Öne eğik duruşta hareket ve kas aktivasyonu

fleksiyon postürüÖne eğik duruş en çok tanımlanan, ağrısız asemptomatik kişilerde ve klinik bel ağrısı kişilerde en çok çalışılan konudur. Fakat öne eğik pozisyon hareket ve kas aktivasyonu açısından bugüne kadar tanımlanmamıştır.
Bu çalışmanın amacı öne doğru eğik duruşu eklem hareket açıklığı ve elektromyografik ölçümler ile belirtmektir. Çalışmaya 12 ağrısız asemptomatik erkek dahil edilmiştir. Eklem hareket açıklığı için torakal, lumbal ve pelvisteki bazı referans noktalarından ölçüm yapıldı. 8 kasın EMG ölçümü yapıldı. Bu ölçümler dik oturma, öne doğru eğik oturma ve maksimum spinal fleksiyon olacak şekilde oturma şeklinde 3 farklı pozisyonda ve tekrarlı bir şekilde yapıldı.
Sonuçlar öne doğru eğik duruşun yaklaşık olarak 10° ‘lik posterior pelvik tilt, orta ve alt torasik bölgede tam hareket açıklığında fleksiyon ve üst torasik ve lumbal bölgede yarı hareket açıklığında fleksiyon ile karekterize olduğunu göstermiştir. Torasik ve lumbal erektör spina kaslarında azalmış patern aktivitesi olduğu görülmüştür.
Önceki çalışmalarda lumbal omurgaların öne eğik duruşta tam fleksiyonda olduğu düşünülüyordu fakat bu maksimal fleksiyon oturma ile karşılaştırılmamıştı. Orta ve alt torasik bölgelerdeki tam hareket açıklığındaki fleksiyonu; yüklerin aktif yapılardan/dokulardan pasif yapılara/dokulara nasıl geçtiğinin açıklanması ve duruşta torasik omurların rolünü vurgulamak açısından önemlidir.

1.093 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Donuk Omuz'da Ev Egzersizlerinin Diğer Tedavilerle Karşılaştırılması

Donuk omuz, adheziv kapsülit ismi ile de bilinir ve omuz ekleminin hareketlerinde ki kaybolma ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super