel ağrılı kişilerde sık görülen klinik bulgulardır. Gluteal inhibisyon, kalça eklemindeki ‘artrojenik nöromuskuler inhibisyon’ (Aİ)’nun altta yatan çok sayıdaki klinik nedenlerinden biridir. Genel olarak, bu tür inhibisyonlara etkilenmiş eklem çevresindeki fleksör kas gruplarının aktivasyonu eşlik eder. şu ana kadar bunları destekleyen çalışmalar diz eklemi ile ilgili çalışmalardı.
Bu çalışma intra-artiküler sıvı enjeksiyonundan sonra fonksiyonel ekstansiyon aktivitelerinde kalça ekleminde Aİ’nin olup olamayacağını araştırmaktır. Veriler 9 sağlıklı kişi (kontrol) ve 12 kalça patolojisi olan kişide, enjeksiyon öncesi ve sonrası pelvik köprü (PK) ve aktif kalça ekstansiyonu (EXT) aktivitelerinde toplandı. Gluteus maksimus (GM) kasının zirve EMG değerleri bilateral olarak kaydedildi.
Kalça eklemine sıvı enjeksiyonunu takiben GM’nin zirve EMG değerindeki azalma, müdahale grubunda sadece sagital düzlem kalça ekstansiyonunda oldu. Kontrol grubunda herhangi bir değişiklik gözlemlenmedi.
Bu sonuçlar, eklem inhibisyonunun gluteal inhibisyonda önemli bir katkıda bulunduğu fikrine öncü bir bakış açısı sağlamaktadır. Belirli durumlarda etkisini belirlemek, eklem effüzyonu ile birlikte olan kalça rahatsızlıkların anlaşılması ve tedavisinde önemlidir

3.143 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Donuk Omuz'da Ev Egzersizlerinin Diğer Tedavilerle Karşılaştırılması

Donuk omuz, adheziv kapsülit ismi ile de bilinir ve omuz ekleminin hareketlerinde ki kaybolma ile …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super