Faset Eklem Sendromu ve tedavisi

Faset eklem sendromu, ekleminin dejeneratif ve travmatik nedenlere bağlı olarak belde lokal  ve/veya bacak ağrısı ile kendini gösteren klinik tablodur. Tüm kronik bel ağrılarının % 15’inin faset eklem kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Vertebral kolonda her bir hareket segmenti önde bir intervertebral disk ve arkada iki adet faset ekleminden oluşan  üç eklem kompleksinden meydana gelmektedir. Bu nedenle bu eklemlerden birinde meydana gelen bir olay diğerini de etkilemektedir.
Faset ekleminde yaşla birlikte ortaya çıkan mikro ve makro travmalar önce sinovit meydana getirerek sinoviyal hücre proliferasyonuna sebep olur. Bunun ardından eklem kıkırdağında vertikal fibrilasyon gelişir. Zamanla subkondral kemiğin sklerozu ve hipertrofisi gelişerek olay ilerler. Yaşın ilerlemesi ile birlikte ligamentum flavum ve eklem kapsülünün yapışma yerlerinde osteofitler meydana gelir. Dejeneratif disk patolojileri ve spondilolistezis faset eklem artropatisi gelişimine yol açan diğer predispozan faktörlerdir.
Faset eklem dejenerasyonu 3 safhada gelişir: 1. Disfonksiyon, 2. İnstabilite, 3. Stabilite safhalarıdır. Hastalığın safhasına göre Faset Sendromundaki klinik belirti ve bulgular değişkenlik gösterir. Disfonksiyon safhasında akut veya faset eklemlersubakut bel ağrısı vardır. Bu ağrı genellikle tek taraflı olup kalçaya, trokanter bölgesine yayılabilir. İstirahatle ve özellikle oturmakla artar. Belin ekstansiyonu ve olayın olduğu tarafa lateral fleksiyon ve rotasyonu ağrılıdır. İnstabilite safhasında yine bel ağrısı vardır. Ayrıca hasta belinde bir zayıflık hisseder ve belin hareketleri sırasında kilitlenme olduğunu belirtir. Hastanın bu devrede yapılan muayenesinde belin lateral fleksiyonlarında belli bir yöne harekette spinöz çıkıntıların artmış hareketi görülürken, hastanın öne fleksiyonunu takiben belini tekrar dik duruma götürürken zor düzelmesi ve elleri ile dizlerinden destek alması tipiktir. Stabilite safhasında ise kronik bir bel ağrısı yerleşir. Ağrı künt karakterde olup kalçaya, gluteal bölgeye, uyluk ve dize yayılımı söz konusudur. Diz kirişlerinde (hamstring) ve kaslarda spazm oluşur. Düz bacak kaldırma 40 derece altındadır ve rotasyon hareketi ile ağrı hissedilir. Faset eklemlerin derin palpasyonu ile ağrı mevcuttur. Bu safhada belde yaygın bir hassasiyet, antefleksiyon dışında tüm bel hareketlerinde kısıtlılık söz konusudur.
Faset Eklem Sendromu Tedavisi
Akut safhada hastanın bel hareketlerini kısıtlayan şiddetli bir ağrı mevcuttur. Bu safhada analjezikler, kas gevşeticiler, antienflamatuar ilaçlar ve birkaç gün yatak istirahati verilmesi uygundur. Ayrıca uygun zamanda yapılan manipülasyon ve faset eklem enjeksiyonları hastayı hızla rahatlatabilir. Uzun vadeli ve daha kalıcı olarak ağrı ve kas spazmının giderilmesi, faset ve disklere binen yükün en aza indirilmesi yönünden fizik tedavi uygulamaları yararlıdır. Ayrıca günlük yaşamında uygun bel postürü ve çalışma tekniğinin öğretilmesi, yürüme, yüzme ve bisiklet gibi egzersizleri düzenli ve uygun biçimde yapması önerilir.
Diğer tedavi yöntemlerinin başarılı olmadığı durumlarda radyofrekans termokoagülasyonla faset denervasyonu uygulanır. Faset RF denervasyon tedavisine alınacak hastalar seçilirken dikkatli olunmalıdır. Faset denervasyonundan önce major bulgu ve belirtiler diagnostik blokla desteklenmelidir. Bloktan sonra hastanın ağrısındaki % 50 ve daha fazla olan ağrı azalması halinde test (+) olarak değerlendirilir ve denervasyon işlemi yapılabilir. Faset eklem enjeksiyonunun major endikasyonları faset eklemi üzerinde hassasiyet, normal radyolojik bulguların eşlik ettiği, yayılımı olan veya olmayan kronik bel ağrısı, disk hastalığı veya faset artritiyle birlikte olan bel ağrısı durumlarıdır. Dorsal kompartmanda hedeflenen blok bölgeleri; dorsal köklerin medial dalları, dorsal kökün kendisi veya faset eklemidir.
manuel-tedavi-tibbi-masajTedavide fizik tedavinin önemi büyüktür. Fizyoterapistin yapacağı değerlendirme ile hastaya özel bir tedavi programı çizilir.  Germe ve güçlendirme egzersizleri, manuel terapi, kuru iğneleme, bantlama, elektroterapi, postüral egzersizler, belirli dönemlerde istirahat ve hastaya günlük yaşam içerisinde dikkat etmesi gerekenler konusunda yapılacak uyarılar başlıca önemli tedavi yöntemleridir.

16.941 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kinezyotape Bantlama Nedir?

Spor yaralanmalarını önlemek, kasların çalışmasını uyarmak, bölgesel ağrıyı azaltmak gibi amaçlarla uygulanan kinezyotape bantları uzun …

6 yorum

  1. Faset Eklem sorunu benim annemde de var yazmış olduğunuz yazı için çok teşekkür ederiz en azından neyin ne olduğunu anlatan sizler gibi düzgün siteler var.Emeğinize sağlık.

  2. 20 yıldır çekiyorum bu faset ağrılarını yapmadığım denemediğim hiçbirşey kalmadı yukarıda anlatılan bütün tedavi yöntemlerini uyguladım ama maalesef bir çözüm bulamadım

  3. Yazınız için tesekkür ederim. Ben 12 -13 yıldır bel ağrısı çekiyorum. MR da fıstıklar denilip yıllarca ilac kullandim ve fizik tedavi gördüm. Hiç kimse faset eklem sendromundan bahsetmedi. Son 1 yıldır hayatımı çekilmez hale getirdi.Sol bacağıma dizime hatta ayağımın üstüne inen dayanılmaz ağrılar başladı. Kasım ayında tutuldum acil MR cekildi. MRda kist tespit edildi 2×1 cm boyutlarında omuriliği sıkıştırmış sol bacağa giden sinirleri tamamen tıkamış. Beyin cerrahım(Allah ondan razı olsun) ameliyat tek çözüm dedi. 23 Aralıkta ameliyat oldum. Daha iyiyim kontrolüm 3 hafta sonra. Heyecanla bekliyorum umarım herşey yolundadır. Tüm hastalara şifa diliyorum.

  4. Merhaba, vakit ayırıp böyle bilgilendirici bir yazı yazdığınız için çok teşekkürler. Emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super