Bel ağrıları için egzersizler

Bel ağrıları günlük hayat içinde oldukça sık karşılaşılan bir sorundur ve çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Bel ağrılarının çoğu kas kökenlidir ve genellikle uzun süre aynı pozisyonda kalma gibi nedenlerle açığa çıkar. Ağır eşya taşımak, karın ve sırt kaslarında zayıflık, uygun olmayan duruşlar, stres, bel fıtığı, stenoz, bel kayması, bazı romatizmal hastalıklar, osteoporoz(kemik erimesi) ve kemik kırıkları ise bel ağrılarına neden olan diğer etkenlerdir.
Birçok bel ağrısı tipi egzersizler ve fizik tedavi teknikleri ile ortadan kaldırılabilir. Aşağıda yer alan egzersizleri uygulamak bel ağrılarınız için olumlu etkiler oluşturacaktır.
1
1-Pelvik tilt egzersizi: Düz bir zeminde sırt üstü uzanın ve dizlerinizi bükün, ayaklarınız yerle tam temas etsin. Vücudunuzu gevşetin ve karın kaslarınızı kasarak belinizi yere bastırın. 5 saniye bekleyip sonra gevşeyin. Daha iyi hissetmek için ellerinizi belinizin altına koyabilirsiniz.
 
2-Kalça fleksörleri germe: Sırtüstü yatar pozisyondayken bacağınızı maksimum 2derecede bükün. Dizinizi elinizle kavrayıp çekebildiğiniz kadar kendinize doğru çekin. Bu hareketi yaparken diğer bacağınızın yerden kalkmamasına dikkat edin.
 
 
 
53-Düz bacak kaldırma: Sırt üstü yatarken bir bacağınızı düz bir şekilde kaldırın.
 
 
 
 
64-Köprü egzersizi: Dizlerinizi bükün ayaklarınız yerle tam temas etsin. Bu pozisyondayken kalça ve sırt kaslarınızı kasarak kalçanızı yerden kaldırın, bir kaç saniye bekledikten sonra gevşeyin.
 
 
 
35-Bacaklarınızı dizden bükün ve ellerinizle kavrayıp çekebildiğiniz kadar kendinize doğru çekin.
 
 
 
 
46-Karın kasları kuvvetlendirme: Sırt üstü yatarak kollarınızı her iki yana uzatın. Bacaklarınızı dizinizden kırıp ayaklarınızı yere basın. Bu pozisyondayken başınızı ve omuzlarınızı yerden kaldıracak şekilde ileri uzanın.
 
 
77-Kedi deve egzersizi: Ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde kedi duruşu pozisyonunda durun. Kalça ve karın kaslarınızı kasılı tutun. Karnınızı içeri çekerek başınızı öne eğin ve sırtınızı yukarı kaldırın. Daha sonra başınızı yukarı kaldırıp belinizi aşağı doğru çukurlaştırın.
 
 
88- Sırt kasları güçlendirme: Yere yüzükoyun yatın. Karnınızın altına ince bir yastık koyun ve kollarınızı yanlara doğru uzatın. Başınızı arkaya eğmeden göğüslerinizi yerden kaldıracak şekilde doğrulun.  5 saniye bekledikten sonra gevşeyin.
 
 
Bu egzersizler günde 3 kez 10’ar tekrarlı yapılmalıdır. Egzersizler yapılırken nefes tutulmamalı; egzersizin güç gerektiren kısmında nefes verilip, gevşerken nefes alınmalıdır. Uygulanacak egzersizler mevcut hastalıklarınıza göre farklılık gösterebileceği için size uygun egzersizleri öğrenmek için aşağıda ki yorum kutusunu kullanabilir yada mail ile bize ulaşabilirsiniz.

9.950 kere okundu

İlginizi Çekebilir

VÜCUT GELİŞTİRME – FITNESS VE SPORTİF AKTİVİTELERİN KALBE ETKİSİ

Kalbimiz normal kaslarımız yapısındadır, ancak istem dışı hareket eder, Yapılan vücut geliştirme çalışmaları, kalbi güçlendirerek, …

5 yorum

  1. Yararını gördüm paylaşımlarınız için teşekkürler

  2. Pelvik sikisma yada diger adi pudendal sinir sikismasi icin hangi egzersizleri onerirsiniz ?

  3. Pelvik sikisma yada diger adi pudendal sinir sikismasi icin hangi egzersizleri onerirsiniz ?

  4. Merhaba, ben yeni mezun bir meslektaşınızım.Hangi kaynaktan araştırma yapıyorsunuz? Kaynak önerirseniz sevinirim.

  5. Sırt ekstsnsörleri kuvvetlendirmek için therabandla nasıl çalışılabilir?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super