Patellofemoral ağrıda proksimal güçlendirmenin etkisi

Patellofemoral ağrı dizde yaşanan ve özellikle sporcularda sık görülen bir yakınmadır. Dizde her ne kadar menisküs ve bağ yaralanmaları sıklıkla bilinse de dizdeki en sık yakınma patellofemoral ekleme ait yakınmalardır. Patellanın aşırı kullanımı, patellanın altındaki yıpranma ve yırtıklar, patellanın arka yüzündeki kıkırdakta dejenerasyona yol açarak; diz ekleminde ağrı, güçsüzlük ve şişliğe yol açabilirler. Patellayı ve diz bükülürken patellanın içinde hareket ettiği oluğu etkileyen çok çeşitli problemler vardır. Bu problemlere tüm yaş gruplarında özellikle sporcularda rastlanabilir. Klasik olarak egzersiz tedavisinde hastalara quadriceps güçlendirme verilse de son yapılan çalışmalar proksimal bölge egzersizlerinin quadriceps egzersizlerinden daha etkili sonuçlar doğurduğunu ortaya koymuştur.  Baldon ve arkadaşları tarafından yapılan bir çalışmanın özet kısmı aşağıda verilmiştir;
Patellofemoral ağrı (PFA) özellikle bayan sporcular arasında, en sık görülen diz rahatsızlıklarından biridir. Geleneksel rehabilitasyon genellikle diz ağrısını azaltmak amacıyla kuadrisepsin güçlendirilmesi üzerine odaklanmıştır. Bununla birlikte, son araştırmalar çoklu yaklaşım olarak patellofemoral eklemin proksimal bölgesi üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışmanın amacı, patellofemoral ağrısı olan bayan atletlerde fonksiyonel stabilizasyon eğitimi ile standart eğitimin etkilerini karşılaştırmaktır.
31 bayan atlet randomize olarak 8 haftalık standart veya fonksiyonel stabilizasyon eğimine alındı. Sonuçlar programın bitiminden hemen sonra ve bunu takiben 3 ay sonra tekrar değerlendirildi. 
Fonksiyonel stabilizasyon eğitimi alan grup standart eğitim alan grup ile karşılaştırıldığında daha fazla eksantrik güç ve dayanıklılık ile birlikte daha az ağrı, fonksiyonel olarak daha fazla iyileşme, tek bacak ile yapılan squat sırasında daha fazla kalça ve diz abdüksiyonu açığa çıktığı görülmüştür. 
Bu bulgular patellofemoral ağrısı olan bayan atletlerde proksimal bölge kuvvetlendirme ve hareket kontrolünün yapılmasının geleneksel kuadriseps kuvvetlendirme eğitiminden daha etkili olduğunu göstermiştir.

Baldon ve ark. Orthop Sports Phys Ther (2014), Çeviren: Fzt. Tuba DEMİREL EREN

3.959 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Gonartroz Nedir?

Gonartroz, diz ekleminde çıkan osteartittir. Halk arasında kireçlenme olarak bilinir ve 40 yaş üzeri sık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super