Lomber Spondiloz Nedir?

Lomber Spondiloz; intervertebral disk, vertebra korpusu, intervertebral foramen, faset eklemler ve ligamanların dejenerasyonu ile ortaya çıkan klinik tablo olarak tanımlanır. Lumbal osteoartrit, lomber artroz veya omurganın dejeneratif hastalığı olarak da isimlendirilmektedir.

Lomber spondiloz intervertebral disk dejenerasyonu, vertebraların osteofitozu, faset eklemlerin veya laminaların hipertrofisi, ligamanların elastikiyetinin azalması ve instabilite ile karakterizedir.

Dejeneratif disk hastalığı, lomber spondiloz gibi farklı tanımlamalar olsa da genel olarak vertebra veya komşu eklemlerin tutulumu, intervertebral disk, travmaya ya da yaşa sekonder ayrımı yapmaksızın instabilite, spinal stenoz ve dejeneratif spondilolistezisi içine alan tüm klinik durumlar için ‘’dejeneratif lomber spondiloz‟ tanımının kullanıldığı belirtilmiştir.

Belde ağrı ile kendini belli eden bu hastalığın tanısında hasta öyküsü önemli bir yer tutar. Kesin tanı için MR, radyolojik görüntü gibi tetkiklerden faydalanılır.

Hastalığın tedavisine ilaç tedavisinin yanı sıra fizik tedavi çok önemlidir. Egzersiz, elektroterapi, kuru iğneleme, kinezyolojik bantlama fizik tedavide kullanılan başlıca fizik tedavi uygulamalarıdır.

1 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Gonartroz Nedir?

Gonartroz, diz ekleminde çıkan osteartittir. Halk arasında kireçlenme olarak bilinir ve 40 yaş üzeri sık …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super