Koordineli hareketlerde baş pozisyonu

1009887_634432079930388_337917485_nİnsanlar, tüm vücudu ilgilendiren koordineli hareketleri (kayak, jimnastik, yürüme ya da araba kullanma gibi) yaparken başın pozisyonunu vertikal düzlemde tutma eğilimindedirler. Elin belirli objeye uzanması esnasında, merkezi sinir sistemi eli ve hedefi hem görsel hem de kinestetik referans çerçevesinde (her iki duyuyu kombine ederek değerlendirmek yerine) karşılaştırır.
Bu çalışmada, kişilerden baş düz, yana eğik pozisyondayken, ellerini görmeden görsel bir hedefi yakalamaları istendi. Çalışmanın ana bulgularında eller görülmeden görsel hedefe ulaşmadaki, duyu bilgilerinde olan karışıklıkta çarpıcı farklılıklar vardı. Ayrıca sonuçlar, baş eğikken yapılan görevde cevaplar daha çok görsel bilgilere dayandığını ve baş düz pozisyonda iken böyle bir durumun olmadığını göstermiştir.
Bu çalışmanın sonuçları, baş eğikken, düz pozisyonuna göre motor planlamada daha fazla görsel ve propriyoseptif duyuya ihtiyaç duyduğunu gösteren önceki çalışmalar ile benzerdir. Bu sonuçlar şunu göstermiştir; insanların başlarını düz tutmalarının nedeni görsel ve stabilize edici bilgilerini biribirine bağlamak yerine, beynin uzaysal bilgileri farklı duyu bilgilerini farklı çerçevelerde değerlendirmektedir .
Tagliabue ve ark., Neuroscience 248 (2013) 88–94. Tüm hakları ‘Elsevier Ltd’e aittir. Resmin telif hakkı visiontherapy4kidscom/ adresine aittir.

330 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Donuk Omuz'da Ev Egzersizlerinin Diğer Tedavilerle Karşılaştırılması

Donuk omuz, adheziv kapsülit ismi ile de bilinir ve omuz ekleminin hareketlerinde ki kaybolma ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super