Kuru iğneleme boyun ağrısında etkili midir?

Kuru iğneleme, MAS (Myofasial Ağrı Sendromu,Kas Romatizması),Baş ağrıları –Fibrositler,Disk hernisi (bel-boyun fıtığı) ,Bel,boyun ve sırt ağrıları,Spor yaralanmaları,Eklem problemleri ,Donuk omuz (frozen shoulder),Lateral ve medial epikondilit (Tenisçi ve golfçü dirseği),Duruş bozukluğuna bağlı ağrıları,Çene kilitlenmesi (TME disfonksiyonları) ,Kalça,diz ve ayak-ayak bileği problemleri ,Omuz,dirsek ve el bileği ağrıları ,Tendinit ve ligamentitler ,Topuk dikeni ,Kas spazmları gibi çok geniş bir yelpazede kullanılabilen, herhangi bir ilaç içermeyen fizik tedavi tekniğidir. Bu teknikte tetik noktalara batırılan çeşitli boyutlarda özel iğnelerle ağrı kontrolünün sağlanması amaçlanır. Mejuto-Vázquez ve arkadaşları tarafından yapılan bir araştırma da kuru iğnelemenin boyun ağrısı üzerine olan etkisi araştırılmış ve oldukça olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Aşağıda yapılan çalışmanın özeti yer almaktadır;

Fizyoterapi , hızlı başlangıçlı mekanik boyun ağrısında genellikle ilk tedavi seçeneğidir. Son çalışmalar kas tetik noktalarının (TrPs) ağrı sürecinde rol alabileceğini göstermektedir. Tetik nokta kuru iğneleme (TrP-DN) üst gövde ağrı sendromu olan kişilerde ağrının giderilmesinde etkili olduğu görülmektedir fakat akut mekanik boyun ağrılı kişilerde kuru iğnelemenin etkisini araştıran çalışmalar azdır. Bu çalışmanın amacı üst trapez kaslarında aktif tetik nokta olan kişilerde kuru iğnelemenin etkisini belirlemektir.
17 hasta rastgele yöntem ile tek seans kuru iğneleme yapılan müdahale grubu ve müdahalenin yapılmadığı kontrol grubuna ayrıldı. Müdahale grubunda bulunan kişilerde boyun ağrısında büyük miktarda azalma ayrıca ağrı basınç eşiğinde de büyük artış olmuştur, boyun hareket açıklığında ise hem müdahaleden 10 dakika sonra hem de 1 hafta sonra artış olmuştur.
Bu sonuçlar akut mekanik boyun ağrılı kişilerde uygulamadan sonra kısa dönem klinik sonuçlar açısından yararlı olduğunu göstermiştir. Daha büyük çaplı, çok merkezli ve uzun süre takipli klinik araştırmalar bu sonuçların kuvvetlendirilmesi açısından yararlı olacaktır > Mejuto-Vázquez ve ark., J Orthop Sports Phys Ther (2014)

638 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Donuk Omuz'da Ev Egzersizlerinin Diğer Tedavilerle Karşılaştırılması

Donuk omuz, adheziv kapsülit ismi ile de bilinir ve omuz ekleminin hareketlerinde ki kaybolma ile …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super