İnspiratuar kas eğitimi

solunumBu sistematik derleme inspiratuar kas eğitiminin (İKE), inspiratuvar kas kuvvet enduransını, mekanik ventilasyondan ayırmanın kolaylaştırması, sağkalımı artıracağını, tekrar yapılacak entübasyon mekanik ventilasyon yapılan kişilerin trakeostomisini azaltıp azaltamayacağını araştırmaktadır.
Bu derlemeye İKE ile sham ve kontrol grubunu karşılaştıran çalışmalar dahil edilmiştir. Toplamda 150 katılımcıdan oluşan 3 çalışma incelenmiştir. Çalışmalar, eğitime başlama süresi, kullanılan cihazlar, eğitim protokolleri ve sonuç ölçümleri açısından değişiklik gösteriyordu; heterojenite ve örneklemin küçük olması derlemenin sonuçlarını limitliyordu.
İKE, sham ve kontrol grubuna göre inspiratuar kas kuvvetini anlamlı derecede arttırmıştır. Gruplar arasında açısından mekanik ventilasyondan ayrılma ve ayrılma süresi, sağkalım, reentübasyon ve trakeostomi açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. İKE’nin mekanik ventilasyon kullanılmış kişilerde inspirituar kas kuvvetini anlamlı derecede arttırdığı görülmüştür. İnspirituar kas kuvvetindeki artışın mekanik ventilasyon süresini kısaltıp kısaltmadığı, ventilasyondan ayrılmayı kolaylaştırıp kolaylaştırmadığı, sağkalımı artırıp arttırmadığı açık değildir.
Mekanik ventilasyon almış kişilerde inspirituar kas eğitiminin etkilerinin açıklanabilmesi için daha fazla randomize çalışmalara ihtiyaç vardır
Kaynak:Australian Physiotherapy Association

2.460 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Dirsek eklemi kontraktürlerinde ortez uygulamalarının fonksiyona etkisi

Kontraktürler uzun süre hareketsiz kalma, eklemin kronik romatizmal hastalıkları ve çeşitli nörolojik hastalıklar gibi faktörlerle …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super