Boyun tutulması

Boyun tutulması her yaşta ortaya çıkabilen ve birçok insanın karşılaştığı, boyun çevresi kaslarının ağrılı spazm durumudur. Özellikle boyun hareketlerinden sorumlu trapez kasının spazm durumu sık karşılaşılan bir durumdur.  Çoğu zaman soğuk havaya karşı kasların verdiği bir tepki ya da uzun süreli yanlış pozisyonda durma gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Diğer nedenler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Yanlış pozisyonunda uyumak
  • Sürekli olarak aynı yöne yönelmeyi gerektiren işlerle uğraşmak
  • Baş ve boyun bölgesine baskı uygulama veya ağırlık kaldırma
  • Isınma hareketleri yapmadan boyun egzersizleri yapmaya çalışmak
  • Klima önünde fazla zaman geçirme
  • Terleme sonrası boynun ani soğuması
  • Bilgisayar gibi aynı yere bakmaya sebep olan şeyler yapmak
  • Yüzmek
  • Omuzlarda Yük taşımak

Sebebi her ne olursa olsun boyun tutulması boyunda ciddi ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açan bir durumdur. Ortaya çıkan tutulma genellikle ten yönlüdür ve kişinin başını çevirip yanlara bakmasını, araba kullanmasını, yemek yapmasını ve günlük hayatına devam etmesini olumsuz şekilde etkiler.
Boyun ağrılarında kas gevşetici ilaçlar kullanılabileceği gibi fizik tedavi teknikleri ve çeşitli egzersizlerde etkili olmaktadır. Fizik tedavi uygulamalarının amacı ağrıyı gidermek, kasılmış kasları gevşetmek, kısıtlanmış boyun hareketlerinin yeniden  yapılabilmesini sağlamaktır. Bu amaçlar doğrultusunda kasları gevşetmek için sıcak uygulama, ağrıyı azaltmak için elektroterapi, boyunun hareket açıklığını artırmak için mobilizasyon teknikleri kullanılır.
Boyun tutulması sırasında kişiler mutlaka istirahat etmeli ve boyunu zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır, ancak boyunu zorlamadan hafif hareketler mutlaka yapılmalıdır. Tutulmuş bir boyunda yanlış ve zorlayıcı bir hareket disk herniasyonlarına neden olabilir. Otururken ve uzanırken boyun desteklenmeli, belirli aralıklarla boyuna sıcak havlu sarılmalıdır. Boyun bölgesine hafif masajlar yapılmalıdır.

2.336 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Gonartroz Nedir?

Gonartroz, diz ekleminde çıkan osteartittir. Halk arasında kireçlenme olarak bilinir ve 40 yaş üzeri sık …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super