Mekanik bel ağrıları

bel-ağrısıBel ağrıları çoğu insanın hayatının bazı dönemlerinde karşılaştığı bir sağlık problemleridir. Bel ağrıları oluşum sebepleri ve oluşum mekanizmalarına göre gruplara ayrılarak incelenir. Mekanik bel ağrısı ismini verdiğimiz tipte, fiziksel aktiviteler ile artan dinlenme sırasında azalan bir ağrı söz konusudur.
Mekanik ağrılar kas, iskelet veya bağ dokularda ki normal mekanizmanın bozulması sonucu ortaya çıkar ve genel olarak lumbal bölge ismi verilen alt kısımlarda görülür. Sıklıkla bacağa yayılan ağrılar hastanın şikayetleri arasındadır.Öne eğilme, dönme, yerden bir şeyi kaldırma, uzun süre ayakta durma, yürüme gibi günlük aktivitelerle ağrının şiddeti artış gösterebilir. Günlük zorlayıcı aktivitelerin de etkisiyle birçok insanda mekanik bel ağrısı oluşmaktadır.
Yumuşak doku kaynaklı bel ağrıları kas zorlanmaları veya bel tutulması olarakta adlandırlır. Genellikle beli destekleyen kasların ve bağların aşırı gerilmesi veya hasarlanması sonucu oluşur. Beli zorlayan stresler (öne eğilme/bükülme, ağır yük taşıma vb.) özellikle belin en hassas bölgesi olan omurganın alt kısmında yoğunlaşır. Vücudun bu tip travmalara karşı yanıtı ağrılı kas spazmlarıdır. Bu nedenle yerden ağır bir şey kaldırmak, atlamak, düşmek veya uygun olmayan spor aktivitelerinde bulunmak kas zorlanmasına, bel tutulmasına neden olabilir.
Dejeneratif disk hastalığı verdiğimiz durum, yaşlılıkla birlikte omurgalar arasındaki disklerin incelmesi sonucuyla mekanik bel ağrılarına neden olan faktörlerdendir.aset eklemler omurgayı oluşturan eklemlerdendir. Kalça ve dizde olduğu gibi, faset eklemlerde de Osteoartrit (kireçlenme) görülebilir. Bu durum bel ağrısına sebeb olabilir. Ağrı ve rahatsızlığa neden olan omurganın bu bölümünün dejenerasyon (yıpranma) veya Osteoartrit (kireçlenme) basitçe faset eklemlerin hastalığı veya anormalliği anlamına gelen faset artropatisi olarak adlandırılır.
Omurlar arasında ki disklerin yırtılması, kayması ve taşması sonucu oluşan bel fıtığı bir diğer mekanik ağrı tipidir. Eğer fıtıklaşan disk sinirlere bası yaparsa bacağa yayılan ağrı hissedilir. Eğer bası durumu devam ederse his kaybı gibi nörolojik durumlar ile kuvvet kaybı gibi durumlarda ortaya çıkabilir.
Lomber stenoz, omuriliğin geçtiği kanalın daralması sonucu sinirlerin sıkışması ile oluşan bir bel hastalığıdır. Kişiler öne eğildiklerinde azalan, normal zamanlarda ise çift taraflı bacaklara yayılan bir ağrıdan söz ederler. Tüm bunlar dışında spondiloztesis ve miyelopati’de mekanik bel ağrılarına dahil edebileceğimiz ağrı tipleridir.
Yazıda yer alan tüm hastalıkların detaylarına sitemizde arama yaparak ulaşabilirsiniz.

2.524 kere okundu

İlginizi Çekebilir

Amputasyon nedir?

Farklı tedavi yöntemleri ile tedavi edilemeyecek bir uzvun kesilerek vücuttan ayrılmasına amputasyon denir. Amputasyon tarihin …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super