Hamstring yaralanmaları

hamstring yaralanmaHamstring yaralanmaları çok sıktır ve elite futbol oyuncularında yüksek oranda görülür. Hamstring yaralanmaları daha çok kas uzun pozisyonundayken olur. Bu çalışma iki farklı rehabilitasyon programını karşılaştırmaktadır. Yeni bir metot olan hamstring egzersizlerinin daha çok kas ve tendon uzun pozisyondayken yapılan (daha çok eksantrik hareketler) L protokolü ile uzunluğa odaklanmadan yapılan geleneksel metot olan C protokolü karşılaştırılmıştır. Çalışmaya 75 futbol oyuncusu dahil edilmiştir. Ana sonuç ölçümleri antremana ve müsabakaya dönüş zamanıdır. 12 aylık takiple tekrar yaralanmalar da kaydedilmiştir.
Spora dönüş süresi açısından L protokol (ortalama 28 gün) C protokole (ortalama 51 gün) göre istatiksel olarak anlamlı ve daha kısaydı. Bu sonuçlar akut hamstring yaralanması sonrasında oyuna dönüşte uzun pozisyonda yapılan egzersizleri içeren rehabilitasyon programlarının daha etkili olduğunu göstermiştir.
Diğer analizlerde sprint tip yaralanmalarda germe tipi yaralanmalara göre spora daha kısa sürede dönüldüğü, Proksimal tendonu ilgilendiren yaralanmalarda distal tendonu ilgilendiren yaralanmalarda spora dönüşün daha kısa olduğu görülmüştür. Yaralanma tuber’e ne kadar yakınsa spora dönüş zamanı o kadar uzun olmaktadır.
Kaynak:Musculoskeletal

1.792 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Spor Yaralanmalarında İlk Yardım

Spor yaralanmalarında doku iyileşmesi 3 adımda meydana gelir. Bunlar ; enflamasyon dönemi tamir yenilenme fazı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super