Servikal distoni ve egzersiz

servikaldistoniServikal distoni, distoninin en sık görülen formudur ve başın normal pozisyondan farklı olarak istemsiz olarak farklı postürde olmasıdır. Sebebi bilinmemektedir ve çoğu hastada ömür boyu devam eder. Mevcut tedavi kasa botulinum toksin enjeksiyonudur. Fakat bu enjeksiyonun 4-6 ayda bir tekrarlanması gerekir. Bu çalışma 12 haftalık aktif boyun egzersiz programının idiyopatik servikal distonili kişilerde uygulanabilirliğini ve etkilerini araştırmaktadır.
Çalışmaya katılan 20 kişi aktif egzersiz grubu ve gevşeme (kontrol) grubu olarak ikiye ayrıldı. Her hasta için egzersizler fizyoterapist tarafından seçildi ve 30 dakika süresince uygulandı. Bu egzersizler ayrıca evde hastalar tarafından da yapıldı.
Toronto Western Spazmodik Tortikollis Derecelendirme Skalası,
Craniocervical Distoni Anketi, Beck Depresyon Ölçeği II ve aktif eklem hareket açıklığı sonuç ölçümleri için kullanıldı. Bu çalışma aktif boyun kaslarında gelişme olduğunu göstermiştir, ayrıca servikal distonisi olan kişilerin bu egzersizleri yapabildikleri de görülmüştür. İleride yapılacak çalışmaların sonuçlarının iyi bir şekilde görülebilmesi için daha fazla sayıda hastalardan oluşan gruplarda yapılmalıdır > Boyce ve ark., Clinical Rehabilitation. 27 (2013) 226-235. Tüm hakları ‘Sage Publications’e aittir.

4.495 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Donuk Omuz'da Ev Egzersizlerinin Diğer Tedavilerle Karşılaştırılması

Donuk omuz, adheziv kapsülit ismi ile de bilinir ve omuz ekleminin hareketlerinde ki kaybolma ile …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super