Diz protezi ve zayıflama

diz eklemiTotal diz protezi (TDP) olması gereken osteoartritli kişiler egzersiz yapamamanın ve kilo vermenin en büyük nedeni olan diz ağrısından sık sık yakınırlar. Kilo alımı kısır döngüye neden olarak osteoartrit sürecini daha da kötüleştirir. TDP sonrası kişinin mobilitesi artar ve bu teorik olarak kilo verme şanslarını arttırır. Bu prospektif çalışma TDP pre-operatif ve post-operatif 1. yıldaki beden kitle indeksini (BKİ) araştırmaktadır.
TDP ameliyatı olmuş kişilerin boy uzunluğu, preoperatif ve postoperatif 12. aydaki kiloları ölçüldü ve pre ve post-operatif BKİ’leri hesaplandı.
Ortalam pre-operatif BKİ 31.08 ve post-operatif 12. aydaki ortalama BKİ 30.11 idi. Protezin takılması tek başına BKİ’de azalmaya neden olmamaktadır.
Sonuçlar göstermiştir ki 1 yıllık takip sonrasında pre ve post-operatif BKİ arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmamıştır. Sonuç olarak TDP tek başına mobiliteyi arttırarak kilo kaybına neden olmamaktadır ve sadece diz ağrısı ile ilgili semptomların azalmasını sağlamaktadır. TDP operasyonu sonrası obez hastaların kardiyovasküler ve diğer medikal riskleri minimize etmek için tavsiye ve eğitim gereklidir
Kaynak:Raheel ve ark., J Orthop Trauma Rehab 15 (2011) 51-52

844 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kinezyotape Bantlama Nedir?

Spor yaralanmalarını önlemek, kasların çalışmasını uyarmak, bölgesel ağrıyı azaltmak gibi amaçlarla uygulanan kinezyotape bantları uzun …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super