Kısa dalga diatermi ile tedavi

Kısa dalga diatermi, frekansı 27,12 MHz , dalga boyu 11 metre olan ve telsiz dalgalar yayan yüksek frekanslı alternatif akımlardır.  Kısa dalga diatermi akımının esas etkisi dokularda ıs meydana getirmektir. Fizyolojik etkileri ise vücut ısısının artması ile ortaya çıkar.
Metobilizma bir kimyasal madde olduğu için metabolizmayı artırır. Bu sayede tüketilen oksijen ve besin maddelerine gereksinim artacak ve bunun sonucunda metabolitlerde artış gözlenecektir. Metabolizma artışı damarlarda dilatasyon yapacağı için kan dolaşımı da artacaktır. Genişleyen damarlar nedeni ile tansiyonu düşürür. Ancak uzun süreli uygulamaları yanıklara neden olabilir.
Kısa dalga diatermi, vazadilatasyon özelliği sayesinde iltihaplı durumlarda kullanılır. Ancak akut dönemde ki bir iltihaba uygulanmaması gerekir çünkü ağrıyı artırcaktır. Romatoid artrit, Osteoartrit, bursit, kapsulit ve tendinit gibi iltihaplı durumlarda kullanılabilir.  Kasları gevşeterek spazmları çözmesi nedeni ile kronik dönemde ki travma yaralanmalarında kullanılabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar, dolanım bozuklukları, ağrılı durumlar ise diğer kullanım alanlarıdır.
Kısa dalga diatermi bir çok teknikle kullanılabilir, kondansatör alan tekniği ve kablo tekniği bunlara örnektir. Uygulama sırasında hastanın oturduğu sandalyeler ahşap olmalıdır. Hastanın üzerinde madeni eşya bulunmamalıdır. Tedavi direk olarak vücuda uygulanmalı, elbise üzerinden uygulanmamalı ve hastada yüzük gibi madeni eşyalar olmamalıdır. Ayrıca uygulama yapılan alanın çevreside önemlidir, 30 cm yakında madeni eşya bulunmamalıdır.
Uygulama şiddeti, hastanın ılıklık hissettiği ana kadar artırılmalı sonra sabit tutulmalıdır. En ideal uygulama süresi 20 dakikadır. Klasik olarak tedavi haftada 3 kere yapılır ancak, ağrılı durumlarda kontraendikasyon yoksa hergün uygulanabilir.
Kısa dalga diatermi; malign tümörlerde, taze kanama olan durumlarda, hamilelikte karın ve bele, kadınlarda mensturasyon döneminde karın ve bele, akut iltihabi durumlarda, vücut ısınsın yüksek olduğu zamanlarda, duyu kaybı olan hastalarda uygulanmaz.

16.649 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Bel Hastalarında Fizik Tedavi Modaliteleri

Bel ağrılı hastaların tedavisinde kullanılan sıcak, soğuk, masaj, traksiyon, alçak, orta ve yüksek frekanslı akımlar …

Bir Yorum

  1. Merhabalar , kısa dalga diatermi cihazı fizik tedavi salonunda ayrı odada mı bulunması gerekir diğer cihazlara mesafesi nekadar olmalıdır. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super