Plantar Fasiit

Topuk ağrısı, erişkinlerde en sık karşılaşılan ayak problemlerinden birisidir. Yaşam boyunca toplumun yaklaşık % 10’unda görülür. Kronik plantar topuk ağrısı literatürde ağrılı topuk sendromu, plantar fasiciitis, subkalkaneal bursitis, nöritis, medial ark ağrısı, subkalkaneal ağrı, kalkaneal periostitis, subkalkaneal spur ve kalkaneodinia gibi isimlerle ifade edilir. Kesin etyoloji açık olmamakla beraber obez kişilerde, ayakta uzun süre kalanlarda ve koşucularda daha sık görülmektedir. Ayrıca travma, uygun olmayan ayakkabı kullanımı, azalmış ayakbileği dorsifleksiyonu, ayaktaki bozulmuş biyomekanik faktörler ve düz tabanlık gibi faktörlerin de rol oynadığı düşünülmektedir.
Plantar fasiite bağlı ağrı, yavaş yavaş artan bir şekilde ve en belirgin olarak sabah yataktan kalkma veya uzun süre hareketsiz kalma sonrası ayağa kalkarken ortaya çıkmaktadır. Ağrı sıklıkla topuğun medial longitudinal arkın proksimalinde, medial tüberkül çevresinde, plantar fasyanın yapışma yerinde tarif edilir. Hastaların çoğunda topuk dikeni de bu rahatsızlığa eşlik edebilir.

Hastaların temel şikayeti, topuk içi boyunca duyulan ve gittikçe artan ağrıdır. Ağrı, sabah yataktan kalkınca atılan ilk adımlarda fazladır. Özellikle topuk medialinde yanıcı ve batıcıdır. Birkaç adımdan sonra hafifler ancak, yüklenme ve aktiviteye bağlı olarak gün sonuna doğru şiddetlenir. Ağrı dinlenme ile azalır ancak, dinlenme sonrası ilk adımda yeniden başlar. Bazen hafif şişlik ve eritem görülebilir. Semptomların süresi, birkaç hafta ile yıllar arasında değişebilir.
Plantar fasiit hastalarında tanı koymak için hastanın öyküsü alınmalı ve fiziksel olarak değerlendirilmeli ve aynı zamanda topuğun ön-arka ve ayakta yan grafileri çekilmelidir. Böylelikle kemik doku ile ayağın biyomekanik durumu değerlendirilir.

119 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Geleneksel Fizyoterapi

Pozisyonlama, eklem hareket açıklığı egzersizleri, germe egzersizleri, güçlendirme egzersizleri, kompanzasyon teknikleri, mobilizasyon ve endurans egzersizlerinden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super