Yüz kasları

Yüz kasları(mimik kasları) bağlantı noktalarını yüz ve boyunun deri tabakalarından alıp yüzde mimik hareketlerinin oluşmasını sağlayan kaslardır. Bütün yüz kasları 7.kranial sinir olan N.facialis tarafından innerve edilirler.
Kafa derisini hareket ettiren M.epicranius kası gerçekte m. occipitofrontalis + m. Temporoparietalis olmak üzere iki kastan meydana gelir. M.occipitofrontalis arkada occiputtan başlayıp alına kadar uzanırken, M.temporoparietalis ise kulağın üst kısmından başlar ve yukarıda galea aponeurotica’da sonlanır. İki kas parçası da aponeurosis bağ dokusuyla bağlantı yapar ve kafatasının üzerini örterler. Epicranius’un önde bulunan parçası kaşları yukarı kaldırmaya ve alnın yatay olarak kırıştırılmasına yarar.
M.auricularis posterior, anterior ve superior kasları kulağın etrafını sarar ve kulağı öne,arkaya ve yukarı yönlere hareket ettirir.
Yüz mimiklerinde ise M.orbicularis oculi 3 parça kastan meydana gelerek göz kapağının kapatılmasını sağlar. M.corrugator supercilli kaşların medial yarısında m.orbicularis oculi kasının derininde yer alır, kasıldığı zaman kaşları birbirine yaklaştırır. M.corrugator supercilli’nin medial tarafında bulunan m.depresor supercilli kaşların iç kısmını aşağı çeker.
Burun çevresinde ki kaslardan M.procerus küçük bir piramit şeklindedir ve kasıldığı zaman burun kökünde kırışıklıklar meydana getirir. M.nasalis 2 parça kastan meydana gelir ve burun kanatlarının açılıp kapanmasında görevlidir.
Ağız çevresinde yer alan ve lifleri aşağı-içe doğru uzanan  M.levator labii superior kası üst dudağın yukarı yönde çekilmesini sağlar. M.zygomaticus majör ve minör kasları gülme sırasında dudak kenarlarını yukarı ve yana doğru çeker. M.risorius tebessüm kası, M.depresor labii inferior alt dudağı aşağı çeken kas, M.depresor anguli oris ağız köşesini aşağı çeken kas, M.orbicularis oris dudakları kapatan kas ve M.buccinator ise ıslık çalma hareketini yaptıran kastır.
Fasial paralizi yüzde sık karşılaşılan bir hastalıktır ve halk arasında yüz felci ismi ile bilinir. 7.kranial sinirin tutulumuna göre bu kasların paralizisi sonucu yüzde mimik hareketleri alınamaz.

Kas Origo İnsersio Fonksiyon Sinir
YÜZ MİMİK KASLARI
Epicranius(occipitofrontalis) Occipital kemik Kaş dokusu Kaşları kaldırır,Alnı yatay buruşturur. 7.kafa çifti
Corrugator supercilii Frontal kemik Kaş derisi Alnı aşağıya buruşturur. 7.kafa çifti
Orbicularis oculi Göz kapağıetrafını sarar. Göz kapağıetrafını sarar. Gözleri kapatır. 7.kafa çifti
Zygomaticus major Zygomatic kemik Ağız köşesi Gülme(ağız köşelerini yukarı kaldırır) 7.kafa çifti
Orbicularis oris Ağızın etrafını sarar Ağızın etrafını sarar Dudakları açar, kapatır. 7.kafa çifti
Buccinator Mandibula ve Maxillae’nın alveolar process’i Ağızınkenarındaki deri Gülmeyi sağlar,üflemeyi sağlar. 7.kafa çifti

58.219 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Diz Anatomisi ve Bağları

Diz eklemi sinovyal ve bikondillar tip eklemdir.  Medial tibiofemoral, lateral tibiofemoral ve patellofemoral olmak üzere …

11 yorum

 1. Teşekkürler çok işime yaradı.

 2. Kaşların iç kısmını aşağı çeken m. procerus değil midir? Sınava hazırlanıyorum karıştırdım söyler misiniz

 3. Merhabalar hocam ben suan ftr 1.sinif öğrencisiyim bu meslekte kendimi gelistirmek için bana neler tavsiye edersiniz şimdiden teşekkürler

 4. Dişlerde en gelişmiş ve fonksiyonel yüz kası hangisidir?

 5. Hocam merhaba kaşlarımdan biri yorulunca düşüyor tens cihazı ile nasıl kaşlardaki kası güçlendire bilirim

 6. Hocam merhaba benim yuzumde sol ust dudagim gülerken kalkmıyor hareket etmiyor bu yüzden yamuk gulme oluyor bunun nedeni nedir anlayamadim bir türlü yüz felci olabilir mi tedavisi var mıdır bunun hangi doktora gidecegimi de bilemedim açıkçası

 7. Salam doktor.
  Menim dodaq kenarlarında gülerken qırışlar emele gelir .4 ay olar ki bu beledir .Evvel tertemiz olub.Barmaqlarımla yüzümü okşayan zaman derinin altında sanki çatlaklar var .Kaslar çatlarmı? Bunun tedavisi varmı?

 8. Bu çatlaklar meni rahatslz edir.Gülerken xoş görünmür ve mende psixoloji sorunlara sebeb olur .Ne etmeliyem?
  Teşekkür edirem

 9. Merhabalar hocam benim yüzümün sol bölgesinde bazen uyuşmalar oluyor bunun için ne yapmalıyım kramp girmiş gibi bişey yapamıyorum 10 dakkika sonra geçiyor.saglık sorunumudur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super