Adductor kuvvetlendirme futbol yaralanmalarını azaltıyor

Futbol yaralanmaları sporcular için ciddi problemlere hatta spor hayatının bitmesine yol açabilen önemli problemlerdir. Bu yaralanmalarda kalça ve kasık yaralanmaları önemli yer tutmaktadır. Araştırmacılar futbol müsabakalarında meydana gelebilecek kalça ve kasık yaralanmalarının nedenlerini belirlemek, yaralanmalardan korunmak ve yaralanma sonrası spora dönüş süresini kısaltmak için çeşitli araştırmalar yapmışlardır. Br J Sports Med dergisinde yayınlanan bir makalede araştırmacılar futbol müsabakalarında kasık yaralanmalarının önüne geçmek için kalça addüktör kaslarını güçlendirilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Aşağıda bu çalışmanın özeti verilmiştir;
Futbol yaralanmalarının yaklaşık olarak %20’sini kalça ve kasık yaralanmaları oluşturur. Addüktör ile ilişkili kasık yaralanmaları bu bölgedeki yaralanmaların %63’ünü oluşturur ve kalça addüktörlerindeki azalmış kas kuvveti kasık yaralanmaları için bir risk faktörü olarak gösterilmiştir.
Bu çalışmanın yazarları, 8 haftalık kalça-addüktör kuvvetlendirme programının etkilerini değerlendirmek istemişlerdir. 34 sağlıklı sub-elit futbolcu randomize olarak antreman ve kontrol gruplarına atanmış ve devre arasında antreman grubu 8 hafta boyunca fizyoterapist kontolünde, elastik bant kullanarak progresif kalça addüktör çalışmasını gerçekleştirmiştir. Birincil sonuçlar, maksimal eksantirik (MEKA) ve maksimal izometrik (MİKA) kalça-addüktör kuvvetiydi ve elle kavranabilen dinamometre ile sadece dominant bacakta ölçüm yapıldı.
Antreman grubunda, MEKA’da %30’luk ve MİKA’da %14’lük bir artış kaydedildi. Bu çalışma, bu kuvvetlendirme programının, maksimal eksantirik kalça-addüktör kuvvetini önemli ölçüde arttırabileceğini ve kolay olduğunu ve de futbol alanında uygulanabileceğini göstermiş, nitekim futboldaki kasık yaralanmalarının önlemi için kolay bir yaklaşım olduğunu potansiyel olarak ima etmiştir.

2.024 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Spor Yaralanmalarında İlk Yardım

Spor yaralanmalarında doku iyileşmesi 3 adımda meydana gelir. Bunlar ; enflamasyon dönemi tamir yenilenme fazı …

3 yorum

  1. Hocam merhaba, amatör olarak futbol oynuyorum sol kasığımın en iç kısmında karın ile birleşen yerinde gerilme ve çekme mevcut. Masaj dinlenme ve kas gevşetici kremler ile önlemeye çalışıyorum nasıl bir yöntem ile daha kısa sürede futbola dönerim ve bir daha böyle bir sakatlıkla karşılaşmam?

    • Musatafa Bey öncelikle geçmiş olsun…
      Eğer ayağınızı dışarı yönde zorladıysanız eğer muhtemel bu yüzden olmuştur… Daha kısa süre konusunda kesin bir bilgi vermek zor… Kas yırtığı da olabilir.. Kas yırtığı varsa yırtık derecesine göre sahalara dönüş süreniz etkilenir.. ( Fizik tedavi hekimine giderek kesin bir tanı koydurmanızı hasar var mı yok mu varsa eğer hangi yapıda hasar var öğrenmenizi tavsiye ederim. )
      Sakatlıkla karşılaşmama konusuna gelince yetersiz ısınma, beslenme, ortam koşulları, su elektrolit eksikliği ve daha pek çok faktör sakatlanma oranlarını etkilemektedir.. Ama konu ile alakalı olarak kalçanın iç tarafında yani uyluğun iç bölgesinde bulunan adductör bölge kaslarını güçlendirmeniz sizin için epey faydalı olacaktır.. ( resimdeki gibi )

  2. Merhaba doktor. Bana adduktor tendinit zedelenmesi teshisi kondu. Guclendireceksin dendi ama nasil bi spor egzersizi yapmam gerek bi turlu spor hocalari dahil kasik agrisi ile sol arka kalca kemigi uzerindeki uyusmayi gideremedi. Lutfen bana gercek yapmam gereken egzersiz hareketlerini suresi ile birlikte gonderebilirmisiniz. Tesekurler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super