Fizik Tedavi Merkezinde Fizyoterapist Yok

“Bornova Trafik Hastanesi’ndeki Fizik Tedavi Merkezi’nde işin uzmanı fizyoterapistlerin yerine hemşirelerin çalıştırıldığı ortaya çıktı. “

Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’nde yaklaşık 1.5 yıl önce, toplam 5 fizyoterapistin çalışacağı söylenerek açılan Fizik Tedavi Ünitesi’nde, tüm işlemleri hemşirelerin yaptığı ortaya çıktı. Hastanede görev yapan Ş.Ö. isimli tek fizyoterapistin de anjiyo olması nedeniyle raporlu olması sonucu, tedaviler serviste çalışan 12 hemşirenin başına kaldı. Hemşirelerin, her gün yaklaşık 100 hastaya bakmak zorunda kaldığı ve fizyoterapistin olmaması nedeniyle bel ve boyun fıtığı, çeşitli kas tutulmaları ve ameliyat sonrası uzuv kısıtlılıkları yaşayan hastaların tedavi süresinin de uzadığı öğrenildi.

Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’ndeki Fizik Tedavi Ünitesi’nin açılışı, 2013 yılının Ocak ayında Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof Dr. Osman Nuri Dilek ile Hastane Yöneticisi Op. Dr. Birol Durukan’ın katılımıyla yapıldı. Açılışta konuşan yetkililer, yeni ünitenin son teknoloji cuhazlarla donatıldığını ve yılda 3 bin hastaya hizmet verileceğini söyledi. Toplam 12 ünitenin olduğu binada 5 fizyoterapist ve 2 uzman hekimin çalışacağı belirtildi. Ancak aradan geçen 1.5 yıllık süreye rağmen şu an için hastanede kadrolu olarak sadece 1 tane fizyoterapistin çalıştığı öğrenildi. Fizik Tedavi Merkezi’nin açıldığı günlerde iki fizyoterapistin çalıştığı ancak Şubat ayında Bornova Semt Polikliniği’nin açılmasının ardından bir kiyinin de burada görev yapmaya başladığı ortaya çıktı.

ANJİYO OLDU
Ancak her ay yüzlerce kişinin görev aldığı ünitedeki Ş. Ö. isimli tek fizyoterapistin de anjiyo olması nedeniyme rapor alması ortalığı karıştırdı. Yaşanan bu durumun ardından daha önce “Beş fizyoterapist çalışacak” denilerek açılan ünitede, tüm yükün hemşirelere verildiği öğrenildi. Serviste çalışan 12 hemşirenin her gün yaklaşık 100 hastaya baktığı ve bu durumdan şikayetçi olduğu belirtildi. Fizyoterapist olmaması nedeniyle bel ve boyun fıtığı, çeşitli kas tutulmaları ve ameliyat sonrası uzuv kısıtlılıkları yaşayan hastaların tedavi süresinin de uzadığı öğrenildi. Aynı hastaların sürekli hastaneye gelip gitmek sorunda kaldığı belirtildi.

BAYRAMDAN SONRA FİZYOTERAPİST GELECEK
Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’nin Yöneticisi Op. Dr. Birol Durukan, hastanelerine bir fizyoterapistin daha görevlendirildiğini ve bayramdan sonra çalışmaya başlayacağını söyledi. Fizik tedavi merkezinde elektro terapi yapıldığını ve hamşirelerin de olması nedeniyle hastaların beklemeden tedavi olduğunu vurgulayan Durukan, “Bize çalışanlarımız ve hastalarımızdan, sıkıntı yaşadıklarına yönelik herhangi bir şikayet gelmedi. Bu konuda bir sıkıntımız yok. Hastalarımız rahat bir şekilde, çok fazla gün beklemeden tedavilerini oluyor. Bir fizyoterapistimiz de rahatsızlığı nedeniyle 1-2 haftadır yok. Hizmetin aksaması söz konusu değil” dedi.(Habertürk Egeli- Mert Neşet Muslu)

954 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Geleneksel Fizyoterapi

Pozisyonlama, eklem hareket açıklığı egzersizleri, germe egzersizleri, güçlendirme egzersizleri, kompanzasyon teknikleri, mobilizasyon ve endurans egzersizlerinden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super