Medial Epikondilit nedir?

Medial epikondilit golfçü dirseği olarakta bilinen ve fleksör kasların yapışma yeri olan medial epikondilde şiddetli ağrı ile karakterize bir hastalıktır. Bu kaslar el bileğini bükmeye yarayan kaslardır ve eğer bu kasların sürekli kullanımı yada zorlayıcı kullanımı gibi durumlar varsa medial epikondilit gelişme riski fazladır. Bu hastalığa golf oynayanlarda sık rastlanması nedeni ile golfçü dirseği de denilmektedir. Ayrıca raket sporları yapanlarda, sürekli yazı yazanlarda ve marangozlarda da rastlanabilmektedir. Golfçü dirseği ağrısı dirseğin iç tarafındadır, önkolun iç kenarına doğru yayılabilir ve eli yumruk yapınca ağrıda artış görülür.
Medial epikondilit hastalığı en çok 20-50 yaşları arasında ki erkeklerde görülür. Yapılan iş yada spor riski artırmaktadır. Tendonun aşırı yüklenmesi, tendonun aşırı yüklenme olmadan sürekli şekilde kullanılması ve bazı romatizmal hastalıkların tendonu direk olarak zorlaması sonucunda tendonda bir iltihap gelişir. Zamanla bu bölgede tendonlarda sertleşme başlar ve ağrı giderek artar. Klinikte en çok karşılaşılan medial epikondilit nedeni uzun süreli kullanıma bağlı olanlardır ve bu türün tedaviside daha uğraştırıcı olmaktadır.
Hastalığın teşhisini koymak kolaydır. Ağrı ve sertlik değerlendirmesi için hekim medial epikondili palpe ederek muayene eder. Parmakların fleksiyona getirilerek elin yumruk yapılması gibi bazı tetikleyici hareketler tanıda yardımcıdır. Zaman zaman hekimler röntgen ve MR değerlendirmesi de yapmaktadır.
Medial epikondilitin tedavisi lateral epikondilit tedavisine benzerdir. Tedaviye başlamadan önce mutlaka hastalığa neden olan faktör sorgulanmalı ve elemine edilmelidir. Eğer ortadan kaldırılması mümkün olmayan bir faktör varsa, bu tedavinin etkinliğini azaltacağı için en azından hafifletilmeye çalışılmalıdır. Genellikle hastalar fizik tedaviden fayda görürler. Fizik tedavi kapsamında sıcak-soğuk uygulamalar, ağrı için elektroterapi modaliteleri ve kuru iğneleme gibi tekniklerden faydalanılır. ESWT kullanımı yaygındır ve genellikle hastalara 4-6 seans ESWT uygulaması yapılır.
Lateral epikondilit için kullanılan dirseklikler burada da kullanılabilir. Hastalarda medail epikondilit çevresine kortizon enjeksiyonları da aynı işlevi görür. Tüm bu uygulamalardan fayda sağlanamazsa cerrahi tedavi öngürülebilir.
 

9.326 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Kinezyotape Bantlama Nedir?

Spor yaralanmalarını önlemek, kasların çalışmasını uyarmak, bölgesel ağrıyı azaltmak gibi amaçlarla uygulanan kinezyotape bantları uzun …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super