Fibrozit ve tedavisi

Fibrosit, fibromyalji ismi ile de bilinir ve fibröz dokunun bilinmeyen nedenlerden dolayı servikal, lumbal ve gluteal bölgede ayrıca özellikle torakal bölgede toplanması sonucu oluşan bir romatizmal hastalıktır. Yerleşim yerleri genellikle scapılalar arası, scapulanın angulus superior ve inferioru, bazen de posterolateral kotsalar ve gluteal bölgedir. Dokunmaya hassas ağrılı şişlikler vardır. Bu nodüller(şişlikler) bazen gözle görülecek kadar büyüktürler. Palpe edildiğinde ya da scapula hareketiyle, krepitasyon veya snapping hareketleri görülür. Sıklıkla hareketli nodüllerdir ancak bazen sertte olabilirler. Çünkü nodüllerin üzerleri adeziv kapsülle örtülmüştür. Kas lifleri arasına yerleşen nodüller lifleri erite ederek ağrıya ve dolayısı ile spazma neden olurlar. Genellikle yumuşak dokuda ki değişiklikler daha belirgindir ancak derinin üzeri de bazen gergin, hafif kızarık ve parlak olabilir.
Nodüller ve çevresi palpe edildiğinde trigger point adı verilen ağrılı noktalar ile karakterizedir. Ağrının nedeni nodüllerin zorlama ya da irritasyon nedeni ile inflame olmasıdır. Deri bulguları artar. Bu durumda kneading ya da friksiyon tarzında masajlar kontraendikedir çünkü zaten ağrının nedeni yanlış zamanda uygulanan masaj yöntemidir.
Hastalığın etyolojisi belli değildir ancak; travmaların, iklimin, kötü postürün, yanlış yapılan egzersizlerin ve diğer romatizmal hastalıkların etkili olduğu düşünülmektedir. Bayanlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Yapılan laboratuar çalışmalarında hiçbir patoloji görülmez. Çünkü fibröz doku vücudun kendi doksudur, MR taramalarında bile fark edilmez. Özellikle sabahları olan ağrı ve huzursuzluk, buna bağlı olarak isteksizlik, baş ağrısı, bazı kişilerde sempatik sistemin irritasyonu nedeni ile mide bulantısı, sırtta lokal yada genel ağrılar, palpasyonda hassasiyet, zaman zaman omuzlara ve kollara yayılan ağrı gibi klinik belirtiler verir. Hastalar sabahları kötü kalktıklarından, iyi uyuyamadıklarından, ağrının dolaştığını, kalktıklarında yüzlerinin şiş olduğunu söylerler.
Tedavisinde hastalara kas gevşetici ve anti-inflamatuar ilaçlar verilir. Fizik tedavi bu hastalıkta önemli bir yere sahiptir. Fibrozitli hastalarda ağrı-spazm-ağrı halkası çok belirgindir ve bu halka kırılmadıkça hastalık devam eder. Fizyoterapide özellikle nemli sıcaklık ajanları kas spazmlarını çözmek için kullanılır. Ancak bu uygulamadan sonra hastalar bir süre dışarı çıkmamalıdır çünkü soğuk havayla karşılaşan vücuda ağrı ve spazmlar geri döner. Sıcaklık ajanlarının dışında, klasik masaj, TENS, manuel terapi ve mobilizasyon teknikleri, traksiyon, ultrason gibi teknikler bu hastalıkta kullanılabilir. Egzersiz olarak hastaya gevşeme egzersizleri, postür egzersizleri, pektoral germe egzersizleri kas spazmını çözmek ve kanlanmayı artırmak için izometrik egzersizler verilir.
Tüm bu egzersiz ve tedavi tekniklerine sitemizde arama yaparak ulaşabilirsiniz…

26.393 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kinezyotape Bantlama Nedir?

Spor yaralanmalarını önlemek, kasların çalışmasını uyarmak, bölgesel ağrıyı azaltmak gibi amaçlarla uygulanan kinezyotape bantları uzun …

3 yorum

  1. Ali kardeşim çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık. Eklemek istediğim bir tedavi yöntemi var. Bu yorumu da eklersen sevinirim. Shiatsu masaj terapisi her ne kadar Türkiye’de çok fazla bilinmese de fibrozit ve tedavisinde etkili olduğuna yönelik bilimsel çalışmalar mevcut. Siencedirect.com internet sitesinden satın aldıklarım var ancak paylaşmam uygun olmayabilir. Sanırım biz fizyoterapistler shiatsu gibi tedavi yöntemlerini de öğrenmeliyiz yoksa yakın bir gelecekte çoğumuz zaten işsiz kalacak senin de diğer bir yazında bahsettiğin gibi. Neyse. Bu güzel makalene eklemek istediğim Shiatsu masajının da alternatifler arasında yer alabileceğini eklemek istememdi.
    Saygılarımla.

  2. Fibrosit ağrıları ve bunu oluşturan romatoid artrit, sırt ağrısının tedavisinde Flexis markalı gıda takviyesi öneriliyor. Sepenatural firmasının sizce de bir fayda sağlarmı bu hastalığın tedavisinde

  3. Fibrosit batın bölgemde arka ve bacaklarımda dahi var zor süreç

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super