Boyun kireçlenmesi ve tedavisi

Boyun-Agrisi-GormekBoyun kireçlenmesi, temel olarak boyun ağrısı ile ortaya çıkan ve tıp dilinde Osteoartrit olarak bilinen bir eklem hastalığıdır. Boynun ve sırtın yapısını oluşturan omurga ismini verdiğimiz yapıların arasında ki disklerde aşınma nedeni ile ortaya çıkar. Aşınan diskler nedeni ile omurgalar birbirine yaklaşır, omurga içerisinden geçen omuriliğe bası meydana getirerek ağrıya neden olur. Kireçlenen eklemin seviyesine uygun olarak kol ve omuzlarda ağrı uyuşma gibi klinik belirtilerde ortaya çıkar. 40-50 yaş arasında şikayetler gelişmekle birlikte yaş ilerledikçe görülme sıklığı da artıyor.
Masa başında çalışan kişilerde, uzun yol şoförlerinde, uzun süre sabit pozisyonda kalan kişilerde boyun kireçlenmesi nedeni ile oluşan ağrılar sıkça görülebilir. Boyun kireçlenmesi olan kişilerde boyun hareketleri de kısıtlanır. Özellikle sinir sıkışması ya da eklem problemi hangi bölgede ise kişi o tarafa boynunu çevirmekte zorlanır. Ağrı nedeni ile kişi o hareketi yapamaz. Bunun dışında kişi boynunu arkaya götürmekte de zorlanır. Özellikle kişi yastıkta yatarken ağrılı tarafa yatmakta zorlanır. Sürekli pozisyon değiştirerek rahat bir pozisyon bulmaya çalışır ve kalitesiz bir uyku geçirerek sabah ağrılı bir şekilde uyanabilir.
Tedavi için hastalar mutlaka bir fizyoterapiste danışmalıdır.  Fizik tedavi ve rehabilitasyon programında sıcak soğuk tedavileri, ultrason ve elektroterapi, kas spazmı ve kola yayılan ağrının azaltılması sağlamakta etkilidir.  Ağrı kontrole alındıktan sonra boynun hareket açıklığını sağlamaya, kaslarını kuvvetlendirmeye ve duruşu düzeltmeye yönelik egzersiz programlarına başlanıyor. Bu yöntemlerle ağrısı azalmayan hastalarda girişimsel yöntemler uygulanıyor. Kas içi enjeksiyonlar, eklem ve sinir köküne yönelik enjeksiyonlar girişimsel yöntemler olarak uygulanabiliyor. Uygulanan tedavilere yanıt alınamıyorsa ve ciddi sinir kökü ve omurilik basısı varsa hastaya cerrahi tedavi öneriliyor.
Boyun kireçlenmesi olan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır;özellikle öne eğilir pozisyonda uzun süre kalmamaya dikkat etmek gerekir sık sık pozisyonu değiştirmek gerekir sık sık çalışma pozisyonuna ara vererek boyun egzersizleri yapmak gerekir. Bunların dışında evde yastık konusuna çok dikkat etmek gerekir. Yüksek yastık kullanmak kireçlenme etkilerini arttırır ve boyun fıtığına neden olabilir. Koltuk ve kanepe kenarında başımızı dayayarak uyuyakalmak kitap gazete okumak televizyon seyretmek kireçlenmenin hızlanmasına neden olur. Bunlardan da kaçınmak gerekir. Düzenli boyun egzersizleri yüzme ve boynu rahatlatıcı pozisyonlarda dinlenme kireçlenmesi olan kişilerde çok faydalıdır.

897 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kinezyotape Bantlama Nedir?

Spor yaralanmalarını önlemek, kasların çalışmasını uyarmak, bölgesel ağrıyı azaltmak gibi amaçlarla uygulanan kinezyotape bantları uzun …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super