Fasiyal Sinir Anatomisi

Fasiyal sinir 7.kranial sinirdir. Duyusal, motor ve parasempatik liflerden oluşur ve yaklaşık 10000 adet akson içermektedir. Ponsta bulunan nükleus nervi fasiyalis somatomotor çekirdeği, nukleus gustatorius sensitif çekirdekleri ve nukleus salivatorius superior parasempatik çekirdekleri oluşturmaktadır.

Fasiyal sinir seyrini farklı segmentlerde sürdürür. İntrakraniyal olarak meduller ve sisternal segment, intratemporal meatal segment, labirentin segment, genikulat gangliyon, timpanik segment, mastoid segment ve sonrasında ekstrakraniyal bölüm bu segmentleri oluşturmaktadır.

Fasiyal sinir yüz kaslarının inervasyonun yanı sıra yüzün duyusunu da alır. Klinikte sık karşılaşılan fasiyal sinir yaralanması sonrası fasiyal paralizi gelişir.

Kaynak:Sataloff RT, Selber JC. Phylogeny and embryology of the facial nerve and related structures. Part II: Embryology. Ear, nose & throat journal. 2003

1 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Diz Anatomisi ve Bağları

Diz eklemi sinovyal ve bikondillar tip eklemdir.  Medial tibiofemoral, lateral tibiofemoral ve patellofemoral olmak üzere …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super