El bileği mobilizasyonu

el bileğiEl bileği eklem hareket kayıpları; scaphoid, ulna ve radius kırıkları sonucu uzun süre alçıda kalmaya bağlı olarak ortaya çıkar ve günlük hayatta problemlere neden olur. El bileği sağlıklı bir kişide 90 derece fleksiyon, 70 derece ekstansiyon, 20 derece radial deviasyon ve 45 derece ulnar deviasyon hareketlerine izin verir. Bu açılarda her hangi bir nedenle oluşabilecek kayıplar mobilizasyon teknikleri ile tedavi edilebilir.
Mobilizasyona başlamadan önce 20 dakika sıcak uygulama ve hastanın ağrısına göre uygun sinirlerde yapılacak germeler tedavi için gereklidir. Bu uygulamaların ardından mobilizasyonlara geçilir. Fizyoterapist, dirsekten fleksiyon, önkoldan süpinasyon durumunda ki bileği her iki baş parmağı bilek üzerine gelecek şekilde koyar ve traksiyon-ulnar deviasyon pozisyonuna getirir. Ardından sıra ile fleksiyon-ekstansiyon hareketlerini, daha sonraki aşamada ise ulnar ve radial deviasyonları yapar. Bu mobilizasyondan sonra scaphoid kemiği için özel mobilizasyon işlemi yapılır. Baş parmak aynı pozisyondaki bilek üzerinde scaphoide gelecek şekilde konur ve bastırılır. Ardından yukarda ki işlemler uygulanır.
Bu mobilizasyonların ardından limitasyon açma işlemine geçilir. Ön kol bir yastık üzerinde pronasyon pozisyonunda yerleştirilir. Fizyoterapist bir eli ile radius ve ulnayı yukarı yönde iterken diğer eli ile de eli traksiyon ve hafif ulnar deviasyon pozisyonuna yerleştirir. Hastadan sağlam el ile tedavi edilen elini fleksiyona doğru itmesi istenir. Gidilebilen en son noktada birkaç saniye durduktan sonra en başa dönülür. Ekstansiyon limitasyonları için hastanın el pozisyonu ve fizyoterapistin tutuşları aynıdır. Bu kez fizyoterapist radius ve ulnayı aşağı yönde iter ve yine diğer eli ile bileği traksiyon ve hafif ulnar deviasyon pozisyonuna getirir. Hastanın sağlam eli ile tedavi edilen elini ekstansiyon pozisyonuna doğru germesi istenir. Ağrı sınırı içinde gidilen son noktada birkaç saniye beklenir ve başa dönülür.
Tüm bu hareketler yapılırken hastanın aşırı ağrı duyması halinde tedaviye 2 dakika ara verilerek ağrıyan yere uygun sinirlerin germesi yapılır ve sonra tedaviye devam edilir.

4.983 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kinezyotape Bantlama Nedir?

Spor yaralanmalarını önlemek, kasların çalışmasını uyarmak, bölgesel ağrıyı azaltmak gibi amaçlarla uygulanan kinezyotape bantları uzun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super