Bel fıtığı için egzersizler

Bel fıtığı omurgayı oluşturan omurlar arasında ki disklerin kayması sonucu sinirlere bası yapmasıyla karakterize bir rahatsızlıktır . Lomber disk hastalığı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Nöroşirurji ve Algoloji bölümlerinin çalışma sahası içinde yer almaktadır.
Bel fıtığının tedavisi prolaps, protrüze, ekstrüde gibi seviyelerine göre belirlenir. Başlangıç aşamasında ki bir hasta manuel terapi, egzersiz ve elektroterapi gibi tedavilere cevap verirken, ilerlemiş bir fıtığın cerrahiye gitmesi olasıdır.
Bel fıtığı olan bir kişi aşağıda ki egzersizleri günde 3 kez 10’ar tekrarlı setler halinde yapabilir.
5
1-Yere sırt üstü uzanın ve bir bacağınız yerdeyken diğerini resimde ki gibi düz bir şekilde kaldırın. Son noktada bir kaç saniye tutun. Bel fıtığının seviyesine göre bu egzersizde ağrı olabileceği için çok aşırı ağrı oluşturmamaya dikkat edin.
 
 
12-Sırt üstü uzanırken ellerinizi belinizin altına resimde ki gibi koyun ve sırt kaslarınızı kasarak bel çukurunuzu yere bastırın. Bir kaç saniye bekledikten sonra gevşeyin.
 
 
 
83-Karın kaslarını gerip sırt kaslarını güçlendirmek için yüz üstü yatın ve resimde ki gibi doğrulun. Daha etkili bir karın kasları germesi için ellerinizi yere koyarak gövdenizi yukarı itin.

3.788 kere okundu

İlginizi Çekebilir

VÜCUT GELİŞTİRME – FITNESS VE SPORTİF AKTİVİTELERİN KALBE ETKİSİ

Kalbimiz normal kaslarımız yapısındadır, ancak istem dışı hareket eder, Yapılan vücut geliştirme çalışmaları, kalbi güçlendirerek, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super