Quadriceps yaralanmalarına bakış

futbolcu quadricepsQuadriceps kası yaralanmaları futbol gibi çok fazla topa vurma hareketi ve sprint gerektiren sporlarda çok sık olur, quadriceps kasının en çok yaralanan parçası ise rectus femoris’dir. Bu çalışmayı yapan araştırmacılar bu yaralanmanın nedenlerini, risk faktörlerini ve önleme stratejilerini araştırmak için literatürü gözden geçirmişlerdir.
Rectus femoris kası yaralanmalarının nedeni çok faktörlüdür fakat başlıca nedeni topa vurma hareketi ve sprint’dir. Topa vurma hareketi rectus femoris yaralanmalarının en sık nedenidir ve en yüksek risk topa vuran bacak için ‘swing’ fazında ve ‘wind up’ fazında olurken diğer bacak içinse tam basma fazında olur. Sprintte yaralanma riski en fazla akselerasyonda ve deselerasyondadır. Dominant bacak, diz ekstansör fleksibililtesi ve kuvveti, kas yaralanma hikayesi ve kısa boylu olmak rectus femoris yaralanmalarının en sık olan intrinsik nedenlerindendir, sahanın kuru zeminli olması da ekstrinsik nedenleri arasındadır.
Rectus femoris yaralanmalarını önleme strajeileri ise; core stabilite, bacak ve kalça kaslarının fleksibilitesi kalça fleksörlerinin ve diz ekstansörlerinin eksantrik ve konsantrik dengesidir.
Kaynak: Mendiguchia ve ark., Br J Sports Med 47 (2013) 

4.511 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Spor Yaralanmalarında İlk Yardım

Spor yaralanmalarında doku iyileşmesi 3 adımda meydana gelir. Bunlar ; enflamasyon dönemi tamir yenilenme fazı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super