Rotator Cuff yırtığında rehabilitasyonun etkinliği

omuz ağrısıRotator cuff kasları omuz eklemini saran ve humerusun caput humerisini cavitas glenoidales içinde sabitleyen 4 kastan meydana gelir. Supraspinatus, infraspinatus, teres minör ve subscapularisten meydana gelen bu kaslar omuzun rotasyonel hareketlerinden sorumludur. Golf, tenis benzeri zorlayıcı rotasyonel hareketlerin kullandığı sporlarda travmatik rotator cuff yırtıkları meydana gelebildiği gibi bu yırtıklar atravmatik olarakta meydana gelebilir. Hastalara yırtığın derecesine göre cerrahi önerilebilir, yada sadece rehabilitasyon programı uygulanır. Aşağıda özeti verilen makalede atravmatik rotator cuff yırtıklarında cerrahi yaklaşımla fizik tedavi ve rehabilitasyon programının başarı yüzdeleri kıyaslanmıştır.
Atravmatik tam rotator manşet yırtıklarında, mevcut farklı tedaviler için belirlenen endikasyonlar henüz belirgin bir şekilde yok. Cerrahi onarımlardaki rapor edilen başarısızlık oranları %25-90 arasında değişiklik gösterir. Bununla beraber, başarısız onarımlarda, hasta memnuniyet düzeyleri ve fonksiyonel sonuç skorları onarımı yapılmamış hastalar ile aralarında bir fark olmadığını göstermiştir. Post-operatif fizyoterapi bu olay için sorumlu olabilir. Bu çalışma atravmatik rotator manşet yırtıklarının tedavisini fizyoterapinin etkinliği olarak incelemiştir .
Fizyoterapi bu durum için etkili bir tedavi olduğunu kanıtladı: Cerrahi oranın (konservatif tedavinin başarısızlığı) kohort içinde şaşırtıcı derecede düşük olduğu %26 görüldü. Konservatif tedavinin başarısızlığını gösteren vakaların çoğunda, bu başarı rehabilitasyonunun ilk 12 haftası içinde oluştu. Düşük cerrahi oranının yanı sıra, hasta memnuniyetinde ve fonksiyonel sonuç skorlarında önemli oranda gelişmeler vardı. Bu çalışmadan elde edilen veriler fizyoterapinin atravmatik rotator manşet yırtığı olan vakaların çoğunda etkili olduğunu doğruluyor.

Kuhn ve ark., J Shoulder Elbow Surg 22 (2013) 1371-1379.
Çeviren: Fzt. Mahsum EREN

2.772 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kinezyotape Bantlama Nedir?

Spor yaralanmalarını önlemek, kasların çalışmasını uyarmak, bölgesel ağrıyı azaltmak gibi amaçlarla uygulanan kinezyotape bantları uzun …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super